
U susret 8. aprilu – Svjetskom danu Roma, Sekretarijat za socijalno staranje Glavnog grada i ove godine organizovao je program u okviru kojeg posredstvom Kancelarije za RE, ukazuje na važnost kontinuiranog rada na inkluzije romske populacije u širu društvenu zajednicu.
Svečanost je održana u holu Skupštine Glavnog grada, a u kulturno- umjetničkom dijelu programa nastupili su Hor Osnovne škole „Božidar Vuković Podgoričanin“, Elvir Žabelji i Folklorni ansambl KIC-a „Budo Tomović.
Gradonačelnik Podgorice prof. dr Saša Mujović, pozdravljajući prisutne istakao je da ga raduje što Glavni grad učestvuje u obilježavanju Svjetskog dana Roma, uz želju da Romi čuvaju bogatu tradiciju i kulturu, a da će Glavni grad nastaviti da doprinosi punoj inkluziji Roma u sve pore društvenog života.
“Ispruženu ruku Glavnog grada u saradnji sa RE zajednicom predstavlja Kancelarija pri Sekretarijatu za socijalno staranje. Analizirajući pokrenute inicijative i realizovane aktivnosti, sa zadovoljstvom mogu reći da su na pravi način opravdale povjerenje i da predstavljaju snažan generator razvoja progresivnih ideja i napretka RE zajednice”, kazao je Mujović i posebno se osvrnuo na značaj edukacije i obrazovanja. “Važno je da prenosimo snažnu poruku i uvjerenje o značaju obrazovanja i podizanju nivoa znanja. Romi i Egipćani nisu rođeni i stvoreni da rade samo teške fizičke poslove, već podjednako mogu biti dobri i profesori i doktori i odbornici i poslanici i ministri i gradonačelnici, ali je potreban kontinuiran rad i stalno usavršavanje. Kada to zaživi onda će i inkluzij u društvo doći kao logičan slijed događaja”, rekao je Mujović i uz uvjerenje da će naredne godine 8. april biti obilježen sa upečatljivijim rezultatima, uputio srdačne čestitke povodom Svjetskog dana Roma.
Predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović, posebnu zahvalnost uputila je svim učesnicima današnje svečanosti, koji doprinose očuvanju i promociji kulturne baštine Roma.
“Veliko mi je zadovoljstvo što obilježavamo ovaj datum baš u holu Skupštine Glavnog grada, koja se snažno zalaže za inkluziju, ravnopravnost i obezbjeđivanje jednakih šansi za sve građane i građanke. Danas, u tom duhu, moramo skrenuti pažnju i na probleme sa kojima se suočavaju pripadnici romske zajednice u Crnoj Gori. Sjutra, i svaki naredni dan, moramo zajednički raditi da otklonimo prepreke sa kojima se suočavaju kako bismo obezbijedili društvo u kom će svi imati jednake mogućnosti. U našoj zemlji, romska zajednica nailazi na izazove u oblasti obrazovanja, zapošljavanja, a pristup zdravstvenim i socijalnim uslugama je ograničen. Osim toga, svjesni smo da su često izloženi socijanoj marginalizaciji i diskriminaciji. Ovi problemi vidljivi su ne samo nama, već su prepoznati i u izvještajima Evropske unije i Savjeta Evrope. Da bismo odgovorili na ove izazove, naš zadatak je da stvorimo inkluzivno društvo gdje se dostajanstvo svake osobe jednako poštuje i cijeni”, poručila je Borovinić Bojović.
Predsjednik Romskog savjeta Mensur Šaljaj kazao je da ovaj datum svake godine podsjeća na bogatstvo romske tradicije, na značaj vrijednosti i borbe za ravnopravnost i jednaka prava. “Na ovaj dan romska zajednica se okuplja kako bi obilježila svoju istoriju ali i kako bi izrazila svoje nade i želje za bolji život i integraciju i budućnost. Romski savjet ima priliku da zajedno sa institucijama, partnerima i organizacijama civilnog društva usmjeri ka ostvarivanju ciljeva unapređenja kvaliteta života naše zajednice. Kroz organizaciju ovakvih događaja pokazujemo svijetu koliko je važno pružiti podršku i stvoriti okruženje u kojem svaki Rom i Romkinja ima mogućnost da napreduje, da se obrazuje, da bude zapošljen i da živi u uslovima kakve zaslužuje svaki građanin ove države”, rekao je Šaljaj, dodajući da vjeruje u spremnost i odlučnost predstavnika gradske uprave i Skupštine Glavnog grada da posvećeno rade na pitanjima koja se tiču unapređenja položaja romske zajednice u Podgorici.
Sekretar Sekretarijata za socijalno staranje, Stefan Vešović kazao je da Glavni grad na ovaj način odaje poštovanje bogatoj kulturnoj baštini, tradiciji i istoriji romske zajednice, ali i govori o izazovima sa kojima se romska populacija suočava, kao i o mogućnostima unapređenja njihovih uslova života.
“Ovaj dan nas podsjeća na važnost jednakosti, socijalne pravde i poštovanja ljudskih prava za sve, bez obzira na etničku ili kulturnu pripadnost. Misija Sekretarijata je stvaranje društva u kojem su svi ravnopravni i u kojem svaki pojedinac ima jednak pristup obrazovanju, zapošljavanju, zdravstvenoj zaštiti i drugim osnovnim ljudskim pravima. Svjestan sam da se romska zajednica u Podgorici i širom Crne Gore još uvijek suočava sa brojnim izazovima – siromaštvo, nezaposlenost, nedostatak obrazovanja i društvena isključenost – samo su neki od problema. Međutim, naš cilj nije samo da prepoznamo ove izazove, već i da aktivno radimo na njihovom rješavanju. Romska zajednica će uvijek imati pruženu ruku za saradnju i zajednički rad na poboljšanju uslova života i društvene integracije”, zaključio je Vešović.
Izvor: Borba.me