Kako se šteluju istraživanja javnog mnjenja kad su u pitanju mediji

Centar za monitoring i straživanje (CeMI) objavio je danas istraživanje koje je pokazalo da tradicionalni mediji dominantno oblikuju politička uvjerenja crnogorskih građana.

Istraživanje “Kako se građani Crne Gore informišu o političkim dešavanjima i izbornoj ponudi?” je kako su saopštili sprovedeno na reprezentativnom uzorku od 1.004 crnogorska građanina.

Ne želeći da ulazimo u druge detalje istraživanja najspornija informacija koja je objavljena je vezana za pitanje: “Često ili ponekad prate sledeće portale u cilju informisanja o političkim dešavanjima”.

Rezultati: Vijesti 54.3%, CDM 34.9%, Dan 28.4%, Pobjeda 28.1%, M portal 25.3%, In4S 22,2% i Borba 19.6%.

Dakle, 25.3% građana često ili ponekad prati M portal u cilju informisanja o političkim dešavanjima.

O koliko nevjerovatnoj informaciji se radi pokazuje podatak da se M portal ne nalazi na listi od prvih 15 najposjećenijih portala iz Crne Gore.

Tu informaciju je 12. maja ove godine na svom profilu na Fejsbuku objavio Srdan Kosović, glavni i odgovorni urednik Vijesti.

Da je objava Kosovića tačna može se vidjeti i u podacima kompanije SimilarWeb.

SimilarWeb je provajder digitalne inteligencije, koji je osnovan u Tel Avivu u Izraelu i ima milionski obrt.

Platforma pruža usluge web analitike i svojim korisnicima nudi informacije o web prometu i performansama u gotovo svim zemljama svijeta.

Na toj platformi može se vidjeti da je M portal tokom prošlog mjeseca imao ukupno 159,4 hiljade posjeta, što ga ne svrstava na listu od 15 najposjećenijih informativnih portala registrovanih u Crnoj Gori.

Interesantno je da u istraživanju, koje je sproveo CeMI, nema portala RTCG, odnosno portala javnog servisa, iako je tokom prošlog mjeseca taj portal imao 698 hiljada posjeta, odnosno višestruko više od M portala.

Centar za monitoring i istraživanje (CeMI) je nevladina organizacija osnovana maja 2000. godine, sa glavnim ciljem da obezbijedi infrastrukturnu i ekspertsku podršku za kontinuirano nadgledanje cjelokupnog procesa tranzicije u Crnoj Gori.

Ne željeći da umanjimo značaj ranijih projekata te organizacije, koji su bili značajni za crnogorsko društvo posebno kad je u pitanju izborni proces u Crnoj Gori, moramo da konstatujemo da građani ipak treba sa rezervom da prihvate njihovo posljednje istraživanje, kad je u pitanju medijski sektor.

Redakcija portala PRESS

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.