Lokalni moćnici opstruiraju “Lidl”, koji može da pojeftini cijene u Crnoj Gori

Ilustracija

Sve dok u Crnoj Gori bude nedostajala efektivna regulacije tržišta i ne budu uvedene potrebnie mjere kojima će snažiti domaća proizvodnja očigledno je da ćemo svjedočiti aktuelnom situacijom koja ne sprečava najmoćnije trgovce da divljaju sa cijenama.

Veliki prodavci i distributeri koriste odsustvo inostrane konkurencije pa su tako, prema podacima sa kraja prošle godine, pet najvećih trgovačkih lanaca u Crnoj Gori – Voli, Hard diskount Laković, Franca marketi, Domaća trgovina i Merkator – CG, prihodovali 19,43 miliona eura, odnosno 47,42 odsto više u poređenju sa predkriznom 2019.

Zbirno, prihodi u prošloj godini iznosili su 846,8 miliona eura i u odnosu na 2019. godinu su porasli gotovo 170 miliona, odnosno za četvrtinu.  

Osim priče da monopole treba razbiti državni organi po tom pitanju dalje ništa konkretno nisu uradili iako postoje najave o dolasku inostranih trgovačkih lanaca. I dok konkretnih poteza ka rješavanju problema visokih trgovačkih marži i cijena, građanima nažalost kao i do sada samo ostaje da se prilagode.

Građanski aktivista Aleksandar Dragićević ovim povodom na svojoj Fejsbuk stranici objavio je svoja saznanja i iskustvo iz života van Crne Gore:

Foto: FB

“Kompanija “”Lidl Crna Gora” odlučila je da svoje do sada kupljene nekretnine u Crnoj Gori – dvije u Podgorici i jednu u Nikšiću – obezbijedi tablama sa natpisom “Privatan posjed”, dok na njima ne počne gradnju objekata.

“Lidl” u Crnoj Gori osnovan je u martu 2021. godine. Plan je bio da se otvori 17 objekata i distributivni centar i da se zaposli preko 1000 radnika. Poslovna politika je da brendovi iz Švarc grupe (Lidl i Kaufland) otvaraju sve markete u istom danu, međutim, iz ove kompanije naišli su na brojne opstrukcije.

Nepostojanje planske dokumentacije za lokacije na kojima bi “Lidl” gradio objekte, nezainteresovanost pojedinih opština da odgovore na upite predstavnika ovog međunarodnog lanca u vezi sa mogućnošću gdje bi mogli da kupe zemljište za otvaranje prodavnica, kao i na opstrukciju poslovne zajednice.

U najboljem slučaju Lidl bi mogao da sprovede plan u djelo tek početkom 2026. godine sa obzirom na fazi u kojoj se projekat trenutno nalazi.

Brendove Švarc grupe nazivaju “ubicama lokalnih monopola” jer cijenama nižim od konkurencije, platama koje su obično veće nego što je to slučaj u industriji okreću tržište na glavu a građani imaju benefit jer dobiju više za svoj novac”.

Dragićević je dodao i ovo:

“Volio bih da ispričam jednu priču, više u formi upozorenja koliko su osjetljivi i nepredvidivi iz Švarc grupe kada je riječ o politici širenja. Krajem 2016. godine u korporaciji za koju sam radio u Australiji otvarao se šampanjac i te večeri organizovano je veliko slavlje.

Potpisan je važan i lukrativan ugovor sa Kauflandom. Dolaze u Australiju i planiraju da zaposle 2400 radnika, otvore preko 20 hipermarketa i nekoliko distributivnih centara širom kontinenta.

Krajem 2019. godine već su uložili preko 500 MILIONA dolara u kupovinu nekretnina, zaposlili su 200 radnika sa platama najmanje 20 % većim od konkurencije i u Melburnu završili pola posla na distributivnom centru od 255 miliona dolara…

Tada je objavljen i veoma ambiciozan plan razvoja i otvaranja objekata, počela obuka menadžmenta…
A onda samo par mjeseci kasnije(prije korone, januar 2020) Kaufland je odlučio da se potpuno povlači sa tržišta.

Stopirali su izgradnju, počeli prodaju nekretnina i otpustili sve zaposlene. Promjena poslovne politike da se ne šire na Australiju (zbog više razloga) i da je bolje da odmah izgube dio od 500 miliona nego kasnije više milijardi dovela je do toga da su početkom 2020. godine njihovi konkurenti otvarali šampanjac i slavili…”.

E ako su to uradili na jednom jako bogatom tržištu i sa investicijama 10 puta većim nego u Crnoj Gori, što ih duže budemo “vozali”, veće su šanse da Švarc grupa to uradi i u Crnoj Gori”, zaključio je Dragićević u objavi.

Redakcija Portala PRESS

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.