
Povodom teksta da je Univerzitet Crne Gore potpisao ugovor sa kineskom naučnom institucijom koja se navodno nalazi na listi ”sankcionisanih” entiteta Ministarstva trgovine SAD, sa kojima se ne preporučuje saradnja u smislu prodaje tehnologije i komponenti koje bi mogle biti korišćene za kinesku vojnu industriju, oglasila se na svom fejsbuk profilu Vesna Bratić, bivša ministarka prosvjete u Vladi CG i profesor na UCG.

Ona je navela da je novinar Slobodne Evrope omaškom ili ipak namjerno, fabrikovao vijest, jer je na listi Ministarstva trgovine Sjedinjenih država potpuno druga institucija u odnosu na onu sa kojom je potpisan sporazum.

”Sve i da jeste – lista služi kao upozorenje američkim kompanijama da ne prodaju tehnologiju ili materijale entitetima sa liste, jer bi se oni mogli koristiti u svrhe razvoja kineske vojne industrije. Dakle, potencijalno, možda, mogli bi… i kao upozorenje za, čini se, domaću upotrebu” napisala je Bratić.
Da li je novinar vođen unaprijed zacrtanim ciljem, datim od određene političke strukture, svjesno posegao za klasičnim falsifikatom?

Naime, UCG je potpisao sporazum sa Shandong Computer Science Center u Hinanu (http://www.scsc.cn/zxjj/index.jhtml), koji je dio Qilu University of Technology (Shandong Academy of Sciences) (https://english.qlu.edu.cn/5361/list.htm), a isti sporazum je potpisala i CANU (https://canu.me/vijesti/delegacije-kineskih-naucnika-i-istrazivaca-posjetile-canu).
Međutim, novinar Slobodne Evrope je ”otkrio” da se na sajtu Ministarstva trgovine SAD na listi ”sankcionisanih” institucija nalazi i National Supercomputing Center (https://nsccjn.cn/), takođe smješten u Hinanu (Jinan). Dakle, radi se o potpuno drugoj instituciji u odnosu na Shandong Computer Science Center. Međutim, ovaj novinar.,po svemu sudeći, podmetnuo javnosti priču kako su UCG i CANU potpisali sporazum sa ”sankcionisanom” institucijom.

”Tresla se gora, rodio se miš. I rodio se spin. I onda preuzeli i drugi portali, pa tviter, pa…” napisala je na svom fejsbuk profilu Bratić
Inače, provjerom sajta Shandong Computer Science Centra kao i njegovog matičnog univerziteta Qilu University of Technology, postoje desetine potpisanih sporazuma sa univerzitetima u SAD, Kanadi, EU, Japanu i drugih zemalja.
Izvor: in4s