Kora pomorandže može čuvati vaše srce

Gorka kora pomorandže je tu da zaštiti plod, a mogla bi da zaštiti i naš organizam. Utvrđeno je da kora pomorandže sadrži novo, bioaktivno jedinjenje, zvano feruloilputrescin (FP), koje može biti od koristi za zdravlje srca kada se jede.

Ovo otkriće zainteresovalo je naučnike sa Univerziteta Florida i američkog Ministarstva poljoprivrede.

U eksperimentima, kada su miševi hranjeni hranljivim ekstraktom kore pomorandže, bogatim FP, šest nedjelja zaredom, istraživači su primijetili smanjenje biomarkera u krvi povezanih sa upalom i kardiovaskularnim oboljenjima. Čak i kada su tokom ovog vremena konzumirale ishranu sa visokim sadržajem masti, životinje su hranile dnevnu dozu FP sa manje masti od kontrolne grupe.

FP je metabolit koji je prvobitno pronađen u listovima i soku grejpfruta. Iako se takođe pojavljuje u nekim pomorandžama, čini se da nije prisutan u limeti, limunu i mandarinama.

Jedinjenje je izazvalo veliko interesovanje posljednjih godina zbog svog antioksidativnog i antiinflamatornog potencijala, ali još uvijek postoji mnogo stručnjaka koji o njemu mnogo toga ne znaju, prenosi Science alert.

“Ovo je novo otkriće koje ističe ranije neprepoznati zdravstveni potencijal feruloilputrescina u smanjenju rizika od kardiovaskularnih bolesti”, kaže naučnik za hranu Ju Vang sa Univerziteta Florida.

Pomorandže su jedno od najpopularnijih voća na svijetu, koje se uglavnom konzumiraju zbog soka, a gorka kora se obično odbacuje.

Svake godine 32 miliona tona kore pomorandže ode u otpad, iako je ona jestiva i može biti dobra za nas.

Studija je objavljena u časopisu Journal of Agricultural and Food Chemistry.

Izvor: RTCG

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.