Simonida Kordić, poslanica Demokratskog fronta, ocijenila je da su izbori u Beranama pokazali da je većinska politička volja građana na istim pozicijama na kojima je bila 30. avgusta 2020. godine i da dio političkog spektra koji je zainteresovan za formiranje manjinske Vlade nema većinsku podršku.
Ona je u razgovoru za portal PRESS kazala da značajan pad Demokratske partije socijalista (DPS) jasno sugeriše da je formiranje manjinske Vlade mnogo manje vjerovatno danas nego prije izbora u Beranama.
“Postalo je jasno da je DPS crpio podršku dominantno iz svojih poluga izvršne moći, te je razumno očekivati da će ta stranka, koja je svakako imala namjeru da kontroliše rad manjinske Vlade, sada iskoristiti brojčanu snagu svog poslaničkog kluba i direktno i otvoreno tražiti da bude dio izvršne vlasti”, ocijenila je Kordić.
Prema njenim riječima, manjiska Vlada na taj način gubi svoj “pomiriteljski” karakter i od podrške 49 poslanika, koja je samouvjereno najavljivana, došlo se do upitnosti postojanja proste većine.
“S druge strane rezultati lokalnih izbora i u Beranama i u Ulcinju su pokazali da više nema opravdanog straha od povratka DPS-a na vlast, čime je nestao i glavni argument kojim je parlamentarna većina uslovljavana da prihvati modele formiranja izvršne vlasti koji nisu odražavali izbornu volju”, smatra poslanica DF-a.
Na pitanje da prokomentariše slabu izlaznost građana na birališta u ova dva grada, Kordić kaže da je to vjerovatno, dijelom posljedica razočaranja dijela birača načinom na koji je Vlada vršila vlast u poslednjih godinu dana.
„Ne treba zaboraviti da nije bilo ni “tradicionalnih” izbornih letova iz Luksemburga i sličnih destinacija”, dodala je Kordić.
Povodom najnovije odluke Vlade kojom će se za svako novorođeno dijete u narednom periodu obezbijediti 1000 odnosno 500 eura iz budžeta, Kordić kaže da je demografska politika previše važno pitanje da bi bilo svedeno na mehanizam za podizanje popularnosti u predizbornoj kampanji.
“Demografske mjere sa predizbornih plakata, koje nisu studiozno pripremljene, osmišljene tako da obezbijede očuvanje i unaprjeđenje porodice i stvore uslove za njen bezbjedan i stabilan život, osim što predstavljaju zloupotrebu ozbiljnih životnih pitanja građana i lako mogu da proizvedu upitne i dalekosežne posljedice. Na isti način i prebrze, neodmjerene ocjene i neosjetljivost prema izuzetno složenoj temi, ne doprinose rješavanju problema već umiju biti shvaćene upravo kao dio dnevno političkih obračuna. Svakako, to izuzetno ozbiljno i složeno pitanje treba da se razmotri i riješi uz sveobuhvatno angažovanje i Vlade i Parlamenta i socijalnih službi i naučnih ustanova i obrazovnog sistema i privrede i NVO sektora i svih drugih institucija koje mogu doprinijeti da se sistemski i valjano obezbijedi demografski razvoj društva”, kazala je poslanica DF-a.
Kao dobre primjere primjere rješenja u oblasti socijalne zaštite koje su predložile predstavnice Ženskog kluba u Skupštini Crne Gore, poslanica DF-a je istakla uvođenje u budžet stavke namijenjene osnivanju banke humanog mlijeka, što je veoma važno za njegu novoronđenčadi kojima je potrebna ta vrsta njege, kao i pomjeranje ograničenja vezanih za broj pokušaja vantjelesne oplodnje koje finansira država i slično.
Upitana da prokomentariše stanje po pitanju medijskih sloboda i vjerovatnoći smanjenja političkog uticaja na medijske kuće, Kordić je kazala da je u eri medijske revolucije koja je potpuno promijenila karakter medija, teško reći šta zapravo smatramo medijima i kako se kreiraju i obezbjeđuju medijske slobode, a gdje se one krše i ko ih krši.
“S jedne strane, ne samo u Crnoj Gori, nestalo je ono što smo poznavali kao “objektivno novinarstvo”. Ideološko opredeljenje pojedinih medija nije strano ni našoj ni zapadnoj medijskoj sceni, ali u poslednjoj deceniji vidimo potpuno i otvoreno svrstavanje medija na jedan ili drugi dio političkog spektra, do te mjere da je kvalitet informisanja postao upitan”, navela je poslanica DF-a.
Prema njenoj ocjeni, nekakvi tragovi nezavisnog i objektivnog novinarstva zadržani su u javnim servisima i u tom smislu, u Crnoj Gori je napravljen pomak.
“Sjećate se da je donedavno cijela medijska scena, uključujući i Javni servis bila bila jasno ideološki
i čak partijski obojena. Ako posmatrate koliko danas medija ima i koliko je lako otvoriti i medij, stekao bi se utisak potpune demokratičnosti tog prostora. No u vremenu poplave infromacija vidimo i
poplavu dezinformacija, tzv. “fake news”, kao i veoma opasnu pojavu odsustva bilo kakve regulative, posebno u digitalnoj sferi, gdje nema nikakve odgovornosti za objavljene informacije”, istakla je Kordić.
Govoreći o statusu Crne Gore u svijetlu procesa pridruživanja Evropskoj Uniji poslanica DF ocjenjuje da je on zapao u krizu čim je, kako je navela, završen “medeni mjesec” koji se sastojao od ispunjavanja formalnih uslova i otvaranja poglavlja.
“Trenutno nezavidna pozicija Crne Gore nije vezana za pitanja globalne krize koja potresa cio svijet, već je prije nje i izrazito je unutrašnjeg karaktera. EU je jasno stavila do znanja Crnoj Gori da reforme na “plej bek”! nisu dovoljne i da se očekuju konkretni rezultati posebno u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala i na polju vladavine prava. Tu još uvijek značajnih pomaka nema, pa je teško očekivati da predstojeći periodični izvještaji o stanju pregovora budu povoljni. S druge strane unaprjeđenje situacije vezane za vladavinu prava i rješavanje pošasti organizovaniog kriminala unaprijediće ne samo našu poziciju u odnosu na članstvo u EU, već će neposredno uticati na bolji život građana”, zaključila je Kordić.
I.M.