Marković: Rješenje za izlazak iz političke krize je u izborima, Vlada neće imati rezultate

Marković

Rješenje za izlazak Crne Gore iz političke krize je u izborima na svim nivoima jer rekonstruisana Vlada neće imati rezultate, ocijenio je predsjednik Stranke evropskog progresa Duško Marković. On je kazao i da neće predvoditi listu novoformirane partije na izborima u Podgorici 29. septembra.

On smatra da u Crnoj Gori imamo „sveukupni nered“.

„Rekao bih da danas živimo u jednom političkom i društvenom neredu koji karakteriše politička, pa rekao bih i funkcionalna neodgovornost, neozbiljnost, neznanje, čak u nekim segmentima i bahatost. Jednom riječju sveukupni nered“, kazao je Marković za Gradsku televiziju.

Prema njegovim riječima, mnogo je razloga zašto su se pojavili na političkoj sceni.

„Razlozi stoje i u onome kad građanin pođe u prodavnicu, u kupovinu i kada vidi cijene koje su najskuplje danas u Evropi. Istovremeno

kada građanin sa porodicom pođe na odmor, takođe može da vidi razloge zašto mi želimo da se pojavimo na političkoj sceni i pokušamo mijenjati stvari“, istakao je Marković.

Ova vlast je, kako kaže, ugasila kompaniju koja je godišnje dovodila preko 600 hiljada turista u Crnu Goru.

„Ugasili su kompaniju koja je po planovima moje vlade trebala da ima sedam aviona, a današnja ima 2. Dakle, razlozi za formiranje naše stranke su i u tome što su danas naši najviši zvaničnici u parlamentu, Vladi, na crnoj listi zemlje članice EU i NATO. Naša država je izgubila kredibilitet na međunarodnom planu. Danas imamo priliku da se na vrlo neprijatan, rekao bih, prljav način, komentarišu naši zvaničnici. Pa naša politika, čak i naše odluke a mi ponizno ćutimo i ne odgovaramo na te stvari“, naveo je Marković.

Njegovu partiju vidi kao neko ko će napraviti zemlju reda i da sa ostalim subjektima radi da se zemlja oporavi iz ovog stanja.

Priča o značaju vlade u doba korone, učlanjenje u NATO, otvorili smo sva pregovaračka poglavlja i tri privremeno zatvorila. To su uspjesi moje Vlade. Iza mene stoje ti rezultati. Sačuvao sam lični i profesionalni integritet“, istakao je Marković.

On navodi da je Crnoj Gori trebao Zakon o slobodi vjeroispovijesti.

„Mislim da je Zakon o slobodi vjeroispovjesti trebao u pravnom poretku Crne Gore. Tada je bio važeći onaj iz 70-ih godina. Mnogo se toga promijenilo na mnogim poljima sloboda. Taj zakon je nama trebao i to je bio smisao tog pristupa. Međutim, u jednoj fazi izrade toga zakona ušlo se u jednu potrebu regulisanja ili revizije svojinskih prava MCP u odnosu na državu. Taj pristup nije bio pravno neadekvatan i politički neodmjeren. Ne mogu da kažem da je to bila fatalna greška jer se one ne ispravljaju. Mislim da je bila strateška greška naše politike. Mi smo doveli tada Crnu Goru u jednu političku nestabilnost“, kazao je Marković.

On smatra da je bio jako uporan u dijalogu sa MCP.

Imao sam susrete sa Amfilohijem, prekid Skupštine kad smo bili blizu rješenja i tražio prof. Rašovića da riješi ta problematična 4 člana Zakona. Ja sam ih predstavio u svojoj partiji, ali odluka većine je bila da se ide dalje i raspoloženje u javnosti je doprinijelo do naših poraza na izborima 2020. godine“, ocijenio je Marković.

„Nikada nijesam biran, niti mi je bilo ponuđeno mjesto predsjednika političkog Savjeta DPS-a“

Ističe da iz DPS-a nije izašao zbog bilo kakvih ličnih sukoba sa bilo kim u partiji, pa ni sa Đukanovićem.

„Nijesam izašao iz DPS-a ni nezadovoljan sa onim što sam ostvario u DPS-u u smislu funkcije i karijere jer sam gotovo sve imao u DPS-u. Izašao sam kad sam vidio da nova vlast pravi velike štete po interese Crne Gore. Mislio sam da je prolazna faza, ali kako su stvari prolazile sve je bilo gore, nije bilo ozbiljnosti, državnog reda, koncepta razvoja Crne Gore. Sve se relativizovalo u zemlji, nema standarda evropskog i građanskog društva. Dakle, razlozi

izlaska iz DPS-a su ono što su posljedice politike nove vlasti i istovremeno nesnalaženje opozicije pa i DPS-a u tom trenutku“, naveo je Marković.

Prema njegovim riječima, postao je u Crnoj Gori ozbiljan politički teret da „imamo dva bloka monopola“.

„Sada u vlasti imamao blok koji drži monopol i ako se bilo ko pojavi on je neprijatelj. Imamo monopol u opoziciji, jake stranke u opoziciji su takođe, veoma osjetljive na bilo koga ko želi na političkoj sceni da svojim znanjem i svojim iskustvom, koje god dimenzije ili dosega bilo, i onda se pojavljuju priče on je neprijatelj, on je izdao. Dosta je monopola, dosta je da je DF jedina zvijezda na političkoj sceni sa desne strane ili da je DPS jedina i nedodirljiva zvijezda sa lijeve strane, ili sa strane centra bliže lijevoj orjentaciji. Demokratija je prostor za sve. Građani će odlučivati a ne partije ko će biti na političkoj sceni. I to je jedan od razloga zbog čega sam ponovo u politici“, kazao je Marković.

Samostalno na izborima

Najavio je da će na izbore izaći samostalno.

„Ta naša odluka nije rezultat naše sebičnosti ili čak neke vrste političkog zanosa. Jednostavno mislim da je fer i pošteno izaći na izbore, vidjeti da li su vas građani prepoznali i da li vam građani vjeruju i nakon toga ako dobijete to povjerenje da aktivno učestvujete u političkom i javnom životu Crne Gore, bilo to na lokalnom, bilo na parlamentarnom nivou. Naš je interes da budemo politički snažni akteri u političkom i javnom prostoru Crne Gore“, poručio je Marković, navodeći da ne žele da se kriju iza bilo koje koalicije.

„U ponedjeljak ćemo formirati organizacioni odbor za Podgoricu. Biće brojan i veoma kompetentan. To će biti trenutak kada ćemo donijeti odluku da krećemo sa aktivnostima za izbore u Podgorici, na kojima želimo da ostvarimo dobar rezultat. Radimo na uspostavljanje infrastrukture na terenu, radimo oprezno i zrelo“, naveo je Marković.

Ističe da pojedina kredibilna istraživanja u ovoj fazi govore da već taj potencijal imaju.

„Treba promovisati tim, jer ne mora biti lider. Kroz Spajića i Abazovića smo vidjeli da liderstvo ne rješava. Ja neću biti na listi za Podgoricu ali ću biti veoma aktivan, čak u operativnom smislu i voditi sve političke aktivnosti na terenu, organizacione i sve druge političke kako bi taj tim ostvario odličan rezultat na izborima u Podgorici“, smatra Marković.

„Nećemo bježati od dijaloga“

Na pitanje da li bi ušli u koaliciju sa DPS-om ili nekim subjektima iz onog što se zna kao avgustovska većina, Marković navodi da ne bi trebalo da se bježi od dijaloga.

„Kada je u pitanju dobro Crne Gore, svaki politički subjekt koji ima legitimitet, koji ima odbornike i poslanike ne smije da bježi, ili ne bi trebalo da bježi od dijaloga sa svim političkim subjektima koji su akteri odborničkih lista ili

parlamentarne liste, zbog toga što treba utvrditi najveći javni interes koji doprinosi rješenju. Kada formirate vlast onda to radite sa partijama koje su vama vrjednosno bliske. Za nas će biti partneri oni koji Crnu Goru vide kao svoj jedini izbor i jedinu državu, koji Crnu Goru vide kao društvo evropskih vrijednosti. Mi vidimo kao partnere politike ili partije koje baštine antifašističke i slobodarske vrijednosti, lične slobode i građanske slobode. I one partije koje ne negiraju ratne zločine ma gdje god se oni desili, a posebno one koje ne glorifikuju ove ratne zločince. To su prirodni partneri, da li će ti budući partneri biti složni, spremni smo da se dogovaramo. Ne želimo sa onima koji žele politički monopol i vlast po svaku cijenu. Ne možemo sa strankom ako je lider te stranke na crnoj listi zemlje EU“, istakao je Marković.

On smatra da će morati da se prave savezi da se nađe interes za državu.

Na konstataciju da je i Đukanović bio pod istragom jedne zemlje članice EU pa niko nije ozbiljnije dovodio u pitanje od EU da obavlja politički legitimitet, Marković navodi da on nikad nije proglašen krivim.

Đukanović je bio pod nekom vrstom istrage a nikada nije procesuiran i nikada nije oglašen krivim. Evropa tako funkcioniše. Evropa ne funkcioniše po našim pravilima vladavine prava. Gdje neko želi da bude na 10 odsto po standardima EU, a 80 odsto po našim unutrašnjim pravilima, ličnim i političkim interesima“, kazao je Marković.

Prema njegovim riječima, rekonstrukcija Vlade na ovaj način, iznenadila je mnoge.

„Ona će biti vlada nereda, vlada koja neće imati rezultate, to će biti vlada unutrašnjih sukoba, to će biti vlada u kojoj pola stola neće govoriti jedan sa drugim ali će čuvati stolice jer su zbog toga ušli u vladu“, istakao je Marković.

Smatra i da je u Crnoj Gori prisutan politički progon.

„Veljović je uhapšen zbog jedne rečenice koju je saopštio i već godinu dana je u pritvoru. Uhapsite i tražite dokaze. U zemljama EU to je nemoguće nema hapšenja da bi obezbjeđivali dokaze. Ne možete da hapsite ljude, a nema dokaza. Mislim da ovdje ima i političkog

progona. Mislim na tužilaštvo i mislim da je bilo revanšizma, ko je god kriv mora da odgovara“, kazao je Marković.

On je 12 godina bio na čelu ANB-a, često je bio napadan zbog Sedme uprave, ali tvrdi da ju je zatekao.

„Ona je postojala. To je bila služba unutar MUP-a, ona je dakle, bila služba nije imala svoja ovlašćenja. Starješina službe je bio ministar, on je bio pomoćnik ministra za državnu bezbjednost. Sedma uprava se bavila, kao što se danas bavi neka uprava npr. za organizovani kriminal. Sedma uprava se bavila suprotstavljanju organizovanom kriminalu i postojala su neka pravila službe koja su određivala unutrašnji rad službe. Kasnije je ta služba prešla u Agenciju za nacionalnu bezbjednost, modernizovana je služba“, istakao je Marković.

Podsjeća i da se znalo za prijetnje Jovanoviću.

„Sjećam se da su neke prijetnje bile i kroz dostavljanje poruka da li poštom u poštansko sanduče, više se ne sjećam. To je praktično

bila javna informacija. Tada smo razgovarali i sa Jovićevićem, koji je bio ministar i o načinu obezbjeđenju, pa čak i ličnog o tom je odlučivao gospodin Jovićević jer je on imao lični kontakt sa Jovanovićem. Da li su to bile prijtenje koje su mogle ugroziti život ja se ne sjećam“, kazao je Marković.

Navodi da je sa Jovanovićem imao dobar odnos, politički.

„Mi smo bili u istoj partiji, družili smo se. On je bio mlad i perspektivan tada u DPS-u. Kasnije kad je došlo do razdvajanja on je izašao iz politike, ali je otišao u novinarstvo i mi smo imali dobar kontakt, ne intenzivan. Sjećam se jednom kad je bio razočaran stanjem u novinama, finansiranjem i tražio mogućnost da se proda novina i pitao me o tome, i drugi dan je objavio jedan naslov „Duško Marković dinamitom bije pastrmku“ i gdje baš u Crnom jezeru. Ja tada zovem Duška Jovanovića i pitam što je ovo, on kaže, pušti, ovo mi je danas prodalo novinu, to je posao, to je biznis. Tražio sam demant na naslovnoj strani i naravno nije objavljen“, priča Marković.

Odnosi Srbije i Crne Gore

Bivši premijer smatra da postoji širi politički interes Srbije u Crnoj Gori.

„Ona nije nova, ona nije današnja, ona je istorijska. To zna svaki građanin. Velike države imaju svoje težnje i svoje interese a male države svoje ali ja mislim da se mora napraviti balans u tim interesima. I CG mora da je poslije 2006. godine taj balans sa Srbijom dosta dobro pravila i Srbija je u jednom dugom periodu bila naš ozbiljan partner, strateški komšija, kao i druge zemlje, bez obzira na političke i ideološke razlike. Moja prva posjeta je bila Beogradu, Vučić je predsjednik Vlade i dočekao me i sproveo me na Beograd na vodi i osjetio sam da možemo balansirati i da vjerujem da svaki državnik to mora da radi. Srbija je u posljednje vrijeme neodmjerena u onome što su neke unutrašnje potrebe CG ili orjentacije, ali čak ne mislim da je uvijek ona kriva za to, nego ovi naši političari ovdje koji nemaju integriteta, koji ne umiju da kažu za stolom, ovo je problem, ajmo oko ovog problema da razgovaramo, nemojte da nam se miješate u naša unutrašnja dnevna pitanja, ali ajde da vidimo šta su nam potrebe strategijske, buduće, zajedničke. Mi moramo na takav način da razgovaramo. Mogli bi da živimo kao najbolji susjedi“, naveo je Marković.

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.