![](https://press.co.me/media/2025/02/image-316.png)
Inspektori za vode će tokom 2025. godine po službenoj dužnosti vršiti nadzor nad velikim zagađivačima na 23 lokacije. Između ostalog, po pet kontrola godišnje vršiće u Kombinatu aluminijuma, Željezari, TO Pljevlja i Rudniku uglja.
U Planu i programu rada inspekcije za vode za 2025. koji je objavila Vlada Crne Gore navode da je osnovni cilj nadzora postizanje integrisanog upravljanja vodama i vodnim dobrom, a prioritet i pažnju treba usmjeriti prema nepravilnostima koje su veća prijetnja za javni interes i imaju veće štetne posljedice za ljude, imovinu i okolinu.
![](https://press.co.me/media/2025/02/image-315.png)
Odsjek za Inspekciju za vode ima svega devet inspektora, a glavni inspektor za vode Miodrag Radulović je u Planu i programu rada inspekcije za vode za 2025. naveo da je neophodno sistemski urediti oblast upravljanja vodama i vodnim dobrom uspostavljanjem i jačanjem funkcije čuvanja i zaštite voda i vodnog dobra (službe rendžera ili vodočuvara sa precizno definisanim nadležnostima i ovlašćenjima).
“Usavršavanje zakonodavstva je potreba, u čijoj realizaciji inspektori moraju sarađivati i doprinositi svojim iskustvima iz nadzora nad primjenom propisa u praksi”, naveo je Radulović u dokumentu.
Navodi da je neophodno izraditi obrasce akata, priručnike i upustva za primjenu Zakona o upravnom postupku, koje bi olakšale rad inspektora na terenu, obzirom da inspektori za vode po stručnoj spremi nijesu pravnici, već lica tehničke struke.
Ukazuje i na neophodnost stalnog usavršavanja znanja inspektora.
“To podrazumijeva blagovremeno upoznavanje sa novim propisima iz nadležnosti Inspekcije za vode i njenom ulogom u kontroli njihove primjene, upoznavanje sa pravom EU, iskustvima u EU i okruženju, saradnja sa nadležnim organima i institucijama u Crnoj Gori i izvan Crne Gore, specijalizacije pojedinih inspektora za određene oblasti nadzora itd.”, navodi se u dokumentu
Za nesmetano izvršavanje radnih zadataka, usavršavanje metoda rada i podizanje nivoa efikasnosti u radu, potrebno je, kako navodi, obezbijediti i sledeće uslove:
- odgovarajuća organizacija Inspekcije za vode i sistematizacija radnih mjesta,
- neophodno je obezbijediti službena vozila za inspektore za vode, po mogućnosti terenskog tipa zbog nepristupačnih lokacija i loše putne infrastrukture na lokalitetima na kojima se najčešće vrše inspekcijski pregledi.
- motivacija zaposlenih putem adekvatne zarade i podrške, zaštitne funkcije kod organa izvršne vlasti i pravosudnih organa, dodjeljivanja beneficiranog radnog staža, zatim u rješavanju stambenih pitanja zaposlenih i dr.
Inspekcija za vode, u dijelu svojih nadležnosti, kontroliše i zaštićena prirodna dobra: NP Skadarsko jezero, NP Biogradska gora, NP Lovćen, NP Durmitor i NP Prokletije.
Izvor: RTCG