Evropska unija (EU) trenutno vrši pritisak na Sjedinjene Američke Države da ublaže sankcije ruskoj Gasprom banci, ključnoj finansijskoj instituciji za održavanje dotoka ruskog prirodnog gasa u zemlje EU.
Ovi razgovori odvijaju se uprkos nedavnoj odluci ruskog predsjednika Vladimira Putina da ukine obavezu inostranih kupaca da koriste isključivo Gasprom banku za plaćanje ruskog gasa, što je prvobitno imalo za cilj da izbjegne uticaj američkih sankcija.
Eventualno ublažavanje sankcija prema Gasprom banci vjerovatno bi imalo pozitivne efekte po Crnu Goru, s obzirom na to da ovdje živi veliki broj ruskih državljana, a nekada su oni prednjačili i u direktnim investicijama.
Crna Gora, iako nije članica EU, ima značajne ekonomske i društvene veze s Rusijom. Prema podacima Centralne banke Crne Gore, ruski državljani su u periodu januar–maj 2023. godine investirali 52,5 miliona eura, najviše u kupovinu nekretnina (28,9 miliona eura), preduzeća i banke (12,3 miliona eura) te kroz interkompanijske pozajmice svojim preduzećima u Crnoj Gori (13,2 miliona eura). Ovi podaci potvrđuju da, uprkos narušenim diplomatskim odnosima između Crne Gore i Rusije, Rusi i dalje u velikom broju dolaze u Crnu Goru i donose svoj kapital da investiraju.
Finansijski analitičar Oleg Filipović izjavio je za “Dan” da bi eventualno umanjenje sankcija ruskoj banci i Gasprom banci moglo imati više aspekata uticaja na našu ekonomiju.
– Umanjenje sankcija bi prije svega olakšalo finansijsko poslovanje za veliki broj ruskih državljana koji trenutno borave kod nas i suočavaju se s ograničenjima u korišćenju bankarskih usluga – od otvaranja računa do obavljanja transakcija. To bi značajno pojednostavilo njihov svakodnevni život, a istovremeno potencijalno povećalo promet u domaćim bankama – ocijenio je Filipović.
S druge strane, posmatrajući širu sliku, Filipović je naglasio da bi olakšanje sankcija otvorilo vrata lakšim finansijskim transakcijama i potencijalnim investicijama kompanija i pojedinaca koji nisu direktno pogođeni sankcijama.
Svaki potez moramo uskladiti sa EU
Oleg Filipović smatra da bi Crna Gora morala, ukoliko dođe do mogućnosti ublažavanja sankcija Gasprom banci, takvu politiku da izbalansira sa obavezama koje imamo u pristupnim pregovorima s Evropskom unijom, uključujući i usklađivanje naše spoljne politike s politikom EU.
– Trenutno smo u situaciji da možemo samo da slijedimo stavove Evropske unije i obaveze koje proizilaze iz toga, rekao je Filipović.
– Čak i oni koji nisu pod sankcijama trenutno imaju ozbiljne poteškoće u poslovanju zbog opšteg režima restrikcija. Kao zemlja koja je najbliža članstvu u Evropskoj uniji, privlačni smo za ruske investitore, možda ne u ovom trenutku, ali svakako na srednji rok, posebno u kontekstu našeg procesa pridruživanja EU – dodao je Filipović.
Inače, ruski državljani posjeduju ili su suvlasnici oko 18.906 nekretnina i 3,9 miliona kvadratnih metara zemljišta u 13 opština u Crnoj Gori, uključujući Budvu, Bar, Kotor i Herceg Novi. Ovi podaci ukazuju na duboku integraciju ruskog kapitala u crnogorsku ekonomiju, posebno u sektoru nekretnina.
U tom kontekstu, eventualno ublažavanje sankcija Gasprom banci moglo bi imati nekoliko implikacija za Crnu Goru, a moglo bi dovesti i do povećanja investicija. S obzirom na dosadašnji trend ruskih ulaganja u nekretnine i preduzeća, smanjenje sankcija moglo bi dovesti do novog talasa investicija, što bi pozitivno uticalo na crnogorsku ekonomiju.
Iako je Crna Gora uskladila svoju spoljnu politiku s EU, uključujući sankcije Rusiji, ublažavanje sankcija Gasprom banci moglo bi otvoriti prostor za poboljšanje ekonomskih odnosa između Crne Gore i Rusije.
Međutim, treba napomenuti da bi eventualno ublažavanje sankcija Gasprom banci zavisilo od političkih odluka na nivou EU i SAD, a Crna Gora bi, kao kandidat za članstvo u EU, morala pažljivo balansirati između svojih međunarodnih obaveza i ekonomskih interesa.
U svakom slučaju, eventualno ublažavanje sankcija Gasprom banci moglo bi pružiti priliku za revitalizaciju ruskih investicija u Crnoj Gori, što bi imalo pozitivan uticaj na crnogorsku ekonomiju, posebno u sektorima nekretnina i turizma, gdje su ruski investitori tradicionalno prisutni.
Izvor: Dan