Džon Apdajk (engl. John Hoyer Updike; Reding, 18. mart 1932 — Danvers, 27. januar 2009), američki romanopisac, pjesnik, pripovjedač, kritičar umjetnosti i književni kritičar. Rođen je 1932. godine u Šilingtonu u Pensilvaniji. Diplomirao je na Harvardu 1954. i proveo godinu dana u Raskinovoj školi crtanja i likovne umjetnosti u Oksfordu, u Engleskoj . Živi u Masačusetsu od 1957. godine. Otac četvoro djece. Autor je pedeset knjiga uključujući zbirke kratkih priča, pjesama i kritike. Umro je 2009. godine. Jedan je od samo četiri pisca koji su više puta osvojili Pulicerovu nagradu za fikciju (ostali su But Tarkington, Vilijam Fokner i Kolson Vajthed). Apdajk je objavio više od dvadeset romana, više desetina zbirki kratkih priča, kao i poezije, umjetničke i književne kritike, i knjiga za djecu.
Stotine njegovih priča, pregleda i pjesama pojavile su se u časopisu Newyorker počevši od 1955. Takođe, redovno je pisao za New York Review of Books. Njegovo najpoznatije djelo je serija romana „Zec” (Rabbit, Run; Rabbit Redux; Rabbit Is Rich; Rabbit at Rest; i novela Rabbit Remembered), koja bilježi život srednjovjekovnog običnog čovjeka Harija „Zeca” Angstroma tokom nekoliko decenija, od mladosti pa do smrti. Djela Rabbit Is Rich (1982) i Rabbit at Rest (1990) su nagrađena Pulicerovom nagradom.
Opisujući svoju književnu temu kao „američki mali grad, protestantske srednje klase”, Apdajk je bio prepoznat po pažljivom zanatskom umijeću, jedinstvenom stilu proze i plodnom radu – on je pisao u prosjeku jednu knjigu godišnje. Apdajk je svoju fikciju napunio likovima koji „često doživljavaju lična previranja i moraju da odgovore na krize koje se odnose na religiju, porodične obaveze i bračno nevjerstvo“.
Posvećen je brigama, strastima i patnjama prosječnih Amerikanaca, naglašavanjem hrišćanske teologije, i zaokupljenošću seksualnošću i senzualnim detaljima. Djelo mu je privuklo značajnu kritičku pažnju i pohvale, i smatra se jednim od najvećih američkih pisaca svog vremena. Apdajkov izrazito prepoznatljiv prozni stil odlikuje se bogatim, neobičnim, ponekad tajnim rječnikom, izrečenim u vidu „prevrtljivog, inteligentnog autorskog glasa koji ekstravagantno opisuje fizički svijet, ostajući potpuno u realističkoj tradiciji“. On je opisao svoj stil kao pokušaj „da se svakodnevici pruže njene prelijepe nijanse“.
Poznatija djela
Knjige o Zeki
Bježi Zeko, bježi (Rabbit, Run, 1960)
Zekin povratak (Rabbit Redux, 1971)
Zeka je bogat (Rabbit Is Rich, 1981)
Zeka je umro (Rabbit At Rest, 1990)
Sjećanje na Zeku (Rabbit Remembered, 2000)
Ostali romani
Sajam u ubožnici (The Poorhouse Fair, 1959)
Kentaur (The Centaur, 1963)
Parovi (Couples, 1968)
Romansa ili Vjenčajmo se (Marry Me (A Romance), 1977)
Vještice iz Istvika (The Witches of Eastwick, 1984)
Rodžerova verzija (Roger’s Version, 1986)
S (1988)
Brazil (1994)
Gertruda i Klaudije (Gertrude and Claudius, 2000)
Potraži moje lice (Seek My Face, 2002)
Terorista (Terrorist, 2006)
Nagrade
Za djela Zeka je bogat i Zeka je umro dobio je Pulicerovu nagradu za roman (fikciju).
Nagrada za nacionalnu knjigu
Nagrada za američku knjigu
Nagrada kruga američkih književnih kritičara
Hauelsova medalja