Nestašica reagenasa neophodnih za laboratorijske analize krvi u podgoričkim domovima zdravlja, koja traje od početka godine, prema najavama trebalo bi da bude okončana za mjesec i po dana.
Za sada, građani koji imaju potrebu za ovim vidom medicinske pomoći upućuju se u laboratoriju Kliničkog centra Crne Gore (KCCG), gdje se stvaraju velike gužve a ujedno je i veliko opterećenje za njihove zaposlene.
Problem je, na ovaj način, koliko toliko riješen, ali ostaje pitanje odgovornosti i šta će se tim povodom preduzeti.
Pored ovog, javnost je upoznata i sa drugim problemima koji su nastali u funkcionisanju ove zdravstvene jedinice nakon naloga ministra zdravlja dr Vojislava Šimuna da smjeni bivši menadžment i direktora dr Danila Jokića.
Jedno je sigurno a to je da riječ o još jednom sistemskom problemu koji se ogleda u neefikasnosti, lošoj organizaciji i koji je potrebno rješavati u što kraćem roku jer su građani ti koji ispaštaju.
Odgovore na pitanja Portala PRESS koja se odnose na ovu problematiku, po zahtjevu, objavljujemo integralno:
“Od stupanja na funkciju, novi menadžment ZU Doma zdravlja Glavnog grada je konstatovao da je bilo određenih problema u komunikaciji ìzmeđu službi unutar Doma zdravlja, u smislu dostavljanja dodatnih pojašnjenja Fondu, kako bi se pravdala potražnja za dodatnim sredstvima kada je u pitanju nabavka Ijekova i Iaboratorijskih reagenasa.
Međutim Dom zdravlja nema vremena za gubljenje upravo zbog naših pacijenata i apsolutno se radi na korigovanju nesporazuma priIikom pIaniranja za nabavke medicinskog potrošnog materijala.
Između ostalog, i to je razlog zašto od 5. januara ove godine određene biohemijske analize ne mogu da se urade u laboratoriji Doma zdravlja Glavnog grada.
U toku je priprema za raspisivanje tendera, najbržom zakonskom procedurom.
Sva opredijeljena sredstva od strane Fonda za zdravstveno osiguranje za medicinski potrošni materijal će morati da budu utrošena na nesmetano funkcionisanje naše laboratorije.
Sredstva jesu nedostatna, što će usloviti dalje komplikacije za poslednji kvartal godine, što govori u prilog da je bilo potrebno ozbiljno planiranje ove vrste nabavki za tekuću godinu.
Potrudićemo se da za sledeću godinu potrebe budu planirane pametnije u ekonomskom smislu.
Želimo da obavijestimo javnost da cijene reagenasa jesu veće za otprilike 40 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
Takodje, naša laboratorija radi pod velikim pritiskom u smislu da dnevno odgovore na 700 uputa za laboratorijske analize (u prosjeku).
Pri tome, značajan procenat potražnje dolazi sa sekundarnog i tercijernog nivoa, kao i iz privatnog sektora.
Da ne pominjemo građane iz drugih opština koji su na privremenom boravku u Podgorici.
Sada nam je prioritet da nabavimo reagense da bi laboratorija mogla nesmetano da funkcioniše, a za to će trebati oko mjesec i po dana, zbog poštovanja rokova u zakonskim procedurama.
Na konstruktivnom sastanku koji smo kao menadžment imali sa Ministarstvom zdravlja i Fondom za zdravstveno osiguranje targetirani su određeni problemi čije će rješavanje biti na dobrobit naših pacijenata i u ciłju nesmetanog kontinuiteta pružanja zdravstvenlh usluga“, navodi se u odgovorima koje potpisuje menadžment Doma zdravlja Glavnog grada.
Autor: I. M.