foto: gov.me
Dugo trajanje postupaka pred Specijalizovanim vijećem Višeg suda u Podgorici riješiće se premještanjem sudija Vrhovnog i Apelacionog suda na ispomoć. Ukoliko to bude odbijeno, Sudski savjet će donijeti odluku o uvećanju broja sudija. Takav predlog dao je ministar pravde Marko Kovač na sjednici Sudskog savjeta održanoj prekjuče.
Na prethodnoj sjednici Sudskog savjeta, koja je održana sredinom septembra, saopšteno je da specijalizovano odjeljenje, koje vodi postupke protiv pripadnika organizovanih kriminalnih grupa kojima se na teret stavljaju najteža krivična djela, ima skoro 140 predmeta zaostalih u radu. Godišnje se završi pet-šest predmeta. Već na narednoj sjednici uslijedio je predlog Kovača koji su članovi Savjeta podržali.
– Ministar pravde Marko Kovač na jučerašnjoj sjednici Sudskog savjeta pokrenuo je inicijativu da se od Vrhovnog i Apelacionog suda zatraže informacije o mogućnosti upućivanja sudija na ispomoć Višem sudu u Podgorici, kako bi se u što kraćem roku povećao broj sudija Specijalnog odjeljenja Višeg suda, što bi značajno uticalo na povećanje ažurnosti u rješavanju najtežih predmeta organizovanog kriminala i korupcije. Takođe, ministar Kovač je, u slučaju da gore navedeno nije moguće, predložio donošenje odluke o uvećanju broja sudija Višeg suda u Podgorici, što je u nadležnosti Sudskog savjeta. Ova inicijativa naišla je na odobravanje ostalih članova Sudskog savjeta, svjesnih izazova pred kojim se, u kontinuitetu, nalazi Specijalno odjeljenje Višeg suda u Podgorici – saopšteno je za „Dan“ iz kabineta ministra Kovača.
Predsjednik Višeg suda u Podgorici Boris Savić, na sjednici Savjeta održanoj prošlog mjeseca, naveo je probleme u radu suda, s akcentom na rad Specijalnog odjeljenja, koje u zaostatku ima 138 predmeta. U tom kontekstu ukazao je na nedovoljan broj sudija, neadekvatne zarade i prekovremeni rad sudija iz građanskog odjeljenja, ali i na zastarelost pojedinih odredbi ZKP-a, od kojih se mnoge, kako je naveo, ne mogu primijeniti.
Ministar Kovač tada je istakao da problem vidi u lošoj organizaciji naglašavajući da o pomenutim problemima nije bio obaviješten u dovoljnoj mjeri. Njegov stav je da ZKP nije prevaziđen i da bi Savić trebalo da bude u toku zašto se nije postupalo u specijalnim predmetima i da li su suđenja često odlagana, pa čak i iz banalnih razloga.
– Morali ste proaktivnije da djelujete – rekao je ministar tada.
V.d. predsjednika Vrhovnog suda Vesna Vučković navela je da je ukazivala na nedovoljan broj sudija u Specijalnom odjeljenju.
Član Savjeta i sudija Apelacionog suda Predrag Tabaš rekao je tada da bi Savić trebalo napismeno, analizom, da pojasni i traži koliko to sudija nedostaje u Specijalnom odjeljenju.
– Treba razmišljati u tom pravcu da nije neophodno da trojna vijeća sude, već sudije pojedinci, pa u tom pravcu treba razmišljati o zakonskim izmjenama, predložio je Tabaš.
Do kraja godine 14 okrivljenih mogli bi da izađu iz pritvora
Optuženi kojima u roku od tri godine nije izrečena presuda, po zakonu, moraju biti pušteni na slobodu. Problem je utoliko veći budući da se većina optuženih u ovim slučajevima vode kao pripadnici klanova.
Kovač je zbog toga na sjednici Savjeta pitao koliko osoba bi zbog isteka roka od tri godine uskoro moglo da izađe iz pritvora.
Savić je odgovorio da do kraja godine postoje tri takva predmeta u kojima je 14 okrivljenih u pritvoru.
– Ne kažem da se ovi predmeti neće završiti, ali prijeti da bi to moglo da se dogodi. Nisam pravio analizu da li se ovih 14 lica po nekom drugom osnovu ponovo može vratiti u pritvor – naveo je Savić.
Izvor:Dan