Još jedna evropska obaveza pred Crnom Gorom

Foto: gov.me

Crna Gora će, kao zemlja kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, biti u obavezi da u roku od dvije godine od usvajanja u evropskim institucijama prenese u svoje zakonodavstvo nove mjere Evropske komisije o zaštiti radnika od izloženosti opasnim hemikalijama, koje imaju za cilj sprječavanje hiljada slučajeva teških profesionalnih bolesti i unapređenje bezbjednosti na radu.

Evropska komisija predložila je povećanje zaštite radnika od štetnih hemikalija. Očekuje se da će ovaj predlog spriječiti oko 1.700 slučajeva raka pluća i 19.000 drugih oboljenja, uključujući restriktivne bolesti pluća i oštećenja jetre i bubrega, u narednih 40 godina.

„U okviru šeste revizije Direktive o kancerogenim, mutagenim i reproduktivno toksičnim supstancama (CMRD), Komisija preporučuje uvođenje graničnih vrijednosti izloženosti za kobalt i neorganske kobaltova jedinjenja, policiklične aromatske ugljovodonike (PAH) i 1,4-dioksan. CMRD obuhvata i zavarivačke pare“, navodi se u izvještaju EK.

Ove nove mjere mogle bi uštedjeti do 1,16 milijardi eura na troškovima zdravstvene zaštite i značajno poboljšati kvalitet života radnika i njihovih porodica.

Pojašnjavaju da je ova revizija CMRD-a zasnovana je na najnovijim naučnim podacima i koristi savjete Savjetodavnog odbora za bezbjednost i zdravlje na radu, koji okuplja predstavnike radnika, poslodavaca i vlada.

Nove granične vrijednosti izloženosti za bolju zaštitu radnika

Kako bi se obezbijedila sigurnija radna mjesta, Komisija predlaže nove granične vrijednosti izloženosti za kobalt i neorganska jedinjenja, koja se često koriste u proizvodnji baterija, posebno za električna vozila, te u proizvodnim procesima magneta i tvrdih metala.

„Predložena granica je 0,01 mg/m³ za čestice koje se mogu udahnuti kroz nos i usta, te 0,0025 mg/m³ za finije čestice koje mogu doprijeti dublje u pluća. Privremene granične vrijednosti (0,02 mg/m³ i 0,0042 mg/m³) ostavljaju industriji šest godina za prilagođavanje“, dodaje se. 

Tu su i policiklične aromatske ugljovodonike (PAH), koji su uglavnom prisutni u proizvodnji čelika, gvožđa i aluminijuma, a nalaze se i u zavarivačkim parama. Predložena nova granična vrijednost iznosi 0,00007 mg/m³. Za sektore koji su najviše pogođeni predviđena je privremena dvostruko viša granica tokom šest godina od stupanja Direktive na snagu.

Kako se navodi, 1,4-dioksan, supstanca koja se koristi kao rastvarač u hemijskoj i tekstilnoj industriji, kao i u kućnim deterdžentima. Predložena opšta granica iznosi 7,3 mg/m³, a kratkotrajna granica 73 mg/m³. Predložena je i biološka granica, ističe se.

Pored postavljanja ovih graničnih vrijednosti, Komisija predlaže i uvođenje „oznaka” koje upozoravaju poslodavce i radnike na mogućnost izlaganja putem kože ili drugih načina, te ukazuju na potrebu za dodatnim zaštitnim mjerama.

Uključivanje zavarivačkih para

Zavarivačke pare, kako se navodi, mogu sadržavati štetne supstance poput spojeva hroma, nikla i kadmijuma, koji su klasifikovani kao kancerogeni.

„Uključivanjem zavarivačkih para u CMRD, Komisija uvodi jasnija zakonska pravila i nalaže zaštitne mjere za unapređenje bezbjednosti radnika i stvaranje zdravijeg i sigurnijeg radnog okruženja“, navodi se u predlogu.

Predlog Komisije biće predmet rasprave u Evropskom parlamentu i Savjetu. Nakon usvajanja, države članice će imati dvije godine da prenesu Direktivu u nacionalno zakonodavstvo.

Šesta revizija Direktive 2004/37/EC2 (CMRD), koju je predložila Komisija, rezultat je opsežnog konsultativnog procesa sa socijalnim partnerima, Odborom za procjenu rizika Evropske agencije za hemikalije i Savjetodavnim odborom za bezbjednost i zdravlje na radu.

Oslanjajući se na pet prethodnih revizija CMRD-a, koje su obuhvatile više od 40 ključnih opasnih hemikalija i pomogle u spašavanju više od 100.000 života radnika u narednih 50 godina, ovaj predlog potvrđuje opredijeljenost EU kada je u pitanju zaštita zdravlja i bezbjednost radnika.

Ova inicijativa je dio obaveza preuzetih u okviru EU Strateškog okvira za bezbjednost i zdravlje na radu 2021–2027 i doprinosi ciljevima Evropskog stuba socijalnih prava u oblasti zaštite na radu. Takođe, doprinosi Planu borbe protiv raka u Evropi i Evropskoj zdravstvenoj uniji.

Izvor: RTCG

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.