Jovana Jovančević iz Slobodne Crne Gore smatra da je dugogodišnja politika Demokratske partije socijalista uzrokovala gašenje mnogih fabrika na sjeveru države što je uslovilo, i raseljavanje i siromaštvo, velikog broja stanovnika.
“Mi danas uvozimo papir iz Bugarske, iako smo mogli biti ti koji bi izvozili. Mi danas imamo mnogo ugašenih fabrika i to krivicom funkcionera koji nisu obavljali svoj posao kako treba. Gašenjem “Beranke” i drugih fabrika od strane DPS-a sjever je doveden do siromaštva i neprekidnog iseljavanja”, navodi Jovančević u saopštenju.
Kako navodi, u Beranama je nekad bilo zapošljeno 10 000 ljudi u industriji, a danas se taj broj sveo na 300.
“Nestašica roto papira je ponovo otvorila pitanje zašto je zatvorena fabrika u Beranama i ko je odgovoran za to što je prodata 2004. godine i ne radi godinama. Na osnovu riječi poslednjeg direktora beranske fabrike Joksimovića mogla je da se sačuva i da nastavi svoj rad, međutim politička odluka je pomrsila te planove i privatizovala je, a onda je i prodala”, dodaje Jovančević.
Ona podsjeća da je “Beranka” prodata iz stečaja beogradskom biznismenu pljevaljskog porijekla Radoju Gomilanoviću.
“Odmah po kupovini fabrike Gomilanović je zatražio i dobio reprogram dugovanja od Vlade i ZOIL-a. Vlada je vlasniku odobrila prolongiranje isplate pola duga, a za drugu polovinu ga je obavezala da uloži u investicije i to u interesu pokretanja proizvodnje. Igor Lukšić, bivši premijer iz redova DPS-a, je imao mogućnost da spriječi propast fabrike, tako što bi tražio nazad sredstva koja su data Gomilanoviću, a nisu vraćena”, podsjetila je Jovančević.
Ona ocjenjuje da se uvođenjem stečaja moglo zaustaviti gašenje fabrike koja je bila izvor prihoda radnika.
“Dok su radnici primorja, Nikšića i Podgorice dobijali otpremnine i do 20 000 eura, radnici Berana diskriminisani u odnosu na druge i tako što su dobili svega 1 920 eura”, kazala je Jovančević.