Uprava policije, a u okviru nje posebno uniformisani dio policijskog sastava, u toku 2023. godine se suočavala sa nepovoljnom kadrovskom strukturom i nedostatkom policijskih službenika za obavljanje osnovnih operativnih dužnosti iz njene nadležnosti.
Problem sve većeg odliva kadra i nepovoljne kadrovske strukture, kako se navodi u posljednjem Izvještaju o stanju bezbjednosti saobraćaja na putevima za 2023. godinu, koji je sačinilo Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP), postajao je sve izraženiji iz godine u godinu i, sad već, postao je limitirajući faktor u obavljanju svakodnevnih policijskih zadataka.
“U odjeljenjima bezbjednosti, stanicama i jedinicama policije je sve više upražnjenih radnih mjesta, pogotovo za osnovne policijske dužnosti, a starosna struktura policije se konstantno pogoršava iz godine u godinu. Odjeljenja bezbjednosti, stanice i jedinice policije se skoro isključivo popunjavaju sa svršenim polaznicima Policijske akademije u Danilovgradu. Broj novoprimljenih policajaca je na godišnjem nivou nedovoljan i značajno je manji od broja policajaca koji iz različitih razloga odlaze i napuštaju policijsku službu”, ocjenjuje se u pomenutom dokumentu.
Problem nedostatka policijskih službenika je već tradicionalno prisutan u primorskim gradovima, a postao je sve izraženiji i u ostalim crnogorskim opštinama.
Nedostatak ljudstva je najočigledniji u okviru saobraćajne policije, a posebno u: stanici policije za bezbjednost drumskog saobraćaja OB Podgorica, gdje su predviđena 124 službenička mjesta, popunjena 73, tj. procenat popune je 59%. Prosječna starost službenika u glavnom gradu je 40 godina, a do kraja 2025. godine pravo na penziju stiče 16 policijskih službenika.
Jedinica saobraćajne policije OB Nikšić ima 49 službeničkih mjesta. Trenutno su popunjena 34, što je 69%. Prosječna starost službenika u najvećoj crnogorskoj opštini je 45 godina, a do kraja 2025. godine pravo na penziju stiče 14 policijskih službenika.
Kada je riječ o ostalim opštinama, stanje je sljedeće:
- Stanica policije OB Herceg Novi po sistematizaciji ima 19 službeničkih mjesta, od kojih je trenutno popunjeno 13 mjesta ili 68%, prosječna starost službenika je 45 godina. Do kraja 2025. godine pravo na penziju stiče 7 policijskih službenika;
- Stanica policije OB Budva ima sistematizovano 21 službeničko mjesto, od kojih je trenutno popunjeno 9 ili 43%, dok je prosječna starost službenika 40 godina. Do kraja 2025. godine pravo na penziju stiče 1 policijski službenik;
- Stanica policije OB Bar ima sistematizovana 23 službenička mjesta, od kojih je trenutno popunjeno 20 ili 87%, dok je prosječna starost službenika 41 godina. Do kraja 2025. godine pravo na penziju stiče 8 policijskih službenika;
- Stanica policije OB Bijelo Polje ima sistematizovano 21 službeničko mjesto, od kojih je trenutno popunjeno 18 ili 85%, dok je prosječna starost službenika 47 godina. Do kraja 2025. godine pravo na penziju stiče 6 policijskih službenika;
- Stanica policije OB Berane ima sistematizovano 18 službeničkih mjesta, od kojih je trenutno popunjeno 8 ili 45%, dok je prosječna starost službenika 51 godina. Do kraja 2025. godine pravo na penziju stiče 6 policijskih službenika;
- Stanica policije OB Pljevlja ima sistematizovano 27 službeničkih mjesta, od kojih je trenutno popunjeno 15 ili 55%, dok je prosječna starost službenika 49 godina. Do kraja 2025. godine pravo na penziju stiče 8 policijskih službenika.
Zbog svakodnevnog odsustva dijela policajaca sa posla, zbog korišćenja bolovanja, godišnjih odmora i slobodnih dana, broj službenika koji se može radno angažovati na dnevnom nivou je za 10 do 15% manji u odnosu na procente trenutne popune.
“Prosječna starost saobraćajnih policajaca na nivou Crne Gore je oko 45 godina. Značajan dio saobraćajnih policajaca, koji ispunjavaju uslove za odlazak u penziju, već je podnio zahtjeve ili planira da ih podnese do početka ljetnje turističke sezone”, precizira se u ovom dokumentu.
“Saobraćajne patrole istovremeno se koriste i za obavljanje poslova iz oblasti javnog reda i mira”
Ovakvo kadrovsko stanje u izvještajnom periodu je prouzrokovalo hronični nedostatak i nepopunjenost pozorničkih rejona saobraćajne policije i značajno redukovanu patrolnu službu.
“Broj saobraćajnih patrola na putnim pravcima, odnosno magistralnim putevima je sve manji i on nije dovoljan za predviđeno i kvalitetno izvršavanje poslova i zadataka regulisanja i kontrole saobraćaja. Česta je pojava da se u nedostatku ljudstva, saobraćajne patrole istovremeno koriste za obavljanje poslova iz oblasti javnog reda i mira i bezbjednosti saobraćaja. Zbog potrebe obavljanja neodložnih i prioritetnih policijskih poslova u urbanim sredinama i naseljenim mjestima, saobraćajne patrole se često povlače sa putnih pravaca”, pojašnjava se u Izvještaju MUP-a.
Stoga Odsjek za bezbjednost drumskog saobraćaja svake godine, prilikom izrade predloga potrebnih budžetskih sredstava, predlaže i traži opredjeljivanje finansijskih sredstava za nabavku neophodnih i savremenih materijalno-tehničkih sredstava, koja bi značajno unaprijedila uslove za rad saobraćajne policije i tako direktno i pozitivno uticala na poboljšanje stanja bezbjednosti saobraćaja u Crnoj Gori.
“Međutim tražena sredstva se godinama ne opredjeljuju ili se opredjeljuje minimalan iznos, tako da je njihov uticaj na stanje opremljenosti bio nezadovoljavajući”, zaključuje se, između ostalog, u ovom dijelu Izvještaja o stanju bezbjednosti saobraćaja na putevima za 2023. godinu MUP-a.
Autor: M.M.