Cijene poljoprivrednih proizvoda u EU su početkom godine znatno blaže porasle, pokazali su podaci Eurostata.
Rast cijena poljoprivrednih proizvoda u EU dostigao je vrhunac u trećem kvartalu prošle godine, kada su skočile za 30 odsto u odnosu na isti period godinu dana ranije. Na kraju godine je blago popustila, na 26 odsto.
U prva tri mjeseca ove godine rast cijena je primjetno umjeren i korpa poljoprivrednih proizvoda je skuplja za 17 odsto nego u istom periodu 2022. godine, utvrdio je Eurostat.
Najviše su poskupjela jaja, u prosjeku za 60 odsto. Slijede pirinač i svinje čija je cijena poskupjela za oko 50 odsto. Skok cijena jaja u EU odražava nedostatak hrane za kokoške i smanjen izvoz žitarica iz Ukrajine, kao i izbijanje ptičjeg gripa u Belgiji i Holandiji, napominje Eurostat.
Najveći rast prosječne cijene poljoprivrednih proizvoda u prvom kvartalu zabilježen je u Španiji i Portugalu od 33 odsto, što je odraz suše na Pirinejskom poluostrvu koja je rezultirala smanjenom proizvodnjom, navodi Eurostat.
U Hrvatskoj su cijene poljoprivrednih proizvoda u prva tri mjeseca ove godine u prosjeku bile više za 22,5 odsto nego u istom periodu prošle godine. U četvrtom kvartalu 2022. porasli su za 21,7 odsto.
Početkom ove godine jedino je Litvanija zabilježila pad cijena, za dva odsto, navodi se u izvještaju.
Stagnacija cijena poljoprivrednih proizvoda u EU odrazila je znatno sporiji rast cijena roba i usluga koje se koriste u poljoprivrednoj proizvodnji, sa godišnjom stopom rasta od 11 odsto u prva tri mjeseca ove godine. Na kraju prošle godine porasli su za 27 odsto.
Značajno je poskupjela stočna hrana, za 16 odsto, i sjeme i sadni materijal za 14 odsto, a sredstva za zaštitu bilja i pesticidi za 12 odsto.
Najveći rast prosječne cijene inputa u poljoprivredi u prvom tromjesečju u odnosu na isti period 2022. godine zabiliježen je u Mađarskoj, za 29 odsto. Slijede Poljska i Slovačka, gdje su porasle za oko 20 odsto.
Najblaži rast troškova inputa u poljoprivredi početkom ove godine zabilježila je Holandija od samo jedan odsto. Slijede Malta i Luksemburg, gdje su porasle tri odsto.
Izvor: index.hr