Hajka američkih medija i sportista iz SAD na Kamilu Valijevu se nastavlja iz dana u dan i svakondnevno mediji iz ove zemlje objave po neko novo saznanje i pikanteriju koju začine izjavom svojih sportista.
Tako su danas o doping skandalu, u čijem je centru talentovana ruska klizačica Valijeva, pričali američki klizač Adam Ripon i sprinterka Kari Ša Ričardson.
Adam Ripon se priključio tvrdnjama SAD, koji već godinama progone ruske sportiste na najvećim takmičenjima da su dio sistematskog dopinga koji se sprovodi godinama pred sva najveća takmičenja i kod gotovo svih sportista.
“To je zlostavljanje djece. Oni koriste njihove snove kao municiju da ih napumpaju drogom. Svi čisti sportisti su radili cio život da bi došli na Olimpijske igre i bore se za medalje, a oni su napravili presedan i dozvolili Valijevoj da se takmiči”, kazao je Ripon, koji je prije četiri godine u Pjongčangu osvojio bronzanu medalju u ekipno.
Oglasila se i američka sprinterka Kari Ša Ričardson koja se osjetila ugroženom jer nije učestvovala na Olimpijskim igrama u Pekingu, zbog pozitivnog doping testa, ali je pokušala da igra čak i na kartu rasizma, što je zaista neorimjereno.
“Možemo li dobiti čvrst odgovor o razlici između Valijeve i mene? Moja majka je umrla i ja ne mogu da trčim,a takođe sam bila favorit za plasman na pobjedničko postolje. Jedina razlika koju ja vidim jeste činjenica da sam ja crna mlada dama”, kazala je Rilardson, koja je svoj pozitivan test pravdala tragičnom smrti majke.
Ono što su mnogi zaboravili, jesu istraživanja koja su obavili u Svjetskoj antidoping agenciji (WADA) prije više od jedne decenije koja su ukazala da je svaki sedmi testirani sportista bio pozitivan na doping, a do tog istraživanja su došli britanski i njemački mediji.
Britanski “Sandej tajms” i njemačka televizija ARD/VDR objavili su izvještaj Agencije u kom se navode rezultati analiza 12.000 uzoraka krvi uzetih od 5.000 atletičara u periodu od 2001. do 2012. godine.
Među sportistima od kojih su uzeti uzorci su olimpijski i osvajači medalja sa svjetskih šampionata.
Mediji su došli u posjed ovih podataka, koji pripadaju Međunarodnoj asocijaciji atletskih federacija (IAAF), zahvaljujući jednoj neimenovanoj osobi “uzbunjivaču”.
Prema njihovoj ocjeni, više od 800 takmičara, ili svaki sedmi testirani, imao je u krvi nešto što su pomenuti stručnjaci ocijenili kao “veoma nalik dopingu” ili “u krajnjem slučaju abnormalnim”.
Nekako u isto vrijeme odjeknula je vijest da se američki sportisti masovno dopinguju, a zna se da pojedini američki sportisti, poput profesionalnih košarkaša na najvećim takmičenjima nijesu išli na doping kontrole, čak nisu bili ni smješteni na Olimpijskim igrama u Olimpijskom selu.
Ipak, kako bilo američki mediji nakon istraživanje britanskih i njemačkih medija nisu tražili da se objelodane imena doping pozitivnih i ide do kraja u razotkrivanju misterije masovnih dopinga u sportu.