“Cijela ideja i priča oko vještačke inteligencije je, zapravo, učenje mašine da ona razmišlja umjesto vas, i sve dok smo mi ti koji kreiramo sadržaj, dok mi nju učimo, nema bojazni”, kazala je u emisiji Srećan dan, na Televiziji E, profesor informatike Biljana Krivokapić.
Postoje mnogo predrasuda vezanih za vještačku inteligenciju, kaže Krivokapić, a to se dešava iz, kako kaže, čistog neznanja, i navike da na sve što je novost, ističe ona, negativno reagujemo.
,,Sa pojavom Chat gpt mi primjenjujemo termin vještačke inteligencije i najveći broj ljudi ga upravo veže za upotrebu Chat gpt. Međutim, vještačka inteligencija je mnogo širi pojam i njena primjena je itekako značajna. Naš zadatak je, nas odraslih i u sistemu obrazovanja, jeste da nađemo balans u svemu što se tiče koristenja Chat gpt i kada o njemu govorimo, da ga na neki način prihvatimo, činjenica je da je tu, da ga ne možete ugasiti i da ne možete stopirati točak koji se okreće, već da morate naći mehanizme. Postoje mehanizmi, moram vam reći iz ugla mene kao nastavnice, samo je, naravno, pitanje koliko ćemo se mi edukovati. Da biste nešto uradili, da biste nešto mijenjali, vi najprije morate biti edukovani na tom polju”, rekla je Krivokapić.
Činjenica je da je Chat gpt veoma korišten, podsjeća Krivokapić, i da je to sredstvo koje mnogo pomaže u radu, ne koristeći samo suvoparne informacije koje se dobijaju od njega, ali, ističe ona, ali olakšava.
Izvor: Portal Analitika