Ilustracija
Poslije nedavne prevare u Hrvatskoj kada je jednoj firmi s računa skinuto čak 183.000 eura, policija u toj zemlji građane je pozvala na veći oprez da ne bi postali žrtve sve učestalijih mahinacija na internetu.
Kako je prenio portal „Poslovni”, sve je počelo od kratke poruke koju je kompanija primila elektronskom poštom s lažne adrese banke.
Zaposlenima u računovodstvu zatraženo je da aktiviraju novu verziju internet i mobilnog bankarstva, prateći uputstva koja su se nalazila u imejlu.
Ali prevaranti su išli i korak dalje. Ubrzo je kompaniju pozvala i ljubazna, navodna službenica banke, koja je zaposlene uputila da postupi prema zahtjevu koji je proslijeđen na mejl.
Naknadnom provjerom bankovnog računa utvrđeno je da je izvršena novčana transakcija od 183.200 eura.
Policija je saopštila da je započela sprovođenje istrage kako bi otkrila počinioce, ali je istovremeno pozvala građane da budu vrlo oprezni prilikom bilo kakvih novčanih transakcija na internetu, a naročito da se dobro informišu u svojim bankama u kojima imaju račune prije aktivacije bilo kojih linkova koje im stižu na privatne adrese.
Neki od jasnih signala da bi moglo da bude riječ o prevari već su poznati, navode mediji. Recimo, slanje linkova koji naizgled vode na stranice banke s objašnjenjem kako se treba registrovati i unijeti lične podatke.
Takve poruke građanima uglavnom stižu navodno od matične banke ali je logo loše kopiran (lažan). Može se posumnjati i ako u tekstu ima dosta grešaka – gramatičkih ili pravopisnih, pri čemu se često potkradu i riječi na engleskom jeziku.
U ovu svrhu prevaranti koriste uglavnom internet prevodioce, pa je i prevod loš. Jedan od indikatora jeste i zahtjev za unos podataka sa debitne ili kreditne kartice (broj, a posebno CVC ili CVV, odnosno specifičan trocifren broj s poleđine kartice). Takođe, često se dešavalo u ovakvim situacijama i da se šalje zahtjev za pristup internet bankarstvu (broj takozvanog tokena).
Izvor: Politika