Fransis Ford Kopola napunio 85. godina

Fransis Ford Kopola (engl. Francis Ford Coppola; Detroit, 7. aprila 1939) američki režiser, scenarista i producent.

Godine 1970. Kopola dobija svog prvog Oskara, za scenario ratnog filma Paton.

Njegov gangsterski ep Kum iz 1972 se našao na vrhu najkomercijalnijih filmova svih vremena i osvojio tri Oskara, što svrstava Kopolu među vodeće američke režisere. Kopola početkom sedamdesetih bitno utiče na holivudski film.

Za nastavak svog najvećeg uspjeha Kum II dobija šest Oskara 1974. godine. To mu 1979. godine omogućuje snimanje do tada najambicioznijeg projekta, ratnog spektakla Apokalipsa danas.

Kopolini kasniji filmovi nikada nisu dosegli uspjeh njegovih filmova iz sedamdesetih.

Gotovo svi Kopolini filmovi su urađeni u produkciji Američkog Zotropa, producentske kuće koju su 1969. osnovali Kopola i Džordž Lukas.

Život i karijera (1960–1978)

Fransis Ford Kopola rođen je 7. aprila 1939. u Detroitu, Mičigen, kao drugo od troje djece Karmina Kopole, u to vrijeme prvog flautiste simfonijskog orkestra iz Detroita, i njegove supruge Itali. Porodica se ubrzo preselila u predgrađe Njujorka, Long Ajlend, gdje je Fransis proveo ostatak djetinjstva. Kao dječak prebolio je dječju paralizu koja ga je veći dio djetinjstva prikovala uz krevet. Koristeći očevu 8-milimetarsku filmsku kameru, počeo je da snima filmove s deset godina. Pohađao je univerzitet Hofstra gdje je diplomirao filmsku režiju te je preselio u filmsku školu univerziteta u Los Anđelesu (UCLA) gdje je snimio brojne kratke filmove. Dok je pohađao filmski smjer UCLA-a, Fransis je upoznao Džima Morisona, čiju će muziku kasnije upotrijebiti u Apokalipsi danas.

U ranim šezdesetim, Kopola je počeo svoju profesionalnu karijeru snimajući niskobudžetne filmove s Rodžerom Kormanom te pišući scenarije. Svoj prvi poznati film snimio je s Kormanom, niskobudžetni Dementia 13. Nakon što je prešao na polje filmova glavnog toka, s filmom You’re a Big Boy Now, Kopoli je povjerena filmska verzija brodvejskog mjuzikla Finijanova duga, s Petulijom Klark u njenom prvom američkom filmu i veteranom Fredom Asterom u glavnim ulogama. Producentu Džeku Vorneru zasmetala je Kopolina „hipi” pojava s čupavom kosom i bradom te ga je ostavio da se sam snalazi.

On je odveo glumce u Napa Vali kako bi snimili većinu scena na otvorenom, ali te su scene bile u teškom kontrastu s onim snimljenim u ozvučenim holivudskim studijima, te je film djelovao nepovezano. Suočen sa zastarjelim materijalom u vrijeme kad mjuzikli više nisu bili popularni, Kopolin učinak je bio poluuspješan, ali je zato njegov rad s Klark doprinio njenoj nominaciji za Zlatni globus za najbolju glumicu. Tokom ovog perioda, Kopola je živio sa svojom porodicom u Mandevil kanjonu u Brentvudu, Kalifornija (prema autoru knjige Easy Riders, Raging Bulls, Piteru Biskajndu).

Godine 1971, Kopola je osvojio Oskara za scenario za film Paton. Međutim, potpuno se afirmisao kao koscenarista i reditelj kriminalističkih epova Kum (1972) i Kum II (1974), koji su dobili Oskare za najbolji film – i postali prvi serijal koji je to postigao.

Između Kuma i Kuma II, Kopola je režirao Prisluškivanje, priču o paranoičnom ekspertu za prisluškivanje i nadzor (kojeg je glumio Džin Hekman) koji se upetljao u moguće ubistvo. Film je 1974. nominovan za Oskara za najbolji film, te je Kopola postao jedan od rijetkih režisera koji je snimio dva filma u jednoj godini a koji su se takmičili za Oskara u kategoriji za najbolji film. Dok je Kum II osvojio Oskara, Prisluškivanje je dobilo Zlatnu palmu 1974. na festivalu u Kanu.

Tokom ovog perioda, napisao je i scenario za adaptaciju romana F. Skot Ficdžeralda, Veliki Getsbi (s Mijom Farou i Robertom Redfordom u glavnim ulogama) i produkovao prvi značajniji film Džordža Lukasa, Američki grafiti. Kopola je i investirao u City Magazine, časopis iz San Franciska, zaposlio nove ljude i nazvao sebe izdavačem. Bilo je to kratkog vijeka, časopis je životario do 1976. kad je Kopola objavio poslednje izdanje.

Kopola je često u svojim filmovima sarađivao s članovima svoje porodice. Dva njegova sina nastupila su kao statisti u Kumu, tokom ulične tučnjave i na pokopu don Korleonea. Njegova sestra, Talija Šajer, glumila je Koni Korleone u sva tri Kuma, a u prvom i trećem nastupila je i njegova kćer Sofija. Njegov otac Karmin sarađivao je na stvaranju muzike za filmove Kum, Kum II i Apokalipsa danas.

Izvor: Wikipedia

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.