Evropski parlament: Zabrana abortusa u SAD bila bi tragedija za žene u cijelom svijetu

Ako Vrhovni sud SAD ukine aktuelno pravo na pobačaj u toj zemlji, to će imati ogromne posljedice na zdravlje i prava žena širom svijeta, poručili su evroposlanici na ovonedjeljnoj plenarnoj sjednici.

Evropski parlament je usvojio izvještaj kojim se zalaže da u SAD, kao i drugim zemljama, pobačaj i dalje bude legalan pa time i bezbjedan. Taj stav dijeli 364 poslanika, dok je njih 154 bilo protiv, a 37 suzdržano.

Uoči glasanja Evropski parlament je održao burnu raspravu o pravu na pobačaj, s fokusom na SAD i na to kako će eventualna odluka tamošnjeg Vrhovnog suda da zabrani pobačaj, odnosno poništi presudu Roe protiv Wadea iz 1973. godine, uticati na ostatak svijeta.

Većina zastupnika smatra da bi to ugrozilo žene i u drugim zemljama, posebno u onima koje već pokušavaju pobačaj staviti izvan zakona.

“Zabrana prava na pobačaj bila bi tragedija ne samo za žene u SAD nego i žene u Evropi”, istakla je odbornica Hilde Vautmans iz kluba Renew.

Na raspravi je govorio i hrvatski zastupnik Predrag Fred Matić (SDP/S&D), jedan od izvjestilaca za ovaj tekst. Upozorio je da se prijetnje pobačaju “ne bave samo pobačajem, već su one mnogo šire, opasnije i perfidnije”.

“Šokirao nas je nacrt mišljenja Vrhovnog suda u SAD koji bi, ako se ostvari, za mnoge žene širom te zemlje značio noćnu moru”, rekao je Matić, dodavši da bi “gotovo odmah ili vrlo brzo” nakon toga 26 saveznih država izmijenilo svoje zakone i učinilo pobačaj nelegalnim i nedostupnim.

To bi natjeralo žene da pobačaj obavljaju kod nestručnih pojedinaca i u nesigurnim uslovima zbog čega godišnje u svijetu već umire 23.000 žena, istakao je Matić.

Upozorio je i da prijetnje pravu na pobačaj ne dolaze samo “izvan”.

“U Evropskoj uniji imamo državu koja uvodi registar trudnoća”, rekao je, aludirajući na Poljsku.

On je rekao da će taj registar poslužiti kao još jedan alat za kriminalizaciju i progon žena i djevojaka kao i svih medicinskih stručnjaka koji su uključeni u pružanje zaštite vezane za pobačaj.

U razgovoru za Hinu istakao je i da je “duboko zabrinut zbog implikacija takvog registra na zaštitu ličnih i zdravstvenih podataka”.

Poručio je takođe da se Evropa treba zapitati kakav će uticaj eventualna odluka SAD da ukine pravo na pobačaj imati na zakone u državama članicama EU.

“Ništa od ovoga nije slučajno, Poljska ili SAD, postoji vrlo ozbiljan regresivni napor kojim se pokušavaju ograničiti prava žena i želim vrlo jasno reći: protiv toga ćemo se boriti svim raspoloživim sredstvima, jer seksualna i reproduktivna prava jesu i moraju ostati temeljna ljudska prava”, rekao je Matić za Hinu.

Brojni su odbornici zatražili da se pravo na pobačaj ugradi i u evropske ugovore kao temeljno pravo. Istakli su dodatno i važnost sprovođenja edukacije s ciljem prevencije pobačaja.

Ali, protivnici pobačaja poručili su da svaka zemlja, tako i SAD, može raditi što god želi, pa i zabraniti pobačaj.

Iako svaka država, uključujući i članice EU, o tom pitanju odlučuje sama na nacionalnom nivou, EU može pružiti podršku borcima za pravo na pobačaj u SAD i drugdje, odnosno i u zemljama unutar EU, rekla je na raspravi francuska ministarka Izabel Rome u ime Savjeta.

“Ustavne odredbe i nacionalno zakonodavstvo vezano uz pobačaj nešto je u što se ne miješamo. Ali, iako Unija nije nadležna za pitanje pobačaja, treba reći da su ženska prava temeljna prava, a negiranje tih prava je oblik nasilja”, dodala je.

Svetska zdravstvena organizacija u martu je podsjetila kako se prema procjenama 45 odsto pobačaja u svijetu odvija u nesigurnim uslovima, a to je sve češća pojava u zemljama u razvoju kao i među marginalizovanim i ranjivim grupama, istakla je Rome.

Ako SAD zabrani pobačaj, to će dodatno pogoršati stanje, upozorio je i izvršni potpredsjednik Evropske komisije Valdis Dombrovskis. On je istakao da se slaže s američkim predsjednikom Džoom Bajdenom da bi zabrana prava na pobačaj bila radikalan zaokret u američkom pravu koji bi ugrozio prava i zdravlje žena.

Tokom rasprave u Evropskom parlamentu, njemačka odbornica Teri Rajntke iz kluba Zelenih izazvala je incident jer se oglušila na upozorenje predsjedavajuće da za vrijeme govora skine maramu na kojoj su bili istaknuti simboli podrške legalnom i bezbjednom pobačaju.

U Evropskom parlamentu zabranjeno je isticanje političkih simbola. Neki od zastupnika iz konzervativnih i krajnje desničarskih klubova pokušali su zbog toga ućutkati Rajntke bučnim aplauzom, ali ona je upkos buci završila svoj govor.

Odbornica Karen Melchior iz kluba Renew iskoristila je ovu priliku da istakne kako pripadnici religijskih grupa mogu slobodno oko vrata nositi krst i slične simbole, dok se drugi simboli zabranjuju.

Hrvatski evroparlamentarac Ladislav Ilčić iz kluba Konzervativaca i reformista nazvao je zastupnike koji se zalažu za siguran i legalan pobačaj “promoterima pobačaja” i prozvao ih da “ignorišu nauku”.

Komisijin potpredsjednik Dombrovskis poručio je ipak na kraju rasprave da “se moramo boriti protiv nazadovanja i u Evropskoj uniji i izvan nje” te da “ova rasprava pokazuje veliku angažovanost zastupnika kada su u pitanju reproduktivna i seksualna prava” što u ovom trenutku smatra važnim.

Izvještaj koji osuđuje pokušaj zabrane pobačaja u SAD od hrvatskih evroparlamentaraca su, uz Matića, podržali i ostali SDP-ovi odbornici Biljana Borzan, Romana Jerković i Tonino Picula, kao i IDS-ov Valter Flego.

Odluka Vrhovnog suda SAD očekuje se, prema nezvaničnim saznanjima, do kraja juna.

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.