
Godinama unazad aktuelizovan je problem eko-kriminala i nelegalne eksploatacije pijeska i šljunka na obalama rijeke Morače. Da je šljunkarska mafija trajno zaustavljena, izjavio je za Gradsku predsjednik Odbora direktora Regionalnog vodovoda, Zoran Lakušić.
Ističe da je izgradnja privremene brane na koritu rijeke Morače, donijela velike promjene, pa najavljuje i stalnu branu.
Morača je biser Podgorice. Bila je ranjena, jer je nad njom izvršen ekocid. Nakon dugog procesa i odlaganja, čak deceniju i po, prethodne godine, Vlada je donijela odluku kojom je zaustavljena nelegalna eksploatacija pijeska i šljunka u koritu rijeke Morače, podsjeća predsjednik Odbora direktora Regionalnog vodovoda, Zoran Lakušić, a za Gradsku kaže da vjeruje da je tom problemu došao kraj.
„Zahvaljujući, takođe, angažovanju Regionalnog vodovoda i NVO aktivisti Vuku Vujisiću i to ima ogroman značaj, ne samo za Regionalni vodovod i vodosnabdjevanje crnogorskog primorja, nego i na samu rijeku Moraču“, kazao Lakušić.
Zaustavljanje šljunkarske mafije, kako naglašava, nije bio lak korak.
„Učestvovala je i policija i vojska, što dovoljno govori, kolika je to bila razmjera“, poručuje Lakušić.
Izgradnja brane, iako privremeno rješenje, doprinjela je u borbi protiv ove problematike, te donijela i druge brojne benefite, navodi Lakušić.
„Doprinijela je time da su se morali zaustaviti svi radovi na rijeci Morači, da bi se radila sama brana. Jedan dio rezultata se vezuje za ekologiju, vraća se biodiverzitet u korito rijeke Morače, a takođe i riblji fond. To je ohrabrujuće. Takođe, što je bitno, povećala se izdašnost samog vodoizvorišta Bolje sestre“, kazao je on.
Lakušić najavljuje i izgradnju stalne brane u koritu Morače.
Trajne kaskadne brane na koritu Morače, iznad trenutne brane. Njih bi trebalo da radi Svjetska banka, zajedno sa Upravom za vode, radovi bi trebalo da počnu 2025. i trajali bi do 2028. godine“, naveo je Lakušić.
Vjeruje da je borba protiv šljunkarske mafije trajno zaustavljena, zahvaljujući, pored ostaloga i krivičnim zakoniku, koji je usvojen decembra 2023. Podsjeća na njime predviđene kazne.
„Svako nelegalno kopanje u koritu rijeke Morače će se kazniti zatvorom do tri godine ili novčanom kaznom, a za devastaciju korita rijeke i njenih obala, kazna je od jedne do osam godina zatvora i novčana kazna. Osim toga oduzeće se svi predmeti korišteni u toj nelegalnoj eksploataciji“, kazao je Lakušić.
Vrijeme nepoštovanja i neprimjenjivanja zakona je iza nas, optimističan je Lakušić. Očekuje da će brzo doći do podizanja optužnica i sankcionisanja svih onih koji rade nelegalne aktivnosti prema Crnoj Gori. Zaključuje da samo na taj način možemo postati ozbiljna Evropska zemlja i pristupiti EU.