Akcija za ljudska prava zalaže se za vraćanje policajaca u škole, jer smatraju da bi se na taj način značajno smanjila stopa vršnjačkog nasilja, kazala je iz te Nevladine organizacije Martina Markolović za Gradsku RTV. Istakla je da je za školske policajce neophodno odabrati osobe koje su pogodne za rad sa djecom.
U cilju sprječavanja vršnjačkog nasilja, ali i suzbijanja kriminala u školskom okruženju, jedno od rješenja jeste uvođenje takozvanog školskog policajca. Takvo rješenje mora biti prioritet rada državnih organa, kaže Markolović.
„Škole moraju biti bezbjedno mjesto za svu djecu, a ne mjesto gdje djeca mogu da dožive razne psihičke i fizičke traume. Školski policajac svakako ne može da bude bilo ko, mora da bude osoba koja posjeduje vještine i znanja koja je senzibilisana za rad sa djecom“, istakla je Markolović.
Upozorava da traume nastale kao posljedica vršnjačkog nasilja ostavljaju ozbiljne tragove na razvoj djece.
„Fizičke se daju sanirati, i psihičke, ali to je proces koji traje. To je dijete koje je vjerovatno pod strahom u određenom kontinuitetu u narednom periodu. Dijete bude nesigurno jer mu državne institucije u tom trenutku nijesu dale adekvatnu podršku. To je ozbiljan problem koji je multisektorski i multidimenzionalni“, objašnjava Markolović.
Pored uvođenja školskog policajca potrebno je paralelno jačati i osnažiti psihološko-pedagoške službe u školama i preduzeti hitne mjere i aktivnosti kako vršnjačko nasilje ne bi postalo društveno prihvatljivo ponašanje među mladima.