Upkros zabrani, klađenje djece nije novina. Naprotiv. U Crnoj Gori rapidno raste broj najmlađih zavisnika od kocke. Načina na koji djeca ipak uplate tiket je mnogo, a stručnjaci poručuju da je krajnje vrijeme da nadležni reaguju.
Da se osnovci klade nije rijetka pojava, a ni čudna, jer se kladionice nalaze svuda po Podgorici pa i blizu škola.
Novica Gačević, direktor Osnovne škole „Štampar Makarije“, kaže da se dešava da đaci ispune tiket, pa ga dodaju osobi koja je vjerovatno zadužena za maloljetnički pristup klađenju.
„Ta osoba im uplaćuje tikete“, smatra on.
Od osnovne škole „Maksim Gorki“ do najbliže kladionice desetogodišnjaci stižu za pola minuta hoda.
Psihološkinja Adrijana Pejaković kaže da se ovim mladima šalje jedna veoma loša poruka.
„Kockanje za mlade je vrlo adiktivno. Oni su zavisni od sistema nagrađivanja i nagrade koja im tu nekako blješti pred očima. To je za djecu jako opasno i može sjutra da stvori mlade ljude koji su samo na to usmjereni. Poslije ih je jako teško i dugotajno liječiti od toga i mogu da unište svoju budućnost“, ocijenila je ona.
Četiri-pet kladionica koje zauzimaju cijelo prizemlje jedne stambene zgrade u Podgorici, tragikomično oslikavaju našu realnost.
Na jednom kraju je kafić da se proslavi dobitak, a na drugom apoteka za ublažavanje gubitka.
Miomir Joksimović, advokat, sumnja da će u cilju sprečavanja ovog neslavnog trenda mogu preduzeti neki adekvatni koraci.
„A i sumnjam da se može uvesti neki metodološki pristup, koji bi mogao da istakne potpuno pogubnost kakvu kocka ima, kako na pojedinca i na društvo. Tu su i cijele porodice, čiji članovi su uvučeni u tu zavisnost od kocke“, zaključio je Joksimović.
Izvor: RTCG