
Uspješno proširenje zahtijeva otvorenost, saradnju i učešće cijelog društva, poručila je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević na forumu „Izgradnja inkluzivne budućnosti u proširenoj EU: Uloga socijalnog dijaloga, civilnog društva i angažmana mladih“, koji je organizovao Evropski ekonomski i socijalni komitet (EESC) u Briselu.
Gorčević je, kako su kazali iz njenog resora, na otvaranju Foruma istakla da je Crna Gora od samog početka u proces pregovora uključila civilno društvo i nevladine organizacije kao ravnopravne partnere.
Kako je navela, predstavnici civilnog sektora učestvuju u svim pregovaračkim radnim grupama, kao punopravni članovi koji mogu da daju doprinos i učestvuju u donošenju odluka.
“Ovakav pristup značajno je uticao na kvalitet i kredibilitet naših reformi na putu ka EU. Učešće civilnog sektora obezbijedilo je veću transparentnost, povjerenje javnosti i šire vlasništvo nad EU agendom”, poručila je Gorčević.
Ona je, kako piše dalje u saopštenju, dodala da je u Crnoj Gori učešće civilnog društva institucionalizovano i kroz njihovo članstvo u ključnim tijelima, kao što su Savjeta za vladavinu prava, Nadzorni odbor za Reformsku agendu u okviru Plana rasta i Savjet za saradnju s nevladinim organizacijama.
“Sva ova tijela su veoma aktivna i moram da kažem da u mi u Crnoj Gori imamo zaista jak nevladin sektor zbog čega treba da budemo ponosni”, zaključila je Gorčević
Kako su kazali iz njenog resora, predsjednik Evropskog ekonomskog i socijalnog komiteta Oliver Ropke pohvalio je Crnu Goru kao jednog od predvodnika procesa proširenja.
On je naglasio je važnost socijalnog dijaloga u zemljama kandidatima, ističući da uspješan proces proširenja ne može biti ograničen samo na odnose između evropskih institucija i vlada, već mora snažno uključiti i civilno društvo.
“Ako želimo da postignemo rezultate do 2028. godine, moramo da radimo zajedno. Demokratski otporno civilno društvo u zemljama kandidatima je u interesu cijele EU”, poručio je Ropke.
Kako su pojasnili iz Ministarstva, na Forumu u Briselu učestvovali su predstavnici vlada, civilnog društva, sindikata i međunarodnih organizacija zemalja članica i kandidata za članstvo.
“EESC je savjetodavno tijelo Evropske unije koje okuplja predstavnike poslodavaca, sindikata i organizacija civilnog društva s ciljem da osigura da se glas društvenih aktera čuje u procesu donošenja evropskih politika i prva je instiutcija koja je svoja vrata otvorila i zemljama kandidatima. Crna Gora je članica EESC od 2024. godine”, zaključili su.