Zapadni Balkan u uslovima agresije na Ukrajinu nema potrebnu pažnju, kazala je premijerka Estonije Kaja Kalas u toku susreta sa crnogorskim predsjednikom Milom Đukanovićem na početku Minhenske bezbjednosne konferencije.
Uz zadovoljstvo ponovnim susretom, kako se navodi, Đukanović je pozdravio kontinuirani interes Estonije za stanje u regionu Zapadnom Balkanu, posebno u kontekstu rata u Ukrajini i čestitao na “nepokolebljivom” stavu te zemlje kada je riječ o odbrani ukrajinskih interesa.
“Đukanović je zahvalio za podršku perspektivi članstva ZB u EU, cijeneći da su Baltičke države, počev od Estonije uzoran model uspješnog prolaska kroz tranziciju i ostvarivanja reformi na putu do prijema u evropsku porodicu, što je jedina prava budućnost za ovaj region”, naveli su iz Kabineta Predsjednika.
Đukanović je upoznao sagovornicu sa aktuelnim prilikama u regionu koje, kako je istakao, karakteriše ozbiljna “vrijednosna devastacija”, kao i o unutrašnjoj situaciji u Crnoj Gori i neophodnosti izlaska iz krize kroz vanredne izbore i uspostavljanje pune stabilnosti, “kako bi se zemlja vratila punoj implementaciji evropske agende”.
Kalas je uz zahvalnost za detaljnu analizu situacije na Zapadnom Balkanu, što smatra dragocjenim, konstatovala da “Zapadni Balkan u uslovima agresije na Ukrajinu nema potrebnu pažnju”.
Uz podsjećanje da je Estonija prva uspostavila diplomatske odnose sa Crnom Gorom, zahvalila je za doprinos Crne Gore kao članice NATO i za dobro savezništvo, kojim se potvrđuje da i “male zemlje mogu snažno doprinositi stabilnosti”.
“Kalas je uputila ohrabrenje Crnoj Gori da ostane na putu integracija kao zemlja predvodnik, uz puno razumijevanje za izazovan proces reformi kroz koje je prošla i Estonija, a od kojih država na kraju procesa dobija benefite. Premijerka je zahvalila Crnoj Gori, što je u svijetlu regionalnih problema čvrsto uz evropsku vanjsku politiku i Ukrajinu”, dodaju iz Kabineta.
Sagovornici su, kako se dalje dodaje, izrazili očekivanje u uspješnost predstojećeg NATO samita, i istakli važnost jačanja istočnog krila i skorog završetka procesa prijema Švedske i Finske.
Izvor: CdM