Predlog predstavnika Demokratskog fronta da minimalna zarada bude 650 eura je misaona imenica, a projekat “Evropa sad” moguće je ostvariti s tim što je odgovornost za izglasavanje budžeta predloženog za 2022. godinu na svakom poslaniku pojedinačno, saopštio je na današnjoj konferenciji za štampu premijer Crne Gore Zdravko Krivokapić.
On je rekao da se predlog budžeta za 2022. godinu pokušava predstaviti nefunkcionalnim, te da ne može da shvati da postoji bilo koji poslanik koji bi glasao “protiv svoga građanina bez obzira da li ga on glasa ili ne”.
“Svako prekrajanje budžeta u bilo kom smislu remeti osnovni koncept ekonomskog razmišljanja. Budžet je projektovan sa minimalnim deficitom koji je održiv sa 3,8 odsto”, rekao je Krivokapić, navodeći da sve drugo remeti taj balans.
“Ovaj je plan realno moguće ostvariti na bazi ovog kritertijuma – minimalna cijena rada 450 eura. Sve drugo je u domenu populizma”, rekao je Krivokapić.
Premijer ističe da se govorilo da nema toga budžeta koji neće doživjeti rebalans, pa se to nije desilo.
“Govorili su da je neodrživ dječji dodatak, pa je održiv. Govorili su previše je para na besplatne udžbenike, pa se i to desilo”, istakao je premijer.
Vlada će se, kako je rekao, odgovorno odnijeti prema svakom amandmanu na budžet.
“Deficit koji je predviđen budžetom je 3,8 odsto. Vlada može da ima održiv, na granici izdržljivosti, deficit do pet odsto. Sve preko pet je odsto nerealno”, ocijenio je Krivokapić.
Govoreći o problemu između Plantaža i Opštine Tuzi, Krivokapić je rekao da ne može jedna opština da traži nešto što ranije tražila.
“A ista ta opština je dobila, po prvi put od vlade, iz Egalizacionog fonda, nešto što joj niko prije nije dao”, rekao je Krivokapić, navodeći da bi neko da napravi štetu državi i Plantažama.
Osvrnuo se i na problem s KAP-om, i podsjetio da su preporučili da Uniprom i EPCG nađu najbolje rješenje.
“Ja nijesam ubijeđen da postoji dobra namjera Uniproma da se do toga dođe. Radi se o tome da su oni bukvalno potrošili resurse upravo tog dijela KAP-a sa ćelijama koje su na granici izdrživosti. I nijesam siguran da oni imaju namjeru da održe proizvodnju”, istakao je Krivokapić.