Iako su u Italiji, od 1. maja, ukinute zelene propusnice i nošenje maski u mnogim mjestima na zatvorenom, Italijanima je teško da se oproste od maski.
Nose se ih i dalje u supemerkatima, prodavnicama i na mnogim mjestima kao da je i dalje obaveza nošenja na snazi.
U Italiji, naime, veliki broj djece nosi masku koja im služi kao neka vrsta cucle ili plišane igračke, pomaže da zaspu i bez koje odbijaju da legnu ili izađu napolje.
Odrasli se, između ostalog, smatraju društveno odgovornima te nastavljaju i dalje da nose maske, sa djecom je slučaj različit.
Kako piše dnevni list Republika mnoga djeca su izjavila: “Volim da nosim masku jer me tako niko ne vidi”.
Stručnjaci su zabrinuti, jer djeca nisu u stanju da prepoznaju izraze lica ljudi oko sebe i njihova navika nošenja maski nema nikakve veze sa strahom od zaraze.
U istraživanju, Republika prenosi iskustvo mame djevojčice od sedam godina koja je izjavila da joj je ćerka rekla da voli da nosi masku, jer je tako niko ne vidi.
“Kada je pandemija eksplodirala, objasnili smo našoj ćerki zašto je važno da je nosi, sada se osjećam prinuđenom da je tjeram da je skine, jer ona to ne želi”.
Slično je i iskustvo jednog oca koji je ispričao da njegov sin ide u školu sa dvije maske: hirurškom i FFP2, što čini i kada ide u park.
“Postao je zavisnik. Prije neki dan je urlao na mene da neće da izađe iz kuće ako mu ne stavimo masku. Pokušavamo na sve načine da mu pomognemo”.
Prema istraživanjima, najmanje je jedno od desetoro djece razvilo psihološku zavisnost od maski.
“Za djecu je maska simbol sigurnosti, života, budućnosti tako da su je bukvalno zamijenili sa onim što je nekada bila cucla”, izjavio je Emanuele Karopo, regionalni referent Svetske zdravstvene organizacije.
Prema njegovim riječima, psihološka šteta je ogromna, u ove dvije godine se proširila hipohondrija i asocijalnost, čak i među djecom.
“Ukoliko uzmemo u obzir da se do desete godine života djeteta razvija ne verbalna komunikacija i to putem izraza lica, sada razumijemo koliko je teško najmlađima da razumiju emocije i izraze koji ih prate”, rekao je Karopo.
Renata Tambeli, docent psihopatologija u detinjstvu na Univerzitetu Sapijenca rekla je da je SZO još 2020. godine govorila o mogućoj šteti psihološke prirode ukoliko djeca dugo budu morala da nose masku.
“Radi se o aspektu koji politika nije uzela u obzir, a sada plaćamo posljedice”, rekla je Tambeli.
Izvor: RTS