Jedna pukotina, pet figurina i kljove: Nalazi sa neobičnim kontekstom otkriveni unutar neolitskog svetilišta

U zapadnoj Ukrajini, a unutar jedne prećine koja je služila kao svetilište tokom neolita – arheolozi su našli nalaz sa neobičnim kontekstom.

Kultura Cucuteni se na istoku Evrope pojavila pre oko 7.000 godina i proširila sa Karpata na regione oko rijeka Dnjestar i Dnjepar zahvatajući veći dio teritorija današnje Moldavije, sjeveroistočne Rumunije i zapadne Ukrajine. Njena glavna karakteristika je bila paljenje naselja nakon njihovog napuštanja, ali i religiozni centri sa svetilištima u kojima su nalaženi brojni totemi tj. ženske figurine. 

Jedno od tih svetilišta je i pećina sa zamršenim kompleksom podzemnih prolaza Verteba u zapadnoj Ukrajini, unutar kog je tokom prošle godine tim arheologa iz Borščivskog muzeja lokalne istorije, predvođenih Sohatskim Mihailom otkrio pet glinenih ženskih figurica skrivenih u procjepu.

Misteriozna praistorijska kultura istočne Evrope

Naučnici tvrde da je kultura Cucuteni bila veoma razvijena. Pojedina naselja u kojima su živjeli nosioci ove kulture – bila su izuzetno velika, prema nekim procjenama čak i veća od pojedinih drevnih sumerskih gradova-država u današnjem Iraku. A nađeni su i dokazi kako su se ljudi u njima takođe bavili zemljoradnjom i pripitomljavanjem životinja.

Vrlo malo se zna o njihovim vjerskim praksama, a otkriće keramike je takođe veoma rijetko. Ali arheolozi koji su vršili iskopavanja u pećini Verteba, sada su pronašli ogromnu glinenu posudu sa organskim materijalom, koji još uvijek čeka na analizu.

Pretpostavka je da su spomenute figurine iz pećine korišćene u nekoj vrsti vjerskog rituala, kao i da su one bile sveti totemi namijenjeni zaštiti ljudi. Ali najčudnije od svega je to što su postavljene u rupu u zidu, kao da su oni koji su ih koristili htjeli da ih sakriju – jedan sasvim neobičan kontekst nalaza za Cucuteni kulturu. 

“Ženske figurice nisu neuobičajene u kontekstu ove kulture, otkrivene su mnogobrojne. Ali one su bile ‘zaštićene’ kljovama divlje svinje”, objasnio je Mihail Sohatski. I dodao kako je ovaj nalaz jedinstven jer je to prvi put da je ovako nešto dokumentovano na jednom arheološkom lokalitetu u istočnoj Evropi. Generalno, ostaci divljih svinja su rijetki na lokalitetima Cucuteni kulture, iako neke grobnice iz ranog i srednjeg perioda sadrže njihove kljove kao dio grobnih priloga.

Takođe, unutar pećine su ranije otkriveni i ukrasi od kljova divlje svinje i oruđa za izradu keramike, ali i mala figurica vepra. Sve ovo sugeriše da je životinja igrala veoma važnu ulogu za nosioce kulture. U vezi s tim, Sohatski ističe kako su ovi ljudi očigledno imali naviku da oživljavaju stare tradicije do te mjere da je obožavanje vepra praktikovano u dugom vremenskom intervalu.

Izvor: National Geographic.rs

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.