
Vlada planira do 2028. godine da uspostavi Agenciju za plaćanja u poljoprivredi, ruralnom razvoju i ribarstvu, što će koštati oko 26,13 miliona eura. Ona će biti zadužena za upravljanje i kontrolu novca koji je namijenjen poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju i koji dolazi iz fondova EU i nacionalnog budžeta. Njena uloga obuhvata isplatu subvencija poljoprivrednicima, kontrolu ispravnosti zahtjeva i usklađenost sa propisima, kao i vođenje finansijske evidencije.
To, između ostalog, piše u Predlogu implementacionog plana za uspostavljanje Agencije i IAKS-a koji je nedavno usvojen na sjednici Vlade.
Ova Agencija se mora formirati do ulaska Crne Gore u EU jer bi u suprotnom i država i 16.000 poljoprivrednika mogli izgubiti pristup novcu iz tamošnjih fondova, dok je IAKS sistem kojim će se kontrolisati i sprovoditi mjere poljoprivredne politike i politike ruralnog razvoja.
Agencija uslov za dobijanje novca iz EU fondova
Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede “Vijestima” je zvanično rečeno da će formiranje Agencija koštati oko 26 miliona eura i ovaj novac biće obezbijeđen iz donatorskih sredstava, kredita Svjetske banke i dijela nacionalnih sredstava koja će se planirati budžetom za naredne tri godine.
“Uspostavljanje Agencije za plaćanja u poljoprivredi predstavlja jednu od ključnih obaveza svake države članice EU i osnovni je preduslov za korišćenje sredstava iz zajedničkih evropskih fondova. Ova institucija biće zadužena za upravljanje isplatama iz Evropskog fonda za garancije u poljoprivredi (EAGF), Evropskog fonda za ruralni razvoj (EAFRD) i Evropskog fonda za pomorstvo, ribarstvo i akvakulturu (EMFAF), kao i iz nacionalnih izvora u okviru mjera državne pomoći”, kazali su oni.
Iz Ministarstva su pojasnili da je planirano da Agencija do 2028.godine bude potpuno akreditovana, a ovih 26 miliona namijenjeno je za zarade za zaposlene i nabavku kancelarijske i informatičke opreme (oko 14 miliona eura), a četiri miliona za zgradu će se obezbijediti iz kredita.
“Preostali iznos je namijenjen za softerska rješenja i pristup bazama podataka (LPIS, DOP, QC, DCM, SIZEP), konsultantske i tehničke usluge, vozila i druge operativne troškove i on će se većim dijelom finansirati iz donatorskih sredstava i kredita Svjetske banke”, pojasnili su u resoru kojim rukovodi ministar Vladimir Joković.
Svaki euro uložen u formiranje Agencije višestruko će se vratiti kroz bespovratna sredstva EU, koja do sada nijesmo mogli da koristimo u punom kapacitetu. Uspostavljanjem Agencije, Crna Gora stvara preduslove za održiv, dugoročan i finansijski isplativ sistem podrške svojoj poljoprivredi i ruralnim sredinama, kazali su u Ministarstvu.
Agencija će preuzeti posao trenutnog Direktorata za plaćanja u ministarstvu, kao i sve tamošnje stalno zaposlene kojih je trenutno 94.
“U Crnoj Gori je uspostavljen IAKS, ali za njegovo potpuno usklađivanje sa zahtjevima propisanim Uredbom EU 2116/2021, neophodno je da se sistem dodatno unaprijedi u narednom periodu”, piše u planu.
Crna Gora bi formiranjem Agencije i IAKS-a mogla da privremeno zatvori pregovaračko Poglavlje 11 (poljoprivreda i ruralni razvoj), koje je otvorila krajem 2016. godine.
Umjesto nove zgrade zakup prostorija
Iz Ministarstva je pojašnjeno da je prvobitnim nacrtom Implementacionog plana previđeno da poslovne prostorije Agencije budu u potpuno novoj zgradi koja bi državu Crnu Goru koštalo oko četiri miliona eura. Međutim, u konačnom planu je došlo do značajne promjene na način što je potpisan ugovor o zakupu poslovnih prostorija u objektu koji već postoji i koji će u skorijem periodu biti potpuno operativan i funkcionalan.
“Obzirom da objekat već postoji, važno je reći da se nalazi na lokaciji PC Kruševac, između bulevara Revolucije i bulevara Džordža Vašingtona. U toku je rekonstrukcija objekta i prilagođavanje istog u skladu sa nacionalnim i EU standardima kako bi Agencija za plaćanja u svom poslovanju nastajala da odgovori sve većim potrebama u dijelu kadrovskog kapaciteta, što bi, u konačnom, značilo veliki procenat uspješnosti povlačenja sredstava iz EU, kao i unapređenje postojećih plaćanja sredstava podrške u poljoprivredi, ruralnom razvoju, na osnovu nacionalnih sredstava, kazali su u MInistarstvu poljoprivrede.
Među podacima iz dokumentacije za osnivanje se ističe i tabela sa budžetom, koji će biti potreban za uspostavljanje Agencije. U njoj se navodi da u Direktoratu trenutno radi 117 radnika a da se do kraja 2028. godine planira – da taj broj dođe do 264. Tako je planirano da se ove godine zaposle još 32 radnika, u sljedećoj 48, tokom 2027. godine dodatnih 40 a zatim i još 26 u 2028. godini.
To praktično znači da se u ovom sektoru mora uposliti još gotovo 150 ljudi.
Planirano je da na plate ove godine ode oko 2,43 miliona eura, dok će u momentu kada se postigne puna zaposlenost, za plate trebati izdvajanja od 4,27 miliona eura godišnje.
U ukupnom, za formiranje Agencije planirano ulaganje 5,25 miliona ove godine, 8,16 miliona naredne, 6,19 miliona eura 2027. godine, kao i 6,57 miliona eura u 2028. godini.
U dokumentu se navodi da je planirano je i formiranje novog sektora za međunarodnu saradnju i informisanje, koji će komunicirati sa tijelima Evropske komisije, Revizorskim sudom, drugim EU agencijama za plaćanja, a služiće za odnose s javnošću.
Motriće i na Agenciju
Ističe se da će se uspostaviti i Nadležno tijelo koje je odgovorno za akreditaciju i stalni nadzor nad radom Agencije, te da će taj posao raditi posebna organizaciona jedinica u Ministarstvu finansija, koja će nastati unutar postojećeg Direktorata za upravljanje strukturama pretpristupne podrške EU.
“Autorizacija plaćanja u budućoj Agenciji za plaćanje sprovodiće se automatizovano u centralnoj kancelariji u Podgorici nakon što se sprovedu sve neophodne kontrole u skladu sa pravilima EU. U kancelariji sprovodiće se priprema javnih poziva, izrada procedura, kontrola podobnosti za projekte iznad 50.000 eura, odobravanje projekata, potpisivanje ugovora, koordinacija i nadzor nad kontrolama koje sprovode regionalne kancelarije, autorizacija plaćanja… Do pristupanja, mjere iz Agrobudžeta će se postepeno usklađivati sa Uredbom 2021/2115, na način što će mjere koje nijesu u skladu sa principima ZPP-a biti ukinute, a nove mjere će se uvoditi u sektorima voća i povrća, vina, pčelarstva i maslinovog ulja”, ističe se u planu.
Ističe se da je radi usklađivanja sa zahtjevima, od marta prošle godine formirano novo Odjeljenje za unutrašnju reviziju EU u Ministarstvu poljoprivrede, te da će ovog odjeljenje raditi kao prelazno rješenje do formiranja Agencije.
Agencija će osnovati i koristiti sistem za identifikaciju poljoprivrednih parcela, za geoprostorne zahtjeve i one povezane sa životinjama, za identifikaciju korisnika intervencija i mjera, sistem za nadzor površina, sistem kontrola i kazni…
Vlada je na sjednici 17. jula usvojila i Predlog zakona o sprovođenju mjera podrške poljoprivredne politike, politike ruralnog razvoja i politike ribarstva, kojim će se uređivati uslovi i način sprovođenja mjera podrške poljoprivredne politike od novca EU.
Kuće poljoprivrede još na čekanju
Agencija za plaćanja bi nakon osnivanja radila i iz šest regionalnih kancelarija (Kuća poljoprivrede), odnosno u Bijelom Polju, Beranama, Pljevljima, Nikšiću, Baru i Podgorici.
Trenutno radi samo ona u Bijelom Polju izgrađena 2020. godine, dok se u planu navodi da se kroz Projekat institucionalnog razvoja i jačanja poljoprivrede (MIDAS II) i kreditom kod Svjetske banke, finansira gradnja onih u Pljevljima i Beranama – te da se očekuje da objekti budu spremni u junu naredne godine.
“Za Regionalnu kancelariju u Nikšiću u toku je evaulacija za projektovanje i ona će se finanirati iz novog projekta MIDAS. Rokovi za objekte za Podgoricu i Bar biće definisani naknadno”, ističe se u dokumentu.
Ove kancelarije će obavljati poslove ažuriranja Registra poljoprivrednih gazdinstava, Sistema za identifikaciju zemljišnih parcela (SIZEP), pružaće pomoć poljoprivrednicima u pripremi zahtjeva za direktna plaćanja i mjere ruralnog razvoja zasnovane na površini, primati zahtjeve…
Izvor: Vijesti