Gdje je nestala nagrada od milion maraka za informacije o ubistvu Gorana Žugića?

Foto: Freepik

Penzionisani funkcioner crnogorske policije Milosav-Senčo Sekulović saopštio je da je bivši crnogorski predsjednik Milo Đukanović tražio da se raspiše nagrada od milion ondašnjih maraka za informacije o ubistvu Gorana Žugića, ali da takva nagrada nikada nije raspisana.

Sekulović je ispričao da tadašnji šefovi tajne i javne policije, Duško Marković, Vuk Bošković i Vukašin Maraš nijesu ponudili objašnjenje zašto takva nagrada nije raspisana.

Žugić, savjetnik za bezbjednost crnogorskog predsjednika, ubijen je 31. maja 2000. godine u Podgorici i taj zločin do danas nije rasvijetljen.

Sekulović je rekao da je tada kao jedan od policijskih šefova imao priliku da o napretku istrage referiše lično Đukanoviću, te da su organizovani sastanci na kojima su bili i drugi policijski rukovodioci. 

„Na mnoga pitanja nijesmo imali odgovor. Između ostalog, imali smo prvi sastanak, tu je bio šef DB Duško Marković, šef javne bezbjednosti Vuk Bošković, Milan Paunović, načelnik centra i ja kao načelnik za kriminal. I tada nam je Đukanović rekao – ja ću da obezbijedim milion maraka, i objavite, za informaciju o ubistvu Žugića. Sledeći put kad smo došli, a imao sam priliku da budem tu dva puta i nikad više, pitao nas je zašto to nije urađeno. Pošto su mene odredili da ja referišem, ja sam rekao, ‘predsjedniče, nije odrađeno a zašto ja ne znam“, rekao je Sekulović za Televiziju E. 

Na više pitanja, dodao je, odgovarao je da ne zna zašto je to urađeno. 

„Kako ću ja da vas ubijedim, pita Đukanović zašto nije objavljeno da se nudi milion maraka za informaciju, a tu sjede ministar Maraš, Bošković i Marković – ja kažem ‘predsjedniče, ne znam’. Niko ne progovara. I kako da ja objasnim ko i zašto. Je li to trebalo da uradi Maraš, ili Marković, Bošković ili ja? Niko to nije uradio“, naveo je Sekulović. 

Iako je od ubistava istaknutih državnih funkcionera Gorana Žugića i Darka-Belog Raspopovića prošlo više od više od dvije decenije, istražni organi još nemaju odgovor na pitanje ko su nalogodavci, organizatori i počinioci ovih zločina.

Mada iz Uprave policije uvjeravaju da je rasvjetljavanje krivičnih djela koja su počinjena od strane nepoznatog izvršioca prioritet u radu, ubice nijesu izvedene pred lice pravde. 

Interesovanje za ubistvo Žugića pokazali su i iz Anketnog odbora Skupštine koji se bavi politički motivisanim ubistvima, napadima na novinare i slobodne intelektualce. 

Zasad ne­po­zna­ti ubi­ca u maju 2000. godine sa vi­še hi­ta­ca iz auto­ma­tskog oružja ubio je Gorana Žugića, tadašnjeg sa­vjet­ni­ka za bezbjednost Đukanovića. Do danas je zvanično ostalo sasvim nejasno za­što je Žu­gić stradao i koja je pozadina ovog zločina.

Mada se u po­li­cij­skim kru­go­vi­ma od mo­men­ta ubi­stva go­vo­ri­lo da je ta li­kvi­da­ci­ja po­ve­za­na sa „duvanskom mafijom“, zvanične potvrde o svemu tome nikada nije bilo.

U januaru 2001. godine ubijen je istaknuti funk­ci­o­ner tadašnje Službe dr­žav­ne bez­bjed­no­sti (SDB) Crne Gore Darko Ras­po­po­vić, poznat kao Be­li.

Ubistvo se do­go­di­lo na­o­či­gled broj­nih građana i to is­pred nekadašnje prodavnice „Meks“ na centralnom trgu crnogorskog glavnog grada.

Ubica se prikrao po­li­cij­skom funk­ci­o­ne­ru dok je po­ku­ša­vao da otvo­ri ge­pek auto­mo­bi­la i unu­tra sta­vi ke­su. Iz nepo­sred­ne bli­zi­ne, s le­đa, pu­cao je u nje­ga.

Očekuje se da tokom predstojećih sjednica Aknetnog odbora ova dva ubistva budu posebno razmatrana.

Izvor: RTCG

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.