Za 18. godina, koliko je prošlo od kako je na referendumu 21. maja 2006. godine izglasana nezavisnost, Crna Gora je promijenila devet vlada, a od 2020. godine, kada je 30. avgusta konačno smijenjen režim DPS-a – čak tri.
Da su česte promjene dobre, te da ljekovito utiču na državu i društvo, svjedoči i naš sagovornik, Miloš Pižurica, poslanik Pokreta Evropa sad u Skupštini Crne Gore.
Iako, kada pogleda sa ove vremenske distance, smatra da je naša država mogla i morala postići bolje i više, on tvrdi da je svijetla budućnost tek pred njom, te da su evroatlanske integracije i vanjska politika toliko napredovale da smo dobili zeleno svjetlo za prijem u EU u čijem se predvorju, kako tvrdi, već nalazimo.
PRESS: Kako ocenjujete trenutni stepen nezavisnosti Crne Gore? Odnosno, da budem(o) precizniji, koliko je naša država danas, nakon 18 godina od obnove nezavisnosti, zaista suverena, te zbog čega ste tog mišljenja?
Moram da konstatujem, sa ove vremenske distance, Crna Gora je ipak mogla mnogo bolje i mnogo više da uradi. Stiče se utisak da je blokirani proces evropskih integracija, ustvari, bila namjera političkih elita koje, u stvari, nisu ni težile evropskoj porodici. Zatim, vladavina prava, koja bi trebalo da je temelj jedne nezavisne države, dugi niz godina bukvalno nije postojala. Imali smo korumpirano sudstvo, tužilaštvo, policiju, kao i gotovo sve grane izvršne vlasti, tako da su danas čelne osobe tih institucija, u velikom broju, ili iza rešetaka, ili se protiv njih vode sudski procesi. Imali smo, takođe, nefunkcionisanje Ustavnog suda, VDT, SDT i, da ne nabrajam, sve to je trajalo u nedogled.
Ako se osvrnemo na ekonomske tokove, samo u prve tri godine, nakon nezavisnost,i postojao je rast standarda građana, a nakon toga inflacija je bila veća od rasta zarada i tada se uočavao sve veći jaz bogatih i siromašnih. Nakon toga kreće enormna inflacija, koja anulira zarade, tako da su od 2006. do 2019. godine (dakle za prvih 13 godina od obnove nezavisnosti) u Crnoj Gori troškovi života porasli za 40 odsto.
Danas, iako nosimo veliki teret prošlosti, naša država polako, ali sigurnim korakom, ide naprijed.
Nakon svrgavanja tridesetogodišnjeg režima Mila Đukanovića našem narodu je prvenstveno vraćena sloboda i ponuđene nove šanse za bolji život. Bilo je i tu dosta turbulencija, ali nakon što je formirana 44. Vlada – sve su vidljivije reforme, unaprijeđan je životni standard građana, u predvorju smo EU.
Stabilnija nego ikad, nezavisna Crna Gora bilježi izuzetne rezultate u međunarodnoj zajednici, što se poslednjih mjeseci potvrđuje sa svih relevantnih adresa.
Samo poslednjih nekoliko dana, uoči nacionalnog praznika, održan je Samit lidera Zapadnog Balkana i Evropske unije u Kotoru, gdje je Savjet EU odobrio Plan od šest milijardi eura podrške zemljama Zapadnog Balkana u cilju ubrzavanja reformi i ekonomskog rasta, od čega dvije milijarde u grantovima, a četiri u povoljnim kreditima koje garantuje EU.
Takođe, vezano za Rezoluciju o Srebrenici, uoči njenog usvajanja u UN, nismo se osvrtali na politikanstvo i niz izrečenih neistina, sa raznih adresa, kao i pokušaja diskreditacije naših spoljnopolitičkih aktivnosti. Kao kredibilan partner i prva naredna članica EU, kroz intenzivnu diplomatsku komunikaciju – koju su predstavnici Crne Gore vodili s predstavnicima predlagača – konačni tekst predloga Rezolucije o genocidu u Srebrenici je usaglašen i predat u dalju proceduru i sadrži i dva amandmana Crne Gore. Vlada je i na ovaj način nedvosmisleno ukazala da krivica za genocid ne može biti pripisana narodima, te da je neophodno očuvanje stabilnosti BiH u oba njena entiteta.
PRESS: Koliko su crnogorske institucije danas, nakon svih promjena od 30. avgusta 2020. godine, suverene i oslobođene raznih uticaja, posebno u kontekstu međunarodne politike – koju odlikuje sve više bezbjednosnih izazova, ali i kriminala koji je, za tri decenije vladavine jednog režima, pustio “pipke” u svim sferama – u donošenju odluka vitalnih za društvo i državu?
Naše institucije nakon promjena 2020. godine, polako ali sigurno, postaju suverene i oslobađaju se raznih uticaja koji su bili i iznutra, kao i spolja. Zatečeno stanje i naslijeđeno breme je tek počelo da se rješava, što znači da se isporučuju konkretni rezultati, u poslednjih 8 mjeseci od formiranja Vlade Milojka Spajića i parlamentarne većine. Izabran je VDT, kompletiran je Sudski savjet, Parlament je izabrao sedmog sudiju Ustavnog suda. Sve je to moglo ranije da se uradi da se nisu miješali lični i partijski interesi.
“Pipci” kriminalne hobotnice, koja je donekle zarobila institucije sistema, uklanjaju se nepovratno. Stanje u policiji se polako ali sigurno reguliše u pravom smjeru, iako i tu još ima mnogo posla. Zabrinjava i dalje stanje u sudstvu. Veliki je broj neriješenih sudskih procesa i odlaganja – poput slučaja Vesne Medenice i ostalih bliskih bivšem režimu.
Sve su to problemi koje je naslijedila današnja vlast, ali građani moraju da znaju da nećemo odustati i da će reforme i u toj oblasti imati pozitivan epilog.
Uvjeravam vas da, u donošenju odluka vitalnih za društvo i državu, kako ste i sami kazali, nema više uticaja “sa strane” i od bilo kakvih kriminalnih organizacija. S druge strane, što se tiče naših međunarodnih partnera, jasno je da se moraju usaglašavati standardi sa EU. To je obaveza buduće članice, ali nikako na štetu naše države i građana Crne Gore. I, kao što je naš premijer Milojko Spajić poručio, ogromna volja da se nađemo u EU postoji, a trenutna dinamika reformi naš je auto-put do evropske porodice. Jasno je da su izuzetni rezultati 44. Vlade i Parlamenta probudili integracioni proces, a aktuelna geopolitička situacija otvorila novu šansu Crnoj Gori koju nikako ne smijemo propustiti.
PRESS: U čemu (sve), u poslednje vrijeme, vidite najviše izazova za očuvanje nezavisnosti Crne Gore? (Jačanje institucija, ljudska prava, ekonomija i finansije, energetika…)
Nezavisnost Crne Gore nije ni na koji način ugrožena da bi imali izazove da je očuvamo. Naša obaveza je, ne samo parlamentarne većine već i svih nas kao društva, da svako, iz svog spektra mogućnosti, doprinese ekonomskom razvoju, demokratiji, suživotu… Pokret Evropa Sad ima svoj zacrtani cilj, a to je da do kraja realizujemo naš program Evropa Sad 2. Građani su već jedan njegov dio osjetili: kroz minimalne penzije od 450eura za preko 70 hiljada penzionera, kao i tri ipo hiljade majki sa troje i više djece – koje su takođe dobile te penzije. Podjednako važno je da će već početkom naredne godine i srazmjerne penzije biti uvećane.
Zaštitili smo dalji rast inflacije i cijena kroz Odluku o snižavanju marži, u četvrtom kvartalu najavljeno je i uvećanje socijalnih davanja. Zatim, iz resora energetike i saobraćaja imamo izuzetne rezultate, prije svega nije povećana cijena struje, dok se ubrzano radi na unaprjeđenju postojećih i izgradnju novih izvora energije.
Gradimo autoputeve, a prvu dionicu već početkom naredne godine, od Andrijevice do Mateševa. Od nedavno, zaslugom ove Vlade, novom trasom od Berana do Podgorice, preko Jezerina, putuje se jedan sat, do 2030. od Podgorice do Beograda stizaće se za 3 i po sata. Rekonstrukcija pruge je u naredne dvije godine, uvodimo nove pomorske linije, kao što je Budva – Dubrovnik, već od juna.
Naš školski sistem je doživio preporod, slobodno to mogu reći. Savremena učila su stigla do svake škole, naša djeca iz seoskih područja bezbjedno se prevoze novim kombi-autobusima. Evroatlanske integracije i vanjska politika su toliko napredovale da smo dobili zeleno svjetlo za prijem u EU.
To su samo neki od isporučenih rezultata nezavisne Crne Gore za nepunih osam mjeseci!
PRESS: Na čemu sve prioritetno treba raditi kako bi se, dodatno, učvrstilo i ojačalo naše društvo, institucije, a samim tim i država?
Vladavina prava, jačanje demokratije, ekonomska stabilnost, članstvo u EU. To su obaveze koje smo apostrofirali kao najvažnije, dolaskom na vlast, a ima ih još mnogo. Važno je da građani znaju i da budu sigurni da sve što smo obećali – to ćemo i ispuniti. Do kraja godine: sedmočasovno radno vrijeme, prosječna plata 1000 eura, a minimalna 700 eura.
PRESS: Gdje vidite Crnu Goru 21. maja 2025. godine?
Hvala Vam na tom pitanju, jer mi nismo partija koja gleda u prošlost, već partija koja planira bolju budućnost, spremna na sve izazove koji su neminovni. Crna Gora će za godinu dana imati, prije svega, jače institucije, imaćemo stabilnu ekonomiju, a građani – bolji životni standard.
Što se tiče međunarodnog plana, naše pozicije će biti još jače, imaćemo i odlične odnose sa susjedima u cijelom regionu. Siguran sam, naredne godine bićemo na korak do ulaska u EU.
PRESS: Vaša poruka čitaocima portala PRESS za Dan nezavisnosti Crne Gore?
Čestitam praznik sa željom da, ubuduće, svi zajedno budemo mnogo više okrenuti jedni prema drugima, da zanemarimo razlike političke, vjerske i nacionalne, jer zajedno možemo i mnogo više i mnogo bolje. Svima želim zdravlja i lične i porodične sreće!
Razgovor vodio: Milovan Marković