Kineski obavještajaci uzpozoravaju: Podaci na “Cloud” aplikacijama mogu biti meta špijuna!

Ministarstvo državne bezbjednosti NR Kine čija misija je, između ostalog, borba protiv špijunaže upozorilo je zaničnike i funkcionere Vlade ove zemlje da ne čuvaju povjerljive informacije na “Cloud” aplikacijama.

Kineski bezbjednjaci tvrde da bi ti podaci lako mogli da budu kompromitovani od strane stranih obavještajnih agencija.

Kako prenosi “South China Morning Post”, Ministarstvo državne bezbjednosti Kine, na svom zvaničnom WeChat nalogu, navelo je da su podaci sačuvani u “Cloud” aplikacijama postali “glavni fokus stranih špijuna”.

Ministarstvo je upozorilo da “oni (strani špijuni) pokušavaju da ukradu naše osjetljive informacije i povjerljive podatke na različite načine, kao što su sajber napadi i ubacivanje virusa trojanskog konja, što predstavlja ozbiljnu prijetnju po ličnu privatnost i nacionalnu bezbjednost“.

Da bi se spriječilo curenje podataka, ministarstvo savjetuje tamošnje zvaničnike i zaposlene u vladinim odjeljenjima, “koji su dodiru sa povjerljivim informacijama”, da “strogo spriječe skladištenje, obradu i prenos povjerljivih i osjetljivih informacija na internetu, mobilnim telefonima i skladištu u ‘Cloud’ aplikacijama “.

Oni, naime, treba da onemoguće svako dijeljenje podataka, a ako moraju da koriste prostor ‘Cloud” aplikacija, neophodno je da šifruju dokumente, često mijenjaju lozinke i isključe opciju automatskog pravljenja rezervnih kopija.

Kina je, podsjeća ovaj list, 2021. godine usvojila sveobuhvatan zakon o bezbjednosti podataka kojim se predviđa kažnjavanje kompanije koje šalju podatke od značaja za nacionalnu bezbjednost u inostranstvo bez zvaničnog odobrenja Pekinga.

Zakon široko definiše “osnovne podatke“ kao svaku informaciju koja se odnosi na nacionalnu i ekonomsku bezbjednost, dobrobit ljudi i važna pitanja od javnog interesa.

Prošlog jula stupio je na snagu izmijenjeni zakon protiv špijunaže, koji je proširio definiciju špijunaže i istražna ovlašćenja državnih bezbjednosnih agencija.

Takođe, u istom periodu, u NR Kini stupio je na snagu revidirani zakon o čuvanju državnih tajni, kojim je dodato više od deset odredbi kojima se proširuje dubina i širina njegovog obuhvata.

Ministarstvo državne bezbjednosti je tokom prošle godine postalo aktivnije na društvenim mrežama kako bi upozorilo na prijetnje stranih špijuna, obrazovalo društvo o bezbjednosti i pozvalo javnost da dijeli informacije o sumnjivim aktivnostima.

Ranije ove nedjelje skrenuo je pažnju javnosti otkrivanjem slučaja navodne špijunaže Britanske tajne obavještajne službe (MI6).

Ministar državne bezbjednosti Čen Jiksin rekao je u aprilu da će njegovo njegov resor štititi “tradicionalne” oblasti bezbjednosti kao što su politička, ekonomska i vojna bezbjednost, ali i “netradicionalne” oblasti kao što su biobezbjednost, bezbjednost podataka i vještačka inteligencija.

Ministarstvo je podsjetilo javnost i na druge rizike.

U proteklom periodu, kako navodi “South China Morning Post”, fokus tamošnje javnosti, a nadasve bezbjednosno-obavještajnih službi, bio je na praćenju stranih nevladinih organizacija i fondacija za koje se pretpostavljalo da bi mogle da ukradu podatke o životnoj sredini iz Kine pod maskom istraživanja ove oblasti.

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.