Hiljadugodišnja stabla se moraju sačuvati

Foto: Maslinijada

Nevrijeme je spriječilo obilazak drevnog maslinjaka u centru Bara kojim je trebala da poče Maslinijada, ali ne i barske maslinare da pošalju jasnu poruku: Hiljadugodišnja stabla masline se moraju sačuvati od planirane gradnje.

Maslinari iz NVO “Maslinijada” i “Antivari” neformalno su otvorili ovogodišnju, 22. po redu, Maslinijadu razgovorom o drevnom maslinjaku i važnosti njegovog očuvanja. Maslinjak je obuhvaćen Detalnjim urbanističkim planom “Topolica III” i na njegovom mjestu je predviđen objekat za turizam i ugestiteljstvo o čemu su “Vijesti” ranije pisale.

Taj maslinjak se mora očuvati, poručili su maslinari, i zbog toga pisali svim nadležnim ministarstvima, 14 ambasada, lokalnoj upravi i drugim državnim organima. Odgovor nije stigao ni iz jedne državne službe, a Opština Bar i njen predsjednik Dušan Raičević su pružili usmenu podršku.

Suljo Mustafić, predsjednik NVO “Maslinijada” kazao je “Vijestima” da inicijativa za očuvanje maslinjaka traje više od sedam godina te da je to jedini preostali maslinjak milenijumske starosti i od ogromne vrijednosti za Bar.

Isrpičao je da su oni razgovarali sa vlasnicima imanja na kojem se stabla nalaze i da su oni voljni da sa njima rade na rješavanju problema. Ideju da se maslinjak izmjesti smatraju lošom, jer to više “neće biti isti maslinjak” te predlažu da državni i lokalni organi vlasniku i investitoru daju zamjensko zemljiše koje se sa njim graniči.

“Maslinijadu smo htjeli da započnemo ovim događajem, simbolično, jer ako smo nebrigom i nemarom doveli u pitanje pitanje biliško postojanje Stare masline, ja mislim da treba da sačuvamo ovo što možemo”, poručio je Mustafić.

Veteran maslinarstva i bivši gradonačelnik Bara Čedo Ratković kazao je da takav zasad masline nema niko na Jadranu te da su to stabla koja su stara preko hiljadu godina.

Ratković je napomenuo da je u Baru nekad bila loša sreća posjeći maslinu.

“Još prije 50 godina sam sve to vidio. Bio sam i obilazio sam te masline i vidio kakve su. Neko mi je čak rekao da su kroz jednu maslinu mogli volovi jarmom da prođu pa se to računalo kao dva stabla”, ispričao je.

Prema njegovim riječima, brojni Barani nijesu ni znali da se tu nalazi drevni maslinjak, iako su one kulturno nasljeđe Bara koje treba očekivati.

On je pitao ko je mogao tu ucrtati zgradu i prisjetio se početka njihove borbe za taj maslinjak, slanje dopisa, molbi, urgencija, razgovori sa predsjednikom opštine, ali sve bezuspješno.

Ocijenio je da je DUP “Topolica III” štetan za Bar, jedan od najljepših crnogorskih gradova, te da je napravljen u korist investitora a po ne potrebama Barana. Istakao da je oni kao maslinari nemaju nikakvu korist od tog maslinjaka, posebno materijalnu, već da on ima veliku kulturnu i istorijsku vrijednost za Bar.

Poručio je da svi maslinari i Barani treba da se uključe u borbu za očuvanje ovog maslinjaka i da ga gledaju “kao nešto svoje” jer je njegovo postojanje dragocjeno a očuvanje će biti na ponos čitavog grada.

Maslinar Miloš Šušter je ocijenio da je DUP “Topolica III” “beskonačna šteta za Bar te da se ljudima koji nijesu ništa uložili u grad daje prilika da zarađuju milijardu eura”.

“On je napisao niz primjedbi na taj plan koji je odnio Raičeviću nakon čega se time bavio Savjet za urbanizam i ocijenio da je šteta da se taj maslinjak makne i dao negativno mišljenje u odnosu na plan”, ispričao je Šušter.

“S druge strane, to je i protivzakonito jer postoji Zakon o maslinarstvu koji kaže da se masline starije od 100 godina ne smiju kidati ni presađivati”, naglasio je.

Kao zaključak oni navode da bi trebalo pokrenuti incijativu za izmjenu DUP-a “Toplica III”, makar u tom dijelu. Smatraju da bi taj predlog trebao da krene iz Opštine u saradnji sa građanima i udruženjima maslinara.

Poručili su i da je neophodno uraditi i elaborat koji će utvrditi značaj maslinjaka, njegovu kulturnu i poljoprivrenu vrijednost koji će se dostaviti svim zainteresovanim stranama. Misle da ukolilo elaborat bude urađen kako treba, on će biti najbolji razlog i dokaz za pokretanje izmjena DUP-a u tom dijelu.

Izvor: Vijesti

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.