Bivši ministar pravde, ljudskih i manjinskih prava dr Vladimir Leposavić kazao je da je jedinstvo svih stranaka koje se bore protiv Demokratske partije socijalista uslov za uspjeh cijelog društva.
On je istakao da nije mnogo optimističan oko manjinske Vlade i da dijeli utisak većine građana da ta vlada teško može ostvariti i manje zahtjevne zadatke, a kamoli tako veliki cilj kao što je pomirenje naroda.
Dr Leposavić je istakao da ni oni najoptimističniji ne očekuju puno od Vlade koju čine suprostavijene stranke i koja na raspolaganju ima samo pola mandata aktuelnog skupštinskog saziva.
Leposavić je naveo da je pomirenje mnogo veći i teži zadatak od pomirenja stranačkih lidera dvije manje političke stranke.
Posebno je naglasio da je manjinska Vlada počela svoj rad ćutanjem povodom nacionalističkog ispada na Cetinju, a koji je bez presedana, jer su kamenovana djeca koja su tamo boravila.
Konstatovao je „da se Crnoj Gori dešavalo dosta toga, ali da nikada nisu kamenovana djeca“ i upozorio da postojeća Vlada, ne samo da nije zauzela jasan stav povodom osude tog i takvog ponašanja, već su od svježeg premijera Abazovića osudu dobili i roditelji jer su navodno kontaminirali djecu.
Leposavić je podsjetio da je pjesma koju su djeca pjevala, pjevana uoči prve demokratske smjene vlasti i da je to pjesma na čijoj je snazi i nacionalnom i građanskom raspoloženju gospodin Abazović postao potpredsjednik prve demokratske vlade, a na temelju istih glasova sada i predsjednik novoformirane vlade.
Izjavio je da je veoma loša stvar koketirati sa postupkom kamenovanja djece, jer to ne samo da neće dovesti do pomirenja, već „može biti čak i gore nego što je bilo prije“.
Na pitanje da li je srpskom narodu u Crnoj Gori danas bolje nego što je bilo za vrijeme DPS vladavine, Leposavić je odgovorio da na žalost, vrijeme DPS vladavine nije prošlo pa teško da iko može reći da je sada srpskom narodu bolje.
On je kazao da danas makar nemamo situaciju da se građanima prijeti protjerivanjem i traktorima, ali i ukazao da najnovija dešavanja na Cetinju, izlivi mržnje, napadi na crkvu od strane medija bliskih DPS-u, ponovno najavljivanje sprječavanja vršenja vjerskih obreda, osim što nije pravno dozvoljena, nije normalna situacija, zbog čega „još uvijek traje borba za jednakost i ravnopravnost svih građana, a pogotovo Srba“.
Leposavić je kazao da i u novoj vladi, kao i ranije, „i dalje postoji namjera da se Srbi drže pod koritom“, ali će Pepeljuga ipak stići na bal“.
Komentarišući pitanje Temeljnog ugovora sa SPC, Leposavić je izjavio da bi ga on potpisao bez oklijevanja da je to bilo u njegovoj nadležnosti. Ukazao je da novoj Vladi samo treba dobre volje i malo hrabrosti da militantnim elementima u Crnoj Gori ukaže da je to obaveza države, a što potvrđuju i stavovi Evropskog suda za ljudska prava.
Odgovarajući na pitanje da li je njegovo razrješenje razlog pada vlade Zdravka Krivokapića, Leposavić je izjavio da nije, jer je vlada nastavila da postoji i da funkcioniše poslije njegove smjene.
Podsjetio je da je po kazivanju gospodina Abazovića, građanski pokret URA oborio vladu zbog neprincipijelnog držanja dijela ministara i predsjednika Vlade koji su u okviru ekspertske vlade pokrenuli osnivanje političke stranke.
Istakao je da su vinovnici isti, a to su DPS i URA, ali da su njega smijenili da ne bi više radio u Vladi, dok su samu Vladu oborili i da bi gospodin Abazović postao premijer pa čak i po cijenu da DPS bude ponovo dio vlasti.
Leposavić je podsjetio da je prije svoje smjene rekao da će pasti maske, i da je URA nastavila saradnju sa DPS-om, što je kolegama postalo jasno ali kada je bilo kasno.
On se takođe osvrnuo i na konkretne rezultate rada ministarstva kojim je rukovodio, te dodao da je spriječio izbor planiranog predsjednika Vrhovnog suda koji je bio član nekadašnje DPS-ove vlade i koji nije ispunjavao uslove da bude izabran na tu funkciju, čime je spriječen nastavak onoga što javnost prepoznaje kao „DPS pravosuđe“.
Ukazao je da mu je žao što izmjene i dopune sudskih zakona koje je pripremio nakon toga nisu usvojene od strane Vlade, ali ni od poslanika, zbog čega Vrhovni sud ni danas nema predsjednika.
Komentarišući aferu povodom hapšenja bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice, Leposavić je rekao da nije iznenađen imajući u vidu inicijativu stranog faktora i da je, bez obzira na epilog tog konkretnog slučaja, jasno da su kriminal i korupcija ušli u sve pore našeg društva.
Ukazao je da je trgovina presudama nedopustiva i da su svi nosioci pravosudnih funkcija i službenici državnog aparata opomenuti da ne prilaze tom poslu ako nisu spremni na odricanje i to da rade profesionalno i za onu platu koja im je predviđena po slovu zakona i podzakonskih akata.
Na pitanje o svom eventualnom političkom angažmanu, Leposavić je ukazao da sve anti-DPS snage moraju postići jedinstvo, okupiti se oko zajedničkih ideja i vrijednosti koje dijele njihovi birači i većina građana, te da će to jedinstvo biti uspjeh svih i njegov lično, bez obzira da li će u tim partijama i grupacijama on formalno učestvovati ili ne.
Izvor: DAN