Krapović optužuje Boškovića za milionsku zloupotrebu

Foto: DPS

Ministar odbrane Dragan Krapović (Demokrate) podnio je prekjuče Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) krivičnu prijavu protiv nekadašnjeg čelnika tog resora Predraga Boškovića (Demokratska partija socijalista) i više N. N. lica iz Ministarstva odbrane i Vlade, tvrdeći da su zloupotrijebili novac namijenjen za rješavanje stambenog pitanja službenika Ministarstva i Vojske Crne Gore (VCG), oštetivši državu za više miliona eura.

Bošković je rekao juče redakciji da je posrijedi još jedna u nizu prijava protiv njega koja će biti odbačena, nazivajući je “pokušajem političkog progana”.

Krapović je u prijavi u koju su “Vijesti” imale uvid, naveo da su krajem septembra 2017. godine Ministarstvo i Sindikat VCG osnovali Stambenu zadrugu “Odbrana”, čija je djelatnost trebalo da bude izgradnja stanova za zaposlene u resoru odbrane i vojsci.

Međutim, tvrdi da je formiranje zadruge bilo nezakonito. Propisom o stambenim zadrugama, predviđeno je da nju mogu osnovati najmanje dva pravna lica, jedno pravno lice i 15 fizičkih lica ili 30 fizičkih lica, a u prijavi piše da Ministarstvo nema svojstvo pravnog lica i da je stoga osnivanje zadruge bilo protivzakonito.

Odlukama Vlade Duška Markovića, zadruzi je od kraja 2017. do početka oktobra 2020. uplaćeno preko milion eura, te dodijeljeno više parcela u Podgorici, Danilovgradu, Nikšiću i Pljevljima, čija vrijednost premašuje dva miliona eura.

Krapović je problematizovao i prenošenje svojine na nepokretnost na zadrugu, navodeći u prijavi da “ni u nezakonitom” ugovoru o osnivanju zadruge nije postojao osnov za to.

U prijavi piše i da je Bošković neposredno prije nego što je formirana Vlada Zdravka Krivokapića, prva nakon smjene trodecenijske vlasti Demokratske partije socijalista, potpisao sporazum sa zadrugom, kojim je bilo predviđeno da se njoj u naredne tri godine (2021, 2022, 2023) isplati po 350.000 eura (ukupno 1.050.000), te da je time svjesno stvorio finansijsku obavezu narednoj izvršnoj vlasti i državi, suprotno Zakonu o budžetu i fiskalnoj odgovornosti.

„Nismo radili ništa što nisu i drugi resori“

Bošković je kazao “Vijestima” da već pet godina donosioci odluka nove vlasti “pokušavaju nemoguće” – da pronađu nezakonitosti dok je on bio na čelu resora odbrane.

“Ovo je samo jedna u nizu krivičnih prijava koja će biti odbačena iz razloga što je njena sadržina netačna ili zbog nepoznavanja zakonskih propisa. Pokušaj političkog progona, već pola decenije, pretvorio se u farsu”, ocijenio je on.

Bošković je kazao da se nada da država, ipak, ima institucije “koje vode računa o zakonitom ponašanju”, dodajući da mišljenje Krapovića, kao i ministarke odbrane u Krivokapićevoj Vladi, Olivere Injac, nema nikakvo pravno utemeljenje, “osim političku mržnju koja njihove partije svodi na marginu političkog života”.

Govoreći o Krapovićevoj prijavi, rekao je da dok je bio na čelu Ministarstva, taj resor “nije ništa uradio što prije toga nisu uradili ministarstva prosvjete, policije i zdravlja”, te da su sporazum potpisan sa zadrugom, kao i sva sredstva i nepokretnosti koja su na nju preneseni jednoglasno dobili “zeleno svjetlo” na Vladi. Dodao je da je, “za razliku od Krapovićevih finansijskih odstupanja”, imao pozitivna mišljenja i Ministarstva finansija i Državna revizorske institucije.

“… Tako da vjerujem da su pravnici iz tadašnje Vlade mnogo edukovaniji nego kadar Demokrata koji smo imali priliku vidjeti da su većinom plagijatori s kupljenim diplomama ili su studirali desetak i više godina. Dalje ne želim da polemišem s pravnim nebulozama, a prepuštam nadležnim organima da sve provjere”, poručio je Bošković.

On je “Vijestima” dostavio fotografiju mišljenja koje je Ministarstvo finansija uputilo 2019. resoru odbrane, na zahtjev za dobijanje saglasnosti o uplati sredstava zadruzi.

Novac, placevi i profit privatne firme

Kao čelnici Ministarstva i Sindikata VCG, Bošković i Mladen Burić su u septembru 2017. potpisali ugovor o osnivanju zadruge. Prema podacima sajta “CompanyWall”, Burić je i direktor Stambene zadruge “Odbrana”, a član nadzornog odbora zadruge je, između ostalih, prema istim podacima, suspendovani načelnik Službe za finansijske, opšte i pomoćne poslove Ministarstva Marko Drobnjak, kom se sudi zbog sumnje da je oštetio državni budžet za 31.220 eura.

U Krapovićevoj prijavi piše da je, shodno ugovoru, Markovićeva Vlada u četiri navrata uplatila novac zadruzi: krajem 2017. – 300.000 eura, krajem 2018. – 302.000, krajem 2019. – 400.000 i sredinom oktobra 2020. – 350.000 eura. Ukupno – 1.352.000 eura.

Navodi se i da je na zadrugu prenijeta svojina na više nepokretnosi. Sredinom februara 2018, zadruzi je ustupljeno pet parcela u danilovgradskoj opštini, vrijednosti 243.320,70 eura, i na tom zemljištu izgrađen je objekat sa 68 stanova, od čega su 39 kupili “zadrugari” po cijeni od 550 eura po kvadratu, dok je ostatak ustupljen kompaniji “Unipred” na ime potraživanja za izgradnju. Procijenjena vrijednost ustupljenih stambenih jedinica je 1.365.163,64 eura.

Zadruga je početkom juna 2020. “dobila” zemljište u Pljevljima, procijenjeno na 88.047 eura, i parcelu u Nikšiću, vrijednu 193.250 eura. “Unipredu” je ustupljen plac u Pljevljima, jer zadruga nije redovno izmirivala obaveze prema toj kompaniji.

Zadrzi je početkom novembra 2020. ustupljen i plac u podgoričkom naselju Zagorič, površine 7.363 kvadrata, koji je prema procjeni Uprave za nekretnine vrijedan 1.784.150 eura, ali je i on postao vlasništvo “Unipreda”, jer zadruga nije izmirivala obaveze.

Prema podacima iz Krapovićeve prijave SDT-u, ukupna vrijednost svojine prenijete zadruzi je 2.308.767,70 eura, a “Unipred” je od poslovanja s njom značajno “profitirao”.

“Unipred” je, prema podacima s “CompanyWall-a”, registrovan u Bijelom Polju i posluje od 1990. Osnivač i izvršni direktor firme je Savo Lukić, a ta kompanija je bila većinski vlasnik (75 odsto vlasništva) firme “Montenegro Armour Group”, koja je poznata po tome što je napravila borbeno vozilo “mašan” za potrebe resora odbrane dok je Bošković bio na njegovom čelu. “Mašan” nikad nije ušao u upotrebu jer nije zadovoljio potrebne standarde, a “Vijestima” je 2018. iz Ministarstva rečeno da oni nisu učestvovali u finansiraju i davanju imena vozilu.

Svjesno zadužio državu?

U prijavi piše i da je Markovićeva Vlada krajem oktobra 2020, nepunih mjesec nakon posljednje isplate zadruzi, donijela zaključak, iako je bila u “tehničkom mandatu”, kojim je dala saglasnost resoru odbrane da potpiše sporazum o nastavku saradnje sa zadrugom, što je urađeno 25. novembra, sedmicu prije formiranja Krivokapićeve Vlade.

Ministarstvo je, prema sporazumu, bilo zaduženo da zadruzi 2021, 2022. i 2023. isplati po 350.000 eura. Zakonom o budžetu i fiskalnoj odgovornosti propisano je da “sve ugovorene potrošačke jedinice moraju biti u skladu sa planiranim i odobrenim sredstvima u skladu sa zakonom o budžetu države” i da “potrošačka jedinica može preuzeti nove ugovorene obaveze koje će se realizovati u narednoj fiskalnoj godini, pod uslovom da je taj izdatak u tekućem budžetu definisan kao višegodišnji izdatak, uz prethodno dobijenu saglasnost Ministarstva finansija”.

Krapović je u prijavi naveo da je Bošković “svjesno stvorio obaveze državi”, suprotno zakonu, te da je tako zloupotrijebio službeni položaj.

U njoj piše i da Stambena zadruga “Odbrana” trenutno protiv države, odnosno Ministarstva, vodi parnični postupak da na osnovu sporazuma koji je potpisao Bošković naplati još 830.899 eura.

Oslobođen u slučaju “Stanovi”, dvije prijave odbacio SDT

Prvostepenom odlukom Višeg suda u Podgorici, Predrag Bošković i ostali okrivljeni u predmetu “Stanovi” sredinom maja oslobođeni su optužbi.

Optužnicom su se članovi Komisije za rješavanje stambenih pitanja Vlade od 2016. do 2020, čiji je Bošković bio predsjednik, teretili za zloupotrebu službenog položaja.

Specijalni državni tužilac Vukas Radonjić najavio je da će SDT uložiti žalbu na presudu, nazvavši je “nezakonitom i nepravilnom”.

SDT je sredinom aprila odbacio krivičnu prijavu protiv Boškovića i drugih članova Markovićeve Vlade. Podnosilac prijave Marko Begović teretio ih je za zloupotrebu službenog položaja i pronevjeru, tvrdeći da je novac iz državnog budžeta davan košarkaškom i ženskom rukometnom klubu “Budućnost”.

I 2018. SDT je odbacio krivičnu prijavu protiv Boškovića, koju je podnio Sindikat vojske i odbrane Crne Gore, zbog navodne zloupotrebe služebnog položaja u vezi sa prestankom službe velikom broju vojnika po ugovoru.

Ministarstvo platilo 245.523 eura duga zadruge

U Krapovićevoj prijavi piše da je zadruga ostala dužna 219.101 euro izvođaču radova na izgradnji stambene zgrade, da je to utvrđeno “na osnovu vjerodostojne isprave…”, i da je taj dug izvođač potraživao preko javnog izvršitelja.

Kako od zadruge nije ïzvršena naplata, Ministarstvo je, navodi se u prijavi, postalo dužnik, pa je, “nakon neuspjelih prigovora na rješenje javnog izvršitelja”, taj resor početkom juna prošle godine uplatio 245.523 eura duga, kamate i nagrade.

Izvor: Vijesti

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.