Podatak koliko je, u toku protekle dvije godine, građanki i građana Crne Gore bilo pod mjerama tajnog nadzora, koje sprovodi Agencija za nacionalnu bezbjednost (ANB), opet je proglašen za službenu tajnu.
Naime, na naš upit, Vrhovni sud Crne Gore, u skladu sa Zakonom o tajnosti podataka, nije bio u mogućnosti da nam otkrije koliko lica je bilo predmet interesovanja ANB-a.
,,Povodom pitanja koja ste nam poslali obavještavamo Vas da, u skladu sa Zakonom o tajnosti podataka, podatak o broju lica u odnosu na koja Vrhovni sud može odobriti primjenu mjera tajnog nadzora, a koje sprovodi Agencija za nacionalnu bezbjednost, je tajni podatak. Uzimajući u obzir zakonska ograničenja, ne možemo saopštiti podatke u vezi kojih ste poslali pitanja“, stoji u odgovoru Vrhovnog suda Crne Gore portalu ,,Interno“.
Podsjećamo, ova informacija prvi put je, nakon 2009. godine, objavljena u Dnevnom listu ,,Vijesti“ krajem januara 2021. godine.
Kako je tada saopšteno, ANB je 2020. godine, od Vrhovnog suda, zatražila odobrenje za 42 slučaja tajnog nadzora.
,,U toku 2020. godine Vrhovnom sudu su dostavljena 42 predloga. Svi predmeti su, od strane Agencije, označeni kao ‘tajni’, pa vam osim broja, a od odredbi Zakona o tajnosti podataka, druge informacije ne možemo dostaviti”, saopšteno je, tada, ,,Vijestima“.
To je, ujedno, bilo i prvo zvanično objavljivanje podataka poslije 13 godina nakon što je, ranije, Agencija proglasila tajnim informacije o odobravanju zahtjeva za sprovođenje ovih mjera.
Tako su, po ovom pitanju, jedini javno dostupni podaci koje je, u publikaciji ,,Agencija za nacionalnu bezbjednost i mjere tajnog nadzora – ima li kontrole(?)“, objavio Institut Alternativa.
U njima se navodi da su, u periodu od 2005. do 2009. godine, pod mjerama tajnog nadzora bila 324 građanina/građanke Crne Gore.
Taj podatak je, nedugo zatim, proglašen za službenu tajnu, tj. označen stepenom tajnosti ,,tajno”, jer bi se njegovim objelodanjivanjem, navodno, ugrozila nacionalna bezbjednost.
Agencija za nacionalnu bezbjednost je, sve do 2008. godine, redovno objavljivala informaciju o tome koliko lica je nadzirala da bi, 2009. godine, ta praksa bila obustavljena, s obrazloženjem da bi objavljivanjem ovih podataka „doveli u opasnost izvršavanje poslova ANB-a“.
Milovan Marković
Izvor: Interno