Iz Udruženja živinara za proizvodnju konzumnih jaja najavili su da će od ponedjeljka podići cijenu svojih proizvoda od dva do četiri centa.
U zavisnosti od klase cijena jaja biće od 17 do 19 centi, pa bi za gajbu od deset jaja građani trebalo da izdvoje 1,9 eura.
Iz Udruženja navode da do poskupljenja od 25 odsto dolazi usljed skoka cijena stočne hrane, goriva, ambalaže, kartonaže i drugih inputa.
„Samo ću navesti primjer da je jedna tona koncentrovane stočne hrane u martu koštala 250 eura, a danas je ta koncentrovana hrana od 450 do 480 eura“, kazao je za portal Onogošt predsjednik Udruženja živinara za proizvodnju konzumnih jaja, Radovan Jovović.
Za 60 odsto skočila je cijena ambalaže za pakovanje jaja, a prema najavljenim informacijama koje imaju u Udruženju od dobavljača iz Evropske unije, cijene će u narednom periodu formirati na sedmičnom nivou u skladu sa cijenama naftnih derivata.
„Svjedoci smo da je cijena goriva skočila. Mi nijesmo u mogućnosti da pratimo cijene berze, jer svakodnevno dolazi do promjena. Sad imamo problem sa suncokretovom sačmom koja je naglo poskupjela i navodno je zabranjen uvoz iz zemalja okruženja koje je posjeduju, jer se navodi da je Ukrajina najveći proizvođač“, kaže Jovović.
U narednim danima očekuju i sastanak sa Ministarstvom poljoprivrede.
„Čekamo da li će biti neke subvencije za hranu, da li će se akcize za gorivo spustiti za poljoprivredne proizvođače što bi naravno uticalo na smanjenje naših troškova, a sam tim i smanjenje cijene konzumnog jajeta“, kazao je predsjednik Udruženja živinara, koje broji preko 20 farmera.
Na dnevnom nivou proizvedu oko 400 hiljada jaja što, kaže Jovović, zadovoljava potrebe tržišta Crne Gore, osim za Vaskrs i u periodu ljetnje sezone kada imaju manje uvoze.
Hrane imaju za još 10 dana
Luka Jokić, član pomenutog Udruženja kazao je da su konzumna jaja u maloprodajnim objektima u Crnoj Gori najpovoljnija u odnosu na region.
„Impuls koji nam je pomagao bio je od Ministarstva poljoprivrede – smanjenje PDV-a sa 21 na 7 odsto, kao i subvencije na hranu od pet centi po kilogramu. Ovim putem apelujemo na njih da izađu sa mjerama pomoći, zato što nam je obustavljen izvoz hrane iz Srbije, što nam dodatno otežava poslovanje“, istakao je Jokić.
Upozorava da veliki broj živinara ima problem sa zalihama stočne hrane.
„Ozbiljan dio živinara ima zalihe hrane za jedan dan, dok oni koji stoje najbolje imaju za još desetak dana. Ima i onih koji su već bez hrane i bojimo se za opstanak ove grane“, kazao je Jokić, ispred nikšićke firme „Agromont“ koja pokriva 20 odsto tržišta.