Odluka Vlade Crne Gore da uz prihvaćene amandmane kojima se individualizuje krivica genocida u Srebrenici podrži rezoluciju koja je na sjutrašnjem dnevnom redu UN-a, te odluka parlamentarne većine da u skupštinsku proceduru uvrsti i rezoluciju o Jasenovcu, izazvale su negodovanje na više strana.
Dok opozicija i vladajući Albanski forum (AF) pozivaju PES i Demokrate da iz skupštinske procedure povuku rezoluciju o Jasenovcu, sa druge strane pojedine NVO najavljuju proteste protiv Vlade zbog odluke da podrže rezoluciju o Srebrenici u Ujedinjenim nacijama (UN).
U međuvremenu je više zvaničnika iz Srbije iskazalo negodovanje zbog odluke crnogorske Vlade da podrži rezoluciju o Srebrenici, dok je sa druge strane Hrvatska uputila protestnu notu crnogorskom ministarstvu vanjskih poslova (MVP) zbog mogućeg usvajanja rezolucije o Jasenovcu.
Sa stavom Vlade u vezi glasanja u Ujedinjenim nacijama nisu saglasne vladajuće Nova srpska demokratija (Nova) i Socijalistička naroda partija (SNP), međutim oni smatraju da ne treba ugrožavati opstanak trenutne Vlade na čelu sa Milojkom Spajićem.
Iako je Vlada podnijela amandmane kojima se individualizuje krivica, jedan dio javnosti i dalje smatra da Rezolucija o Srebrenici targetira kolektivno srpski narod.
Opozicija i vladajući Albanski forum (AF) smatraju da ne treba ugrožavati naš evropski put zbog rezolucije o Jasenovcu, što može izazvati blokadu sa Hrvatske strane. Zbog istih razloga prije više od dvije godine iz parlamenta Srbije je povučena rezolucija o Jasenovcu.
Autor: M.M.R.