Opredjeljenje Crne Gore za jačanje i snaženje regionalne saradnje i dobrosusjedskih odnosa, predstavlja jedan od ključnih prioriteta naše vanjske politike, ocijenio je Kastratović
Državni sekretar Ministarstva vanjskih poslova, ambasador Periša Kastratović predsjedavao je, danas u Beču, XIV Preglednoj konferenciji o primjeni Sporazuma o podregionalnoj kontroli naoružanja, shodno Članu IV Opšteg okvirnog Sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini.
Sporazum je, podsjećaju iz Ministarstva vanjskih poslova, potpisan u junu 1996. godine u Firenci sa ciljem postizanja uravnoteženog i stabilnog nivoa oružanih snaga između Strana u Sporazumu – Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Republika Hrvatska i Republika Srbija.
“Pregledna konferencija je posebna prilika da se osvrnemo na protekli dvogodišnji rad na implementaciji Sporazuma i, u tom smislu, želim da konstatujem da rezultatima u primjeni moramo biti zadovoljni“, istakao je Kastratović.
On je kazao da „posebno raduje što se potvrđuje kontinuitet od 28 godina u uspješnom izvršavanju svih Sporazumom predviđenih obaveza, što ovaj Sporazum čini jednim od rijetkih, možda čak i jedinim, Sporazumom iz domena kontrole oružja u Evropi i šire koji je u potpunosti funkcionalan“.
Kastratović je, kako navode iz MVP, naglasio i važnost Sporazuma u kontekstu narušene bezbjednosne situacije u Evrope, istakavši da će Crna Gora nastaviti da bude čvrsto posvećena dosljednoj i punoj implementaciji Sporazuma, svjesna njegove važnosti za bezbjednost i stabilnost regiona.
„Opredjeljenje Crne Gore za jačanje i snaženje regionalne saradnje i dobrosusjedskih odnosa, predstavlja jedan od ključnih prioriteta naše vanjske politike“, ocijenio je Kastratović.
Uz, kako navode iz MVP, zahvalnost Crnoj Gori na uspješnom predsjedavanju, strane u Sporazumu su izrazile posebno zadovoljstvo što se Sporazum o podregionalnoj kontroli naoružanja uspješno primjenjuje u duhu međusobnog uvažavanja, povjerenja i saradnje.
“Istakle su spremnost da, u cilju pospješivanja međusobne saradnje i jačanja mira i stabilnosti u regionu, preduzmu dalje korake kako bi se sačuvala njegova relevantnost i u budućem periodu, te izrazile opredijeljenost da nastave sa rješavanjem pitanja koja mogu doprinijeti daljem unaprjeđenju primjene i modernizaciji Sporazuma”, navode iz MVP.
Tokom dosadašnje primjene Sporazuma izvršeno je 518 misija sa ukupno 830 inspekcija u kojima je učestvovao 1291 asistent i 266 gostiju posmatrača iz država učesnica OEBS-a i Centra za sprječavanje konflikata OEBS-a.
“Naglašena je zahvalnost Centru za sprječavanje konflikata OEBS-a, RACVIAC-u i državama Kontakt grupe kao i svim državama učesnicama OEBS-a na kontinuiranom praćenju i podršci u uspješnoj primjeni i afirmaciji Sporazuma”, zaključuju iz MVP.
Izvor: Portal Analitika