Iako smatra da otvaranje dosijea tajnih službi nije uslov za ulazak Crne Gore u Evropsku uniju, kao i da se arhivi obavještajnih službi ne moraju nikada otvoriti, bivši premijer Crne Gore i nekadašnji direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB), a sada lider novoformirane Stranke evropskog progresa, Duško Marković tvrdi da bi podržao donošenje zakona koji bi regulisao ovo pitanje.
Uslov pod kojim bi, ispred političkog subjekta koji je nedavno osnovao, glasao za otvaranje dosijea tajnih službi je da, kako je kazao, to doprinosi stabilnosti i napretku Crne Gore.
Ipak, napomenuo je on sinoć gostujući u emisiji “Argumenti” na RTCG, da ono što je u njegovoj glavi “ostaje tajna za sva vremena”.
“To sam rekao jer sam ja čovjek Ustava i zakona. Agencija tajnim metodama pribavlja podatke koji su tajni i nisu dostupni javnosti osim u određenim slučajevima. Ja sam bio direktor Agencije koji je morao da štiti to osnovno zakonsko načelo. Prema tome, zamislite direktora Agencije koji bi išao od kafića do kafića ili od medija do medija i govorio i o onome da se upozna. Sve što znam, kao direktor službe, jer ja nisam bio operativac nego direkor službe, pothranjeno je dokumentacijom ANB-a”, naveo je Marković.
ANB je, podsjetio je on sinoć u emisiji Javnog servisa, sada u nadležnosti nove vlasti.
“Nažalost, vidimo da se određeni podaci pojavljuju u medijima, da se njima špekuliše, da se pravi javni nered sa tajnim zaštićenim podacima. Ja nisam čovjek tog profila! Ja sam čovjek sistema i čovjek koji poštuje Ustav i zakone”, ocijenio je bivši zamjenik predsjednika Demokratske partije socijalista (DPS).
On je stava da ljudi ne razumiju, ili ne žele da razumiju, da ANB nije policijski, niti istražni organ.
“Ona se nikada nije bavila policijskim istragama po bilo kojoj vrsti krivičnih djela, pa tako ni ubistvima. Agencija nikada nije radila po nalogu tužilaštva jer to po zakonu nije bilo moguće. ANB je obavještajna služba koja je, na osnovu tajnih metoda, koje uključuju i tajni nadzor, prikupljala informacije u vezi sa događajima i, kroz odgovarajuće procedure, ustupala ih policiji i tužilaštvu. Dakle, ja nisam, niti je Agencija mogla učestvovati u istragama ubistava, niti je imala mogućnosti za to. A ako je imala informacije u vezi određenih slučajeva – one su i dalje u ANB-u”, ocijenio je on.
Marković je u “Argumentima” naglasio i da ne postoji njegova zakonska ili ustavna obaveza da bude dio tog procesa.
“To što znam – zna i Agencija, tako da nadležne institucije veoma lako mogu da dođu do tih podataka”, istakao je Marković.
On smatra da otvaranje tajnih dosijea nije uslov za ulazak u EU, već isključivo nacionalno pitanje jedne države.
“Ono zavisi od vlasti u Crnoj Gori. Arhivi se ne moraju otvoriti. To je odluka države. To je nacionalno, isključivo suvereno pravo jedne države. To, po meni, nije uslov za ulazak države u EU. Nova većina ima mogućnosti da donese taj zakon”, rekao je on.
Crnogorska služba bezbjednosti je, tvrdi njen nekadašnji direktor – čiji se kasniji nasljednik, koji je rukovodio ANB-om za vrijeme mandata njegove vlade, Dejan Peruničić, sada suočava sa optužbama za nezakonito prisluškivanje – prošla “skirining” svojih aktivnosti i rada od obavještajne zajednice NATO-a.
“Taj skrining je međunarodna zajednica vršila. U tom skriningu su učestvovali i predstavnici Brisela”, zaključio je sinoć, u razgovoru na ovu temu, nekadašnji direktor ANB-a i bivši premijer Crne Gore, Duško Marković.
Podsjećamo, podgorički advokat Nikola Angelovski, pravni zastupnik najvećeg broja građana koji su tužili državu u slučaju zloglasnog portala “Udar”, podnio je 18. juna Skupštini peticiju za donošenjem Zakona o otvaranju dosijea i dokumenata civilnih i vojnih obavještajnih službi Crne Gore.
Potpisi se prikupljaju do 17. avgusta, a da bi ova peticija ušla u skupštinsku proceduru neophodno je prikupiti 6.000 potpisa.
M.M.