Crna Gora je ostvarila napredak ka većoj zaštiti ljudskih prava, vladavini prava i demokratiji uz podršku zajedničkog programa Evropske unije i Savjeta Evrope, „Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku“, istaknuto je na godišnjem sastanku Upravnog odbora korisnika programa održanom danas u Podgorici.
Na sastanku su predstavljeni konkretni rezultati ostvareni u okviru programa, koji je bio ključan za pokretanje pozitivnih promjena u Crnoj Gori.
Među najvažnijim dostignućima izdvojeni su uspostavljanje pravnih klinika na sva tri pravna fakulteta za pružanje besplatne pravne pomoći ranjivim grupama, zajednički napori u borbi protiv govora mržnje, kao i unapređenja u oblasti slobode izražavanja i digitalnih prava. Druga značajna postignuća uključuju usvajanje strateških dokumenata za borbu protiv korupcije, razvoj nove komunikacione strategije Sudskog savjeta i inicijative usmjerene na stvaranje inkluzivnijih i demokratskijih škola.
Otvarajući sastanak, Nizaheta Kurpejović – Cikotić, v.d. generalne direktorice Generalne direkcije za multilateralu Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore, naglasila je značaj ovog programa, ističući zadovoljstvo sve intezivnijim i konkretnijim oblicima saradnje sa Savjetom Evrope.
“Danas kada sagledavamo učinjeno tokom projektnog perioda, sa zadovoljstvom konstatujemo vrijedan doprinos SE razvoju kapaciteta naših institucija, koji korespondira sa stremljenjem Crne Gore da do 2028. godine postane punopravna članica EU. Članstvo u EU je apsolutni prioritet Crne Gore i ciljana pomoć SE u usklađivanju zakonodavstva sa najvišim evropskim standardima će biti dobrodošla u ispunjavanju preostalih zadataka koji pred nama stoje na evropskom putu“, kazala je Kurpejović – Cikotić.
Šnuc Dir, šef Odjeljenja za programiranje pri Direktoratu za koordinaciju programa Savjeta Evrope, istakao je da su značajne reforme rezultat kontinuiranih i dugoročnih napora te nepokolebljive posvećenosti.
„Vođen zajedničkim vrijednostima, Savjet Evrope, zajedno sa Evropskom unijom i u partnerstvu s korisnicima na terenu, ostaje posvećen podršci Crnoj Gori u unapređenju reformske agende u oblasti ljudskih prava, vladavine prava i demokratije,“ naglasio je on.
Ingve Engstrom, šef saradnje u Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori, rekao je da su standardi vladavine prava od posebnog su značaja za pridruživanje Evropskoj uniji.
“Veliki uspjeh Crne Gore ove godine bilo je ispunjavanje privremenih mjerila. Međutim, u predstojećem periodu potrebno je dodatno raditi kako bi se sva pregovaračka poglavlja zatvorila do kraja 2026. godine. Saradnja EU i Savjeta Evrope biće ključna u pružanju podrške Crnoj Gori. Nedavno usvojeni Plan rasta za Crnu Goru za 2024-2027. godinu dodatno će nagraditi postignuća ključnih reformi značajnim sredstvima u oblasti pravosuđa, borbe protiv korupcije i osnovnih ljudskih prava“, istakao je Engstrom.
Na događaju su učestvovali visoki predstavnici korisničkih institucija – uključujući Ministarstvo pravde, Ministarstvo vanjskih poslova, Ministarstvo kulture i medija, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, instituciju Zaštitnika ljudskih prava i sloboda i Rektorat Univerziteta Crne Gore. Oni su razgovarali o prilagođenoj podršci koju Horizontal Facility pruža u implementaciji preporuka nadzornih i savjetodavnih tijela Savjeta Evrope. Učesnici su takođe analizirali dosadašnji napredak i ponovo potvrdili posvećenost nastavku efikasne saradnje u sprovođenju programa.
„Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku“ (Horizontal Facility III) je zajednička inicijativa Evropske unije i Savjeta Evrope, koja traje od 2023. do 2026. godine. Program pomaže korisnicima da ostvare svoje reforme u oblasti ljudskih prava, vladavine prava i demokratije, usklađujući ih s evropskim standardima i prioritetima proširenja EU. Budžet tekuće faze programa iznosi 41 milion eura, od čega 85% finansira Evropska unija, a 15% Savjet Evrope.
Izvor: Portal Analitika