Golubovića pratile afere, stekao milionsku imovinu

Foto: RTCG/Arhiva

Više od dvije i po decenije jutros uhapšeni Duško Golubović bio je agent tajne službe, a kasnije i službenik Uprave policije, a za sve vrijeme bezbjednosne karijere bio je najbliži saradnik optuženog operativca i bivšeg pomoćnika direktora Uprave policije Zorana Lazovića.

Nakon što su 2015. tokom reforme službe, pokrenute nakon brojnih pritisaka od stranih partnera, bili primorani da napuste Agenciju za nacionalnu bezbjednost, Golubović i Lazović su nakon četiri godine mirovine tokom 2019. godine zajedno stigli u Upravu policije.

Povratak dvojice operativaca desio se u vrijeme kada je bivši šef policije Veselin Veljović ponovo stigao na čelo javne službe, a potom Lazovića imenovao za svog pomoćnika u Sektoru borbe protiv organizovanog kriminala, dok je Golubović dobio poziciju zamjenika načelnika Odsjeka za suzbijanje teških krivičnih djela.

Golubović je te 2019. zapošljen u UP, ali bez javnog oglašavanja, jer je radno mjesto koje je pokrivao u tadašnjem SBPOK navodno bilo označeno stepenom tajnosti…

U penziju je otišao u ljeto 2023. godine, kada je podnio zahtjev za odlazak, a nakon što je u aprilu te godine odlukom tadašnjeg koordinatora SBPOK i načelnika Specijalnog policijskog odjeljenja Predraga Šukovića formalno prestao da postoji taj Odsjek u organizacionoj šemi UP. Prije toga, Goluboviću je bilo uručeno rasporedno rješenje u Odjeljenju za azilante u Spužu.

Odluka o gašenju Odsjeka uslijedila je nakon hapšenja bivšeg v.d. pomoćnika direktora Uprave policije Dejana Kneževića, zbog sumnje da je bio član kriminalne organizacije, zbog čega su svi službenici Odjseka jedno vrijeme bili neraspoređeni u službi ili su obuhvaćeni brojnim istragama i provjerama…

Karijeru Golubovića u vrhu sektora bezbjednosti pratile su brojne kontroverze i medijski navodi, a potom i nedavno istraživanje NVO MANS o ogromnoj, milionskoj vrijednosti i nesrazmjeri njegove imovine sa platom, koju je decenijama primao u državnom sektoru.

Višemjesečno istraživanje o imovini i prihodima Duška Golubovića pokazalo je da je njegova porodica u periodu od desetak godina za kupovinu više nekretnina i luksuznih vozila izdvojila preko milion eura.

Golubović je tada za MANS tvrdio da je svu imovinu stekao legalno i uz pomoć porodice, te da se nikada nije bavio kriminalnim poslovima.

Bivši v.d. direktora Uprave policije Nikola Terzić krajem 2023. na MANS-ovoj antikorupcijskoj konferenciji kazao, između ostalog, da se ne osjeća prijatno kad „dođe u posjed informacija o kolegama koji su radili za kriminalne grupe“.

„Sinoć sam dobio informaciju da je jedan od bivših službenika kupio vozilo od 300.000 eura, a do juče je nosio policijsku značku. Radi se o operativnim podacima“, kazao je tada Terzić.

„Vijesti“ su dan kasnije objavile da su operativci UP dobili podatak da je Duško Golubović kupio „lamborgini“ vrijedan najmanje 300 hiljada eura, te da je Terzić zapravo mislio na njega.

SDT je u januaru ove godine zbog imovine Golubovića formirao predmet.

Afere, bombaški napadi…

Duško Golubović sa najmanje 70 operativaca napustio je ANB u aprilu 2015. a poslije zakonskih izmjena, jer su reforme tog sektora bile ključni uslov NATO-a za prijem Crne Gore u alijansu.

Prije tih reformi, javnost su potresale brojne afere povezane sa političko-bezbjednosnim sektorom i sukobom suprotstavljenih frakcija.

Zbog kašnjenja reforme u bezbjednosnom sektoru 2014. bio je i odložen prijem Crne Gore u NATO, nakon čega je tadašnji prvi američki čovjek za evropska i evroazijska pitanja Hojt Brajan Ji poručio da sve obavještajne službe članica ali i budućih članica NATO-a, uključujući crnogorsku ANB “moraju da budu oslobođene svih ranjivosti i spoljnih faktora koji bi željeli ilegalno da prosljeđuju povjerljive savezničke informacije trećim zemljama”…

Golubovićevo ime pominjalo se u aferi “Listing” – istraga u tom predmetu počela je u decembru 2011. godine, nakon što je objavljena telefonska komunikacija Pljevljaka Darka Šarića sa tadašnjim premijerom Igorom Lukšićem i bivšim ministrom vanjskih poslova Milanom Roćenom. Nakon toga u medijima se pojavio i listing komunikacije optuženog narko-bosa Nasera Keljmendija i Golubovića.

Rezultat istrage bio je da je navodno riječ o falsifikatima, ali javnost nikada nije obaviještena ko je i zbog čijih interesa lansirao aferu…

U novembru 2015. godine, ubrzo nakon odlaska iz službe, postavljen je eksploziv na kapiju Golubovićeve porodične kuće u Donjoj Gorici, prethodno u septembru u kafiću “Grand”, a u julu u kafiću “Machiato” čiji je vlasnik jedno vrijeme bila i Golubovićeva supruga Danijela.

Ovi napadi u bezbjednosnim krugovima tada su se tumačili kao upozorenje ekipi iz “Granda” od strane suprotstavljenih “Mojkovčana”, navodno zbog najave tadašnjeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića, koji je bio blizak Lazoviću i Goluboviću, “da će pravda zakucati na svačija vrata”.

Saslušanje u istrazi ubistva urednika Dana

Penzionisani tajni agent Duško Golubović saslušan je prošlog ljeta u istrazi ubistva urednika lista „Dan“ Duška Jovanovića, a izjavu je tada dao u svojstvu građanina.

Duško Jovanović ubijen je u 27. maja 2004. godine, a za taj zločin za sada je odgovarao samo Damir Mandić, a ni poslije gotovo 21 godine nikada nije rasvijetljeno ko su bili nalogodaci ali ni direktne ubice.

Bivši premijer Dritan Abazović ranije je saopštavao da su se „u operativnim informacijama vezanim za ubistvo Jovanovića konstantno provlačila dva imena – Zoran Lazović i Duško Golubović“.

„Svi su redom pominjali Lazovića i još nekoliko imena. Moja uloga nije bila da provjeravam te informacije, već da ih proslijedim nadležnima, što sam i učinio, zahtijevajući da se konačno, nakon dvije decenije ćutanja i prikrivanja, taj zločin rasvijetli,“ rekao je Abazović, ne precizirajući u kom kontekstu su se ta imena pojavljivala.

Prošle godine u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici, u brojnim istragama i formiranim predmetima oko tog zločina, koje su dužili mnogi tužioci, saslušana je i Vesna Medenica, koja je u vrijeme ubistva bila vrhovni državni tužilac.

U svojstvu svjedoka saslušan je i bivši direktor UP Veselin Veljović.

Veljović je prije nekoliko godina saopštio da je ubistvo Jovanovića operativno riješeno, odnosno da policija zna ko je to uradio, ali da nema materijalne dokaze.

Sredinom septembra 2019. godine, Veljović je naveo da je „umor nadležnog tužioca u noći likvidacije razlog što do kraja nije rasvijetljen slučaj ubistva vlasnika „Dana“ i što je taj predmet nepovratno izgubljen“.

Izvor: Vijesti

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.