Uskoro stiže sezona sremuša. Ukoliko ste ljubitelji ove preukusne salate koja je samonikla i ima je u našim šumama, a možete je kupiti i na pijaci, ovo je dobra vijest za vas.
Sremuš je zelena biljka koja se naziva i “divlji” ili “medveđi luk”, ali i “ubica otrova”, jer je jedna od najboljih prirodnih namirnica koja čisti sistem organa za varenje i krv od toksina koji su se taložili u organizmu tokom zime.
Biohemičari tvrde da je sremuš čak zdraviji od bijelog luka, a zbog obilja alina koji se pod uticajem kiseonika pretvara u alicin, divlji luk podmlađuje krvne sudove i čini ih elastičnim.
Sremuš je bogat i etarskim uljima, vrijednim mineralnim solima, šećerom, vitaminom C, karotenom.
Sezona ove biljke je proljeće, odnosno bere se u aprilu i maju i pravi, organski sremuš, raste duboko u šumama. Ova biljka ima odličnu moć detoksikacije, njemački travar Johan Knickle isticao je njegovu vrijednost i i govorio da bi ljudi bili potpuno zdravi ako bi sremuš uključili u svakodnevnu ishranu.
Zbog obilja vitamina C koji sadrži, sremuš je odličan po imuni sistem, a u kulinarstvu možete eksperimentisati i stavljati ga u razna jela. Ipak, najdeljotvorniji po zdravlje biće ako ga koristite u svježem stanju.
Savršeno se slaže uz zelenu salatu, a uz malo sirćeta i maslinovog ulja možete apraviti ukusnu salatu od sjeckanog sremuša. Možete napraviti i obrok salatu, tako što ćete isjeckati krastavac i sremuš, pa začiniti i politi jogurtom. Možete od njega praviti čorbe ili supe, koristiti ga kao dodatak raznim jelima, ali i praviti pitu i rižoto sa sremušem.
Evo kakvo blagotvorno dejstvo sremuš ima po zdravlje našeg organizma:
- reguliše holesterol i smanjuje pritisak
- jača imunitet i štiti od virusa i infekcija
- pomaže kod čira na želucu i gastritisa
- čisti krvne sudove i podstiče zdravlje srca
- u obliku kupke njeguje kožu
- pročišćava organizam od toksina
- smanjuje nadustost
- poboljšava i čisti organe za varenje
Kako da pripremite ljekoviti sok od sremuša:
Sitno isjeckajte listove sremuša i iz njih iscijediti sok uz pomoć sokovnika. Dobijeni sok skladištite u staklenoj tegli. Možete konzumirati po 1 kašičicu soka od sremuša tri puta na dan ili ga sipajte u jogurt ili vodu, a najbolje je da ga jedete kao salatu dok je svjež.