foto: pljevlja.me
Ministarstvo rudarstva, nafte i gasa i Vlada Crne Gore nastaviće da podstiču odgovorno investiranje u sektor mineralnih sirovina, uz maksimalnu pažnju prema zaštiti prirodnih i kulturnih dobara. Poseban značaj je dat lokalitetu Jagnjilo kod Pljevalja, gdje se nalaze značajne količine laporca, ključne sirovine za proizvodnju cementa, saopšteno je CdM-u iz Ministarstva rudarstva, nafte i gasa kojim rukovodi ministar Admir Šahmanović.
Prema njihovim riječima, ovaj lokalitet predstavlja osnovu za razvoj projekta izgradnje cementare u Pljevljima, čime bi se, osim ekonomske koristi, doprinijelo i procesu pravedne tranzicije.
“Izgradnja fabrike cementa na tom području, uz uklanjanje postojeće deponije, doprinijela bi i poboljšanju stanja životne sredine. Podsjećamo, na ovom lokalitetu je od 1975. do 1988. godine već postojala cementara koja je proizvodila cement visokog kvaliteta, cijenjenog na tržištu”, kazali su CdM-u iz Šahmanovićevog resora.
Kako su istakli, usvajanjem dopune godišnjeg Plana davanja koncesija za 2024. godinu, Vlada Crne Gore nastavlja sa strategijom održivog razvoja i optimalnog korišćenja prirodnih resursa, uz strogo poštovanje ekoloških standarda.
“Ova odluka ne samo da otvara nove mogućnosti za privredni rast, povećanje zaposlenosti i razvoj lokalnih zajednica, već i osigurava odgovoran pristup očuvanju životne sredine. I da podstiču odgovorno investiranje u sektor mineralnih sirovina, uz maksimalnu pažnju prema zaštiti prirodnih i kulturnih dobara”, smatraju u Vladi.
Usvajanjem dopune godišnjeg Plana davanja koncesija za 2024. godinu, Vlada Crne Gore nastavlja sa strategijom održivog razvoja i optimalnog korišćenja prirodnih resursa, uz strogo poštovanje ekoloških standarda.
“Ova odluka ne samo da otvara nove mogućnosti za privredni rast, povećanje zaposlenosti i razvoj lokalnih zajednica, već i osigurava odgovoran pristup očuvanju životne sredine”, saopštili su CdM-iz ovog resora.
Vlada Crne Gore je na sjednici održanoj u četvrtak, na predlog Ministarstva rudarstva, nafte i gasa, usvojila dopunu godišnjeg Plana davanja koncesija za detaljna geološka istraživanja i eksploataciju mineralnih sirovina za 2024. godinu.
Dopunjeni plan uključuje nove koncesione lokacije za eksploataciju tehničko-građevinskog kamena u opštinama Kotor, Nikšić, Rožaje, Bar, Berane i Pljevlja, što će značajno doprinijeti razvoju građevinske industrije i privrednom rastu Crne Gore.
Kako su poručili, cilj ove koncesione politike je optimalno iskorišćavanje prirodnih resursa, uz balansiranje ekonomskih koristi i zaštite životne sredine.
U skladu sa Zakonom o rudarstvu, svaki koncesionar je u obavezi da dostavi Elaborat o procjeni uticaja na životnu sredinu i Projekat rekultivacije zemljišta, čime se osigurava adekvatna zaštita ekosistema.
“Vlada će posebnu pažnju posvetiti očuvanju životne sredine, uz kontrolu potencijalnih negativnih uticaja, kao što su promjena reljefa, buka, emisija prašine i zagađenje vazduha. Nadležni organi će rigorozno pratiti poštovanje ekoloških standarda i primjenjivati mjere za sprečavanje i smanjenje štetnog uticaja na prirodne resurse, vodu, vazduh i biodiverzitet”, poručuju iz Ministarstva rudarstva, nafte i gasa.
Kako navode, sredstva prikupljena putem koncesionih naknada biće usmjerena na lokalni razvoj, pri čemu će 70 odsto tih sredstava direktno doprinijeti budžetima opština, omogućavajući otvaranje novih radnih mjesta i unapređenje infrastrukturnih kapaciteta.