Država Crna Gora godinama nije dovoljno ulagala u IT sektor, dok su u Hrvatskoj odavno shvatili mogućnosti i potencijale tog biznisa. Dok danas Hrvati zarađuju milijarde u IT sektoru, u Crnoj Gori prihodi na tom polju kreću se oko 60 miliona eura.
S ukupnim prihodima od gotovo 28 milijardi kuna (oko 3,7 milijardi eura), hrvatska IT industrija, “perjanica hrvatske ekonomije” kako joj često tepaju, nastavila je da raste i u izazovno pandemijsko doba, premda nešto skromnije sa zabilježenih 3,3 posto rasta što je manje od dvocifrenih stopa proteklih godina – objavio je prije nekoliko dana Poslovni dnevnik.
Iz Hrvatske privredne komore (HGK) pozdravili su svaki uspjeh na tom polju s obzirom na pandemijski pad hrvatskog BDP-a. Navode da je predstavljena nova analiza hrvatske IT industrije u kojoj su, usljed svih okolnosti i izazova, istaknuti rast prihoda te rast broja zaposlenih i broja novoosnovanih preduzeća. Hrvatska bilježi 34.726 zaposlenih u IT industriji koji čine 3,5 odsto ukupnog broja zaposlenih osoba u Hrvatskoj. Samo lani ta je brojka porasla za 5,8 posto, a zaposlenih je gotovo 2000 više nego 2019. godine.
Takođe, IT industrija sa svojih je 5.707 većih i manjih kompanija činila 4,1 posto od ukupnog broja hrvatskih preduzeća u kojima prosječna neto plata iznosi 9.000 kuna neto (1.195 eura), iz čega proizlazi da su u IT industriji plate za 60 posto više od prosječne neto plate u Hrvatskoj.
Sa druge strane, utisak je da je IT sektor u Crnoj Gori nedovoljno, čak i slabo razvijen i apsolutno nije konkurentan na regionalnom nivou. Razvoj ovog privrednog sektora direktno je proporcionalan stepenu i brzini razvoja informacionog društva i potrebama građana i privrede. Nažalost, u Crnoj Gori IT nije bio na listi prioriteta ni državne uprave ni građana, objavila je ranije Asocijacija menadžera Crne Gore.
“U IT kompanijama u 2019. godini bilo je zaposleno 1.515 radnika, 0,9 odsto više u odnosu na prošlu godinu, Prihod IT sektora iznosio je 62.391.964 eura, odnosno 3 odsto manje u odnosu na prethodni izvještajni period. Dobit sektora bila je 9.054.303 eura što je uvećanje za 8,6 odsto, ali je zabilježen rast gubitaka od 48,6 odsto. Podaci se odnose na kompanije koje su registrovane za kompjutersko programiranje, konsalting, popravku, proizvodnju, trgovinu i druge informacione uslužne djelatnosti”, evidentirano je u podacima.
Dodaje se da imajući u vidu način “prebrojavanja” nameće se kao obavezna drugačija statistička obrada IT sektora i formiranje registra aktivnih IT kompanija pri Privrednoj komori Crne Gore.
“Posljedica toga je nedovoljno razvijen IT sektor koji nema dovoljno snage i znanja da pokrene promjene svijesti kod građana, privrednika i političara i uspostavi i nametne novi pogled na kapacitete i mogućnosti informatike – navodi se u podacima. Dodaju da su osnovne karakteristike IT sektora u Crnoj Gori prosječno mali broj zaposlenih, mali finansijski, a samim tim i razvojni potencijali IT preduzeća i rad na malom i u informatičkom smislu nedovoljno razvijenom tržištu.