Akcija limitirane cijene na snazi je već više od tri mjeseca. Obuhvatila je oko hiljadu artikala u većim marketima. Uredno su istaknuti natpisi koji upućuju potrošače šta mogu kupiti po nižim cijenama. Osnovne životne namirnice, jaja, sirevi, meso i prerađevine, mlijeko, voće, povrće, namazi, hemijski proizvodi. Nespore Podgoričani sa kojima je razgovarala ekipa Radija Crne Gore da ima ušteda, ali ocjenjuju da ima prostora za dalja pojeftinjenja.
Građani kažu da malo pomaže ta akcija, jer u većini slučajeva je limitirana cijena na artikal koji je prethodno imao veću cijenu, tako da nakon pojeftinjenja to ustvari ne bude spuštena cijena.
“Ima dosta naroda koje žive u teškim socijalnim uslovima, imate dosta penzionera koji imaju 450 eura. Šta će oni sa 450 eura da kupe?”, zapitala je jedna od anketiranih.
Iako je akcija osmišljena da ista ograničenja važe u prodavnicama širom države, ipak ima onih koji tvrde da se više može kupiti u glavnom gradu nego na primorju za isti novac. Recimo u Budvi je mnogo skuplje.
Inflacija usporava, to pokazuje i zvanična statistika. U septembru je bila jedan odsto, u oktobru nula, a prethodnog mjeseca prema Monstatu 0,3 odsto. Na blagi rast obrazložili su, uticale su veće cijene goriva, voća, povrća, bezalkoholnih pića, te odjeće, obuće.
Doprinos u usporavanju inflacije, ocenjuje ekonomski analitičar Predrag Zečević, dala je akcija limitirane cijene, ali napominje da postoje mehanizmi da se smanji i ispod definisanih dva odsto.
“Smatram da je vrijeme da država osmisli neke programe za masovnu podršku domaćim proizvođačima, dugoročno eksportirajući domaće proizvode, formirajući konačno te robne rezerve o kojima se priča već dugo i koje su ukinute prije 23 godine, možemo da utičemo na nivo inflacije”, kaže Zečević.
Na sajtu vlade objavljeni su i podaci o kontroli poštovanja akcije, pa posljednji pokazuju da je zbog utvrđenih nepravilnosti u trgovinama izrečeno više od 20 prekršajnih naloga vrijednih preko 60 hiljada eura. Akcija limitirane cijene važi do 31. januara.
Izvor: RTCG