foto:Vojin Grubač
Poslije potpisivanja ugovora budućih konstituenata vlasti, proces stvaranja nove Vlade je blizak logičnom završetku.
U vlasti će se naći faktori koji su manje ucjenjivali mandatara ali, prije svega oni koji su napravili manje grešaka od drugih.
Ko je napravio previše grešaka, ili je faul napravio u nevrijeme, u nekom kritičnom momentu, za sada će se oprostiti od učešća u vlasti dok neko od sadašnjih konstituenata Vlade ne napravi groznu grešku.
A to može potrajati jako dugo, jer nikome se tako lako ne predaju preuzeta mjesta u Vladi, ili pri njoj.
Najveći gubitnik je, svakako, Bošnjačka stranka koja je s velikim razmahom umišljene političke sile ušla u pregovore sa Spajićem.
Njihov šef Ibrahimović je drsko otkazivao sastanke s mandatarom zbog “ranije preuzetih obaveza”, teatralno se sastajao sa ambasadama Kvinte demonstrirajući moć, a potom potpuno izgubio kompas i razum, te “pukao”.
U konačnici se desilo da je Ibrahimović sa najveće visine egoizma tresnuo u surovu realnost na taj način što se razbio u paramparčad.
Gledajući po reakcijama, gubitnicima se osjećaju i rukovodioci UCG, koji imaju osjećaj da su ispali iz vlasti skupa sa Bošnjačkom strankom.
Vjerovatno je taj subjektivni osjećaj blizak objektivnosti jer, moguće, rukovodstvo UCG nije imalo političkog senzibiliteta i takta kao SNP i CIVIS.
GP URA je ispala iz priče zbog afere Do Kvon, režiranoj da se nanese krupna šteta PES-u, što se i desilo ali i zakonomjerno donijelo očekivane nevolje Dritanu.
I pored toga, Spajić je Dritanu dao formulu za ulazak u vlast.
Izvinjenje zbog afere, manjinska podrška Vladi i ulazak u vlast kroz godinu dana, što je bila korektna ponuda Spajića.
Dritan je to odbio, ali da je prihvatio: vrlo je moguće da bi se već sada obreo u Vladi zbog ponašanja drugih političkih grešnika.
Da konstatujemo, iako su GP URA i Bošnjačka stranka bili stub Dritanove Vlade, u novoj postavci 44. Vlade ih neće biti, za sada.
A moguće niti u budućnosti, jer i dalje nose visok stepen političkog grijeha.
Ipak, mogu se reorganizovati i sljedeći izborni ciklus dočekati osvježeni i “novi”!?
Iz bilo kakve političke perspektivnosti su ispale i dvije poslanice PES-a koje su imale neponovljivi osjećaj da im je predsjednik Jakov Milatović dao funkciju mandatara za sastav nove Vlade.
Dakako, svaki poslanik ima pravo na sopstveni stav pa i bunt, to niko ne spori.
Ali, ako svaki poslanik u parlamentu bude mislio da ima pravo sastavljati Vladu, tada se Vlada nikad neće moći sastaviti.
Kako je politika stalno usavršavanje političkih vještina, to će oni koji nisu ušli u Vladu moguće pametno postupiti i pristupiti analizi grešaka, kao i izvođenju zaključaka koji će ih uputiti na određene promjene u političkom djelovanju.
Da li će se to dogoditi, tek predstoji da vidimo, napisao je na svom FB profilu nezavisni analitičar Vojin Grubač
Izvor:Vojin Grubač/FB