Predloženim Nacrtom zakona o igrama na sreću u potpunosti se diskriminišu komercijalne televizijske i radio stanice, a posebno su pogođeni štampani mediji.
Takođe, zabrane koje su predviđene nacrtom zakona u članovima 17, 18 i 19 u suprotnosti su sa Ustavom Crne Gore, Zakonom o medijima, Zakonom o audio-vizuelnim medijskim uslugama i poveljom o osnovnim pravima Evropske unije.
To je predočeno u primjedbama koje je firma Jumedia mont, u okviru koje su dnevni list “Dan”, portal “Dan” i “Radio “D”, dostavila Ministarstvu finansija, a sa kojima su saglasni i ostali komercijalni mediji. Direktor Jumedia monta Mladen Milutinović naveo je u primjedbama da Nacrt zakona o igrama na sreću u članovima 16, 17, 18 i 19 reguliše oglašavanje igara na sreću, te da je članom 16 određena zabrana objavljivanja oglasa i reklama kojima se promoviše priređivanje igara na sreću u radijskim i televizijskim emisijama za djecu i mlade, kao i u štampanom materijalu namijenjenom djeci i mladima.
– U cilju zaštite naznačene populacije, ovaj član u potpunosti ima svoje uporište. Međutim, zabrane koje su predviđene članovima 17, 18 i 19 u suprotnosti su sa Ustavom Crne Gore, Zakonom o medijima, Zakonom o audio-vizuelnim medijskim uslugama i Poveljom o osnovnim pravima EU – ukazao je Milutinović.
Istakao je da je spornim članovima nacrta određena mogućnost oglašavanja igara na sreću na televizijama u određenom vremenskom periodu, tokom prenosa sportskih događaja, dok je predviđena apsolutna zabrana oglašavanja na internet portalima i internet pretragama, kao i na radio-stanicama i u štampanim medijima.
Ministarstvo finansija: Ozbiljno ćemo razmotriti sve komentare
Iz Ministarstva finansija su saopštili da njihova namjera nije da donese rješenje kojim će ugroziti poslovanje priređivača, niti medija, ali jeste da zakonski uredi ovu oblast, ne zanemarujući interese države i igrača.
– U dijelu novih odredbi koje se tiču oglašavanja, većina država članica EU i zemalja regiona ima mnogo restriktivnije mjere nego što je predviđeno nacrtom zakona koji je predmet javne rasprave. Ne treba zaboraviti da smo jedna od rijetkih država u Evropi koja je godinama dozvoljavala jedan vid anarhičnog ponašanja u pogledu oglašavanja priređivača, iako smo prije dvadeset godina normirali priređivanje igara na sreću. Namjera MF je da ovu oblast napokon normativno adekvatno uredi. Ovim obraćanjem želimo da istaknemo značaj korisnih sugestija koje su pristigli od strane priređivača, a koje će i formalno biti obrađene kroz izvještaj sa javne rasprave. Zahvaljujemo i na doprinosu medija, uz neskriveno čuđenje u kojoj mjeri je opstanak velikog broja medija doveden u direktnu vezu sa oglašavanjem priređivača. Napominjemo da ćemo i njihove komentare ozbiljno razmotriti prije definisanja konačnog teksta – poručili su iz Ministarstva finansija.
Kao što je poznato, u prethodnom periodu bilo je više bezuspješnih pokušaja izrade zakonskog rješenja u ovoj oblasti, budući da su nacrti zakona povlačeni nakon izostanka saglasnosti svih zainteresovanih strana, a takva inicijativa pokrenuta je i na poslednjem okruglom stolu.
– Želimo da prekinemo takvu praksu, koja je nedvosmisleno najmanje doprinijela interesima države, ali i interesima i izloženosti priređivanju samih građana. Cilj Ministarstva finansija je da predloži propis koji će, u mjeri mogućeg, biti na opštu korist svih zainteresovanih strana – istakli su iz MF-a.
– Na ovaj način u potpunosti se diskriminišu komercijalne televizijske i radio stanice, a posebno su pogođeni štampani mediji. Zaštita ciljne grupe ne može se ostvariti na predloženi način jer bi tokom prenosa sportskih događaja, koji su izuzetno praćeni, bile emitovane reklame priređivača, a samim tim i bile lako dostupne svim uzrastima. To apsolutno nije slučaj sa portalima, radio-stanicama i štampanim medijima, koji ionako gube trku i svoje mjesto u današnjem svijetu medija. Isto tako, sportski događaji su skoro pa ekskluzivitet Javnog servisa, čime je on automatski u prednosti za prihodovanje od oglašavanja priređivača. Postavlja se i pitanje koliko sportskih internet portala postoji koji bi po ovakvoj fomulaciji mogli oglašavati igre na sreću. Takođe, smatramo da komercijalnim radio-stanicama mora biti omogućeno oglašavanje ove vrste, bez obzira na vrstu programa koje emituju (naravno, poštujući odredbu iz člana 16 da to ne bude u emisijama za djecu: mlade). Ovakve formulacije spornih članova predstavljaju direktno ograničavanje slobode poslovanja i udarac za sve medije. Ni Zakon o medijima (u članu 51) ni Zakon o audio-vizuelnim medijskim uslugama (član 68) ne predviđaju ovu vrstu zabrane oglašavanja, a predstavljaju rezultat višegodišnjeg rada stručne javnosti, te bi bilo nelogično da ovu oblast uređuje Zakon o igrama na sreću – ocijenio je Milutinović.
Zaključio je da je jasna intencija radne grupe da se zaštite određene kategorije lica i da se uđe u borbu sa problemom zavisnosti od kockanja i dostupnosti igara na sreću maloljetnicima, ali da ovako radikalno utvrđena zabrana može biti osnov za pojavu i rast sive zone, kako kod priređivača, tako i kod nelegalnih i neregistrovanih medija.
– Shodno svemu navedenom, tražimo brisanje spornih članova iz Nacrta zakona – poručio je Milutinović.
Izvor: Dan