Jedan od koraka je usvajanje uredbe kojom se Statut ZSO upućuje Ustavnom sudu na procjenu ustavnosti, da se odblokira proces sprovođenja Sporazuma, ali to se ne dešava i gubi se vrijeme. Jasno je da bi sporazum donio toliko jasnih koristi stanovništvu Kosova, a ono treba da postavi leigitimno pitanje svojoj vladi, zašto još ne može da ima te koristi‘ – rekao je Lajčak u intervjuu za prištinski list Nacional.
Rekao je i da neuspjeh da se to uradi predstavlja kršenje obaveza tzv. Kosova prema EU, prenosi Tanjug.
– Osnivanje ZSO treba posmatrati i u kontekstu ambicija Kosova da se pridruži međunarodnim organizacijama. Ove organizacije, posebno one koje se bave zaštitom i unapređenjem vladavine prava, pridaju veliki značaj ispunjavanju obaveza svojih članova prema međunarodnom pravu‘ – rekao je Lajčak.
Lajčak je rekao da su prijedlozi EU bili da se daju dodatne garancije i da se dodatno ojača status Sporazuma, kako premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti uporno zahtijeva.
– Ali isto tako, inicijalizacija ili formalno slanje sporazuma u UN, nisu bili dovoljni za kosovskog premijera, koji traži formalizaciju kroz bilateralno potpisivanje sporazuma između Kosova i Srbije – rekao je Lajčak za portal Nacionale.